Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Київ. Прибутковий будинок А.Я. Антоновича (1888 р.)

Posted by Antique на Четвер, 20 Грудня 2012 р. (13:48)

Прибутковий будинок А.Я. Антоновича, арх В.М. Ніколаєв, 1888 р., Володимирська вул., 43
Будинок на мапі: http://wikimapia.org/6952424/uk
Стиль: псевдоросійський.

У 1888-му році на ділянці Афіногена Яковича Антоновича, професора кафедри політичної економіки та статістики університету св. Володимира (нині КНУ) було побудовано три/чотири поверховий будинок. Проект був складений архітектором В.М. Ніколаєвим, який побудував безліч будівель у останній чверті ХІХ ст. У більшості випадків споруди мали достатньо типовий вигляд, але проект будинок Антоновича  виявився дуже неординарним. Будівля має виразний рельєфний фасад виконаний у псевдоросійському стилі, привертають увагу поліхромні тонкі барельєфні вставки у фільйонках над вікнами і у рустованих лопатках. Якщо у лопатках влаштовані квіткові візерунки, то в барельєфах у фільонках над вікнами зображені казкові птахи. У боків фасаду на даху розташовані фронтони у формі групи кокошників. У центрі будинка розташована величезна аркова ніша з балконами, причому балкон третього поверху заглиблений у нішу. Ніша є виразним виявленням особливої конструкції будинку, який складається з двох флігелів, які об’єднанні вставкою із згаданою нішею. Кодний з флігелів має окрему сходову клітку. Флігелі мають перемінну кількість поверхів, з боку вулиці будинок має три поверхи, а з подвір’я чотири.

У зв’язку з тим, що будинок розташований у самому центрі старого міста у ньому, окрім житлових квартир були розташовані і різні заклади. Так у будинку була розташована редакція літературно-політичної та економічної газети “Київське слово”, а наприкінці 1910-х років був розташований винний льох “Замок Тамари”.

У 1889-му році у однієї з квартир будинку, що займала родина адвоката М.Вертинського народився відомий артист Олександр Миколайович Вертинський (1889-1957 рр.).

Нині будинок займають різноманітні організації найбільш помітною з яких є Корейське посольство. На жаль, охорона посольства порушує закон, намагаючись заборонити зйомку будівлі. Однак вся інформація у громадських місцях про зовнішній вигляд споруд є всесвітньою власністю і не належить жодній організації. Таким чином охорона посольств не має права вирішувати, що, як і кому слід робити у громадських місцях і заважати реалізації конституційного права на збирання інформації.

Будинок є прикладом нетипового проектування прибуткових будинків, що було виялено не тільки конструкцією або і виглядом головного фасаду, одночасно будинок є прикладом майстерного і самобутнього втілення псевдоросійського стилю у Києві.

План першого поверху.

Джерела:

  • Стаття Михайла Кальницького та Володимира Ясієвича про житловий будинок на Володимирській вул, 43. Звід пам’яток історії та культури України. Київ/: Енцикл. вид.: У 28 т. / Голов. редкол.: В. Смолій та ін. Том 1, книга 1. — К.: Голов. ред. Зводу пам’яток історії та культури при вид-ві «Українська енциклопедія» ім. М. П. Бажана,  1999 р.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s