Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Корпус № 4 житлового комплексу Товариства власників гігієнічних квартир (1914 р.)

Posted by Antique на Понеділок, 17 Грудня 2012 р. (16:00)

Корпус № 4 житлового комплексу Товариства власників гігієнічних квартир, 1914 р., Пироговська вул., 13/4
Будинок на мапі: http://wikimapia.org/16015304/uk
Стиль: реформенна архітектура, неоготика.
Статус: щойно визначений пам’ятник архітектури та історії (Рішення Одеського облвиконкому № 480 від 15.08.1985р. та № 652 від 25.12.1984 р.).

Перейти до огляду будівель комплексу

Опис:

Докладна історія даної ділянки наведена у описі за посиланням вище.

Нині комплекс складається з п’яти двоповерхових котеджів, причому чотири з них розташовані на червоній лінії вулиці і організовані попарно, утворюючи пропілеї входу до подвір’я. Корпус №4 розташований з правого краю ділянки, і стіна будинку, що обернена до ділянки Веркмейстера уявляє собою брандмауер.  З протилежного боку ділянки по червоній лінії вулиці у дзеркальному відтворенні розташований аналогічний будинок.

Будинок має частково тиньковані фасади сірого кольору з без ліпних оздоблень, проте споруди мають мальовничій вигляд через виразну форму. У нижній частині будинку виділено цоколь, який уявляє собою фрагмент стіни з червоної цегли не вкритій тиньком. Високий черепичний дах теж сприяє приємному зовнішньому вигляду. Корпус №4 розташований  у декількох метрах друг від сусіднього котеджу, між будівлями первісно існував невеличкий завулок, на який виходять плоскі стіни без вікон. Нині завулок перекритий прибудовою.

За допомогою ризаліту, об’єми крайніх будівель зіходять у бік сусідніх ділянок, де біля брандмауеру на другому поверсі був влаштований балкон на терасі. Металева огорожа балкону була демонтована, а всю площі тераси зайняла непоказна прибудова.

Також на другому поверсі будинку розташовані два вузьких прямокутних вікна, у протилежність до яких  на першому поверсі було влаштоване велике вікно з лучковим отвором, що є аналогічним до вікон заводу по виробництву залізних печей Вільгельма Мюльнера (арх. Г.К. Шеврембрандт, 1902 р.). Автентичні віконні рами не збереглись, однак членування пластикової рами аналогічно оригінальним рамам будівлі заводу В.Я. Мюльнера, що може свідчити про те, що автентичні рами мали аналогічне членування, і ще одним доводом авторства Шеврембрандта.  На другому поверсі котеджу влаштовані два вузьких вікна. Вхід до квартири першого поверху розташований з боку вулиці і прикрашений необароковим порталом з круглою люкарною над дверми, що призначена для освітлення вестибюлю сходової клітки. Автентичні двері вірогідно були демонтовані, але фрамуга була збережена. Дах будинку прикрашав невеликий необароковий фронтон, який теж нині втрачений у зв’язку з тим, що черговим власником було встановлено новий не дуже вдалий фронтон з вікном більшого розміру.

За корпусами №2 та №4 розташоване власне подвір’я, що відокремлене від головного подвір’я комплексу огорожею у який збереглась автентична хвіртка. У випадку з корпусами №3 та №1 таке подвір’я відсутнє у наслідок будівництва дворового корпусу (№5).

На другому поверсі у лівому бічному васаді влаштовані три вузьких вікна.

Вхід до під’їзду.

Брандмауер будинку. Знято з боку колишньої ділянки Еміля Георгійовича Веркмейстера.

У центрі – корпус №4, праворуч №3. За обома корпусами розташоване власне подвір’я, що відокремлене від головного подвір’я комплексу огорожею у який збереглась автентична хвіртка.

Джерела:

  • Довідник “Вся Одесса” видавництва “Одеські новини”, 1914 р.
  • Брами Одеси: каталог / упорядник О.М. Луговий. – Одеса: ФОП «Фрідман О.С.», 2010. – 340с. ISBN 966-96181-9-8

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s