Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Корпус № 3 житлового комплексу Товариства власників гігієнічних квартир (1914 р.)

Posted by Antique на Понеділок, 17 Грудня 2012 р. (11:12)

Корпус № 3 житлового комплексу Товариства власників гігієнічних квартир, 1914 р., Пироговська вул., 13/3
Будинок на мапі: http://wikimapia.org/16015293/uk
Стиль: реформенна архітектура, неоготика.
Статус: щойно визначений пам’ятник архітектури та історії (Рішення Одеського облвиконкому № 480 від 15.08.1985р. та № 652 від 25.12.1984 р.).

Перейти до огляду будівель комплексу

Опис:

Докладна історія даної ділянки наведена у описі за посиланням вище.

Нині комплекс складається з п’яти двоповерхових котеджів, причому чотири з них розташовані на червоній лінії вулиці і організовані попарно, утворюючи пропілеї входу до подвір’я. Корпус №3 розташований з лівого краю ділянки, і стіна будинку, що обернена до ділянки Раухвергера уявляє собою брандмауер.  З протилежного боку ділянки по червоній лінії вулиці у дзеркальному відтворенні розташований аналогічний будинок.

Будинок має частково тиньковані фасади сірого кольору з без ліпних оздоблень, проте споруди мають мальовничій вигляд через виразну форму. У нижній частині будинку виділено цоколь, який уявляє собою фрагмент стіни з червоної цегли не вкритій тиньком. Високий черепичний дах теж сприяє приємному зовнішньому вигляду. Корпус №3 розташований  у декількох метрах друг від сусіднього котеджу, між будівлями первісно існував невеличкий завулок, на який виходять плоскі стіни без вікон. Нині завулок перекритий прибудовою.

За допомогою ризаліту, об’єми крайніх будівель низходять у бік сусідніх ділянок, де біля брандмауеру на другому поверсі влаштований балкон на терасі. Хоча сам балкон пізніше був засклений, але збереглася автентична огорожа балкону, тоді як у парному корпусі №4 вона була демонтована.

Також на другому поверсі будинку розташовані два вузьких прямокутних вікна, у протилежність до яких  на першому поверсі було влаштоване велике вікно з лучковим отвором, що є аналогічним до вікон заводу по виробництву залізних печей Вільгельма Мюльнера (арх. Г.К. Шеврембрандт, 1902 р.). Автентичні віконні рами не збереглись, а нове членування пластикової рами не дуже відповідає формі отвору.  На другому поверсі котеджу влаштовані два вузьких вікна. Вхід до квартири першого поверху розташований з боку вулиці і прикрашений необароковим порталом, однак оздоблення порталу нині приховане надмірно яскравою рекламою салону краси, що розмістився на першому поверсі будинку. Автентичні двері були демонтовані. Дах будинку прикрашає невеликий необароковий фронтон, який не був збережений на парному будинку.

Джерела:

  • Довідник “Вся Одесса” видавництва “Одеські новини”, 1914 р.
  • Брами Одеси: каталог / упорядник О.М. Луговий. – Одеса: ФОП «Фрідман О.С.», 2010. – 340с. ISBN 966-96181-9-8

не

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s