Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Корпус № 2 житлового комплексу Товариства власників гігієнічних квартир (1914 р.)

Posted by Antique на Неділя, 16 Грудня 2012 р. (15:52)

Корпус № 2 житлового комплексу Товариства власників гігієнічних квартир, 1914 р., Пироговська вул., 13/2
Будинок на мапі: http://wikimapia.org/16015299/uk
Стиль: реформенна архітектура, неоготика.
Статус: щойно визначений пам’ятник архітектури та історії (Рішення Одеського облвиконкому № 480 від 15.08.1985р. та № 652 від 25.12.1984 р.).

Перейти до огляду будівель комплексу

Опис:

Докладна історія даної ділянки наведена у описі за посиланням вище.

Нині комплекс складається з п’яти двоповерхових котеджів, причому чотири з них розташовані на червоній лінії вулиці і організовані попарно, утворюючи пропілеї входу до подвір’я. Корпус №2 розташований у червоній лінії вулиці у центрі ділянки і розташований праворуч від брами, що відгороджує подвір’я комплексу. Ліворуч від брами у дзеркальному відтворенні розташований аналогічний будинок.

Будинок має частково тиньковані фасади сірого кольору з без ліпних оздоблень, проте споруди мають мальовничій вигляд через виразну форму. У нижній частині будинку виділено цоколь, який уявляє собою фрагмент стіни з червоної цегли не вкритій тиньком. Високий черепичний дах теж сприяє приємному зовнішньому вигляду. Корпус №2 розташований  у декількох метрах друг від сусіднього котеджу №4, між будівлями первісно існував невеличкий завулок, на який виходять плоскі стіни без вікон. Нині завулок перекритий металевою брамою.

Будинкам обабіч брами було надане першорядне значення, завдяки вежам у кутах будинків обернених до брами комплекс набув дуже шляхетного та урочистого вигляду, у вежах розташовані невеликі аркові вікна, що захищені ґратами, а під куполами веж розташовані три маленькі аркові люкарни.  Брама розташована з відступом від червоної лінії забудови, і таким чином перед брамою утворився невеличкий курдонер до якого виходять вікна сходових кліток котеджів з вежами. Вхід до цих під’їздів розташований у вежах. На другому поверсі з боку вулиці розташований еркер з великим прямокутним вікном, поряд з еркером облаштований балкон з ґратами у еклектичному стилі, де всередині огорожі розташовані картуші. З боку подвір’я у котеджах з вежами також розташовані балкони, які були споруджені на ризалітах подібно крайнім будинкам комплексу. Три основних вікна на першому поверсі та вікно сходової клітки прикрашені віяльними сандриками у стилі німецького неоренесансу. Вірогідно велике вікно першого поверху корпусу було захищено металевими ґратами аналогічно корпусу №1, але нині ґрати відсутні. Віконні рами будинку є повністю автентичними. Також були збережені (і можливо відреставровані) автентичні різьбленні двері під’їзду з металевими ґратами на віконцях та фрамузі, аналогічні двері парного котеджу були демонтовані.

З боку подвір’я розташований малий об’єм, на якому була влаштована тераса з кам’яною огорожею у готичному стилі. На відміну від парного корпусу №1 тераса не була забудована і огорожа була збережена, хоча можливо, що , а на терасі споруджено прибудову. Згаданий малий об’єм вірогідно призначався під господарські потреби.

За корпусами №2 та №4 розташоване власне подвір’я, що відокремлене від головного подвір’я комплексу огорожею у який збереглась автентична хвіртка. У випадку з корпусами №3 та №1 таке подвір’я відсутнє у наслідок будівництва дворового корпусу (№5).

У цілому корпус №2 зберіг більше автентичних елементів, ніж інші корпуси комплексу.

Джерела:

  • Довідник “Вся Одесса” видавництва “Одеські новини”, 1914 р.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s