Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Корпус № 1 житлового комплексу Товариства власників гігієнічних квартир (1914 р.)

Posted by Antique на Неділя, 16 Грудня 2012 р. (03:04)

Корпус № 1 житлового комплексу Товариства власників гігієнічних квартир, 1914 р., Пироговська вул., 13/1
Будинок на мапі: http://wikimapia.org/16015289/uk
Стиль: реформенна архітектура, неоготика.
Статус: щойно визначений пам’ятник архітектури та історії (Рішення Одеського облвиконкому № 480 від 15.08.1985р. та № 652 від 25.12.1984 р.).

Перейти до огляду будівель комплексу

Опис:

Докладна історія даної ділянки наведена у описі за посиланням вище.

Нині комплекс складається з п’яти двоповерхових котеджів, причому чотири з них розташовані на червоній лінії вулиці і організовані попарно, утворюючи пропілеї входу до подвір’я. Корпус №1 розташований у червоній лінії вулиці у центрі ділянки і розташований ліворуч від брами, що відгороджує подвір’я комплексу. Праворуч від брами у дзеркальному відтворенні розташований аналогічний будинок.

Будинок має частково тиньковані фасади сірого кольору з без ліпних оздоблень, проте споруди мають мальовничій вигляд через виразну форму. У нижній частині будинку виділено цоколь, який уявляє собою фрагмент стіни з червоної цегли не вкритій тиньком. Високий черепичний дах теж сприяє приємному зовнішньому вигляду. Корпус №1 розташований  у декількох метрах друг від сусіднього котеджу, між будівлями первісно існував невеличкий завулок, на який виходять плоскі стіни без вікон. Нині завулок перекритий прибудовою.

Будинкам обабіч брами було надане першорядне значення, завдяки вежам у кутах будинків обернених до брами комплекс набув дуже шляхетного та урочистого вигляду, у вежах розташовані невеликі аркові вікна, що захищені ґратами, а під куполами веж розташовані три маленькі аркові люкарни.  Брама розташована з відступом від червоної лінії забудови, і таким чином перед брамою утворився невеличкий курдонер до якого виходять вікна сходових кліток котеджів з вежами. Вхід до цих під’їздів розташований у вежах. На другому поверсі з боку вулиці розташований еркер з великим прямокутним вікном, поряд з еркером облаштований балкон з ґратами у еклектичному стилі, де всередині огорожі розташовані картуші. З боку подвір’я у котеджах з вежами також розташовані балкони, які були споруджені на ризалітах подібно крайнім будинкам комплексу. Три основних вікна на першому поверсі та вікно сходової клітки прикрашені віяльними сандриками у стилі німецького неоренесансу. Вікно першого поверху корпусу №1 зберегло автентичну металеву огорожу, що виконана у готичних ремінісценціях. З боку подвір’я розташований малий об’єм, на якому була розташована тераса з кам’яною огорожею у готичному стилі. На жаль огорожа зруйнована, а на терасі споруджено прибудову. Згаданий малий об’єм вірогідно призначався під господарські потреби.

Вигляд будинку з подвір’я. Автор фото: В.Г. Нікітенко, 1970-і рр.

Тераса на другому поверсі забудована, автентична кам’яна огорожа зруйнована.

Джерела:

  • Довідник “Вся Одесса” видавництва “Одеські новини”, 1914 р.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s