Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Прибутковий будинок Ф. Родоканакі на Катеринінській вул., 7 (1840–1843, 1888–1889, 1899–1900)

Posted by Antique на Середа, 12 Грудня 2012 р. (21:10)

Секція Пале-Рояля, арх. Г. І. Торічеллі, І. Й. Даллаква, 1840–1843 рр.; Перебудова у прибутковий будинок Ф. Родоканакі, арх. Ф. В. Гонсіоровський, П. В. Іодко, 1888–1889 рр.; Реконструкція арх. Г. К. Шеврембрандт, 1899–1900 рр., Катеринінська вул., 7

Будинок на мапі: http://wikimapia.org/17315396/uk
Стиль: еклектика.
Статус: пам’ятка архітектури місцевого значення, охоронний номер 321-Од (Наказ МКТ №728/0/16-08 від 20.06.08 р.).

Відомі власники:

  • ХІХ ст. – 1910 р. – Петро Родоканакі,
  • 1911 – до революції – Андрій Петрович і Павел Петрович Родоканакі.

Одеський Пале-Рояль, який уявляв собою багатосекційну будівлю, поступово перебудовувалась своїми власниками. Найбільш радикальних перебудов зазнали крамниці, які користувалися найбільшим попитом, а саме з боку Катеринінської вулиці. У 1901-му році архітектор Г.К. Шеврембрандт, який був широко відомий завдяки виконаному проекту Лютеранського храму отримав замовлення на перебудову крамниці грека П. Родоканакі. Як і у випадку будинку Лерхе будинок Родоканакі отримав цілком нові фасади, був також надбудований один або два поверхи. переоздоблення було здійснено на обох фасадах у зв’язку з тим, що дворовий фасад виходить у сквер Палер-Роялю і тому також мав парадне значення. Декор фасадів містить ренесансні елементи, ліпнина, як то було притаманно Г.К. Шеврембрандту є дуже виразною. У деяких фронтонах другого поверху розташований картуш з монограмою “R” що вірогідно є першою буквою імені власника латиницею. Була збережена арка проходу до Пале-Роялю з боку Катеринінської вулиці, аналогічна арка була влаштована і у невеличкому будинку Ф. Снітковського. Перший поверх будинку був призначений під магазині, рами вітрин були майстерно вирізані з дерева, що було притаманно дорогим торговельним закладам. Одну з крамниць будинку Родоканакі займав велосипедний магазин відомого спортсмена та льотчика С.І. Уточкіна, про що донедавна сповіщала реклама у арці проїзду, яка довгі десятиліття була вкрита тиньком. На жаль в Одесі не практикують бандажів, як метод збереження історичних надписів і у 2012-му році стіна знову була вкрита тиньком. Нинішній стан надпису невідомий. Згідно знімку магазин Уточкіна був розташований відразу праворуч від арки, що вела до Пале-Роялю, але у 1903-19о5 роках адреса магазину Сергія Уточкина вказана як Катеринінська вул., 1. Вірогідно магазин був розташований на Катеринінській вул., 7 не дуже тривалий час. Після 1907-го року згадка про магазин С.І. Уточкіна зникає з довідників.

У 1907-му році одну з крамниць займав магазин взуття, що належав Є.К. Костенко, також у будинку у певні роки була розташована тютюнова крамниця московського заводу І.І. Бостанджогло, та працював чоловічий кравець Н.К. Юхіменко.

За даними довіднику Вся Одеса у 1910-му році будинок перейшов до спадкоємців Родоканакі, не виключено що попередній власник вмер. У 1911-му році у якості власників будинку вказуються Андрій і Павло Петрович Родоканакі.

Картуш з монограмою “R”.

Люкарна мансарди.

Задній фасад.

Задній фасад.

Задній фасад.

Задній фасад.

Задній фасад.

Задній фасад.

Дореволюційна реклама велосипедного магазину С.І. Уточкина. У 2012 р. була вкрита тиньком.

Дореволюційна реклама велосипедного магазину С.І. Уточкина. У 2012 р. була вкрита тиньком.

Дореволюційна реклама велосипедного магазину С.І. Уточкина. У 2012 р. була вкрита тиньком.

Дореволюційна реклама велосипедного магазину С.І. Уточкина. У 2012 р. була вкрита тиньком.

 

Одна з крамниць будинку.

Магазин велосипедів С.І. Уточкіна, який був розташований праворуч від арки до скверу Пале-Роялю.

 

 

Джерела:

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s