Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Львів. Прибутковий будинок Е. Векслера (1908-1909 рр.)

Posted by Antique на Понеділок, 3 Грудня 2012 р. (11:04)

Прибутковий будинок Еміля Векслера, арх. Збігнев Брохвіч-Левинський, 1908-1909 р., просп. Тараса Шевченка, 27 / вул. Фредра, 9 / вул. Герцена
Будинок на мапі: http://wikimapia.org/8819053/uk
Стиль: модернізований ретроспективізм.
Статус: пам’ятка архітектури місцевого значення, охоронний номер: 731.У 1908-му році почалося будівництво житлової споруди на достатньо невеликій ділянці, яка уявляє собою трапецію між вулицями Герцена, Фредра та Тараса Шевченка. Проект будівлі виконав архітектор-поляк Збігнев Брохвіч-Левинський, який за власними проектами побудував невелику кількість будинків. Першим відомим будинком авторства Броховича-Левинського був 3-4 поверховий власний прибутковий будинок побудований на тодішній околиці міста – Гвардійській вулиці впродовж 1906-1907 рр. Будинок Броховича-Левинського було виконано у модернізованому неороманському стилі у рамках ретроспективізму, який через декілька років набув популярності у Львові. Будинок Броховича-Левинського виглядав достатньо мальовниче ,однак це досягалось за рахунок форми ,ліпний декор був майже відсутній. Подібний вигляд малі і наступні будинки авторства Броховича-Левинського, зокрема будинок Еміля Векслера на проспекті Тараса Шевченка. Даний будинок однак відрізняється наявністю деяких готичних елементів та вежоподібних еркерів, які надали будинку достатньо романтичного вигляду. Ця романтична тенденція не оминула і деякі інші Львівські будинки, як то Будинок Чуджака і Штадтмюллера на вулиці Князя Романа (арх. Адольф Піллер, Роман Вольпель, 1912-1914 рр.) або будинок М. Рогатина на вулиці Січових Стрільців (арх. Р. Фелінський, 1912 р.). Іншими елементами оздоблення будинку є напівкруглі та трапецоїдні еркери завершення яких подібні тим, що використав Брохович-Левинський у власному прибутковому будинку. Тинькування фасадів також виконано в аналогічній техніці – візерунок русту ледь помітний. Органічно були втілені стрічкуваті профілі, що підкреслюють другий поверх будинку. Найбільш виразним є фасад будинку з боку проспекту Шевченко, ділянка в цьому місці дуже вузька, але архітектор візуально розширив його за допомогою широкого вікна крамниці та кутових еркерів, консолі яких виконані у готичних ремінісценціях. Бічні фасади схожі, але відрізняються формою еркерів. На більш простому фасаді з боку вулиці Герцена розташовані напівкруглі еркери з балконами між ними. Фасад з боку вулиці Фредра є більш виразним – на ньому влаштовані трапецоїдні еркери між якими влаштовані лоджії.

Перший поверх будинку призначений під крамниці, і у однієї з яких із входом з боку проспекту Шевченко була розташована кав’ярня “Szkocka”, у перекладі “Шотландська”. Певну частину відвідувачів кав’ярні складала інтелігенція, присутність якої не в останню чергу обумовлювалась розташуванням поблизу польського Академічного дому. Серед відвідувачів особливо відзначились професори математики, які часто за чашкою кави обговорювали теореми, невирішені математичні задачі та ставили друг-другу математичні загадки, які записувались у спеціальний зошит відомий у якості “Шкоцької книги”. Книга дбайливо придбана дружиною математика Стефана Банаха. Ніні Шкоцька книга знаходиться у властності нащадків С. Банаха, які проживають у Німеччині.

Автор: Aeou, джерело: Wikipedia. Ліцензія: CC-BY. Посилання на першоджерело.

Ксерокопія листів “Шкоцької книги”.

Джерела:

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s