Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Будинок Г. Бекеля (1901 р.)

Posted by Antique на Неділя, 25 Листопада 2012 р. (20:00)

Будинок Густава Бекеля, отримання планів: М. Б. Абрамович, нагляд за будівництвом: К, М, Попов, 1901 р., Манежна вул., 24
Будинок на мапі: http://wikimapia.org/22248884/uk
Стиль:  історизм.

Відомі власники ділянки:

  • поч. 1890-х рр. – Юрішич
  • раніше 1894-х рр. – до Жовтневої революції – Густав Альбертович Беккель

У 1881 році за проектом архітектора Е.Я. Меснера біло споруджено будинок Юрішич. Однак вже у 1893 році власником ділянки був Густав Альбертович Беккель, який влаштував на ділянці ковбасну фабрику. Заснована фабрика була ще у 1873 році але де первісно знаходилась невідомо. У 1912 році на фабриці працювало 22 робітника, управляючим був Р.Ф. Кюнер. Можливо це був родич (наприклад син) громадського інженера Ф.Е. Кюнера, який жи неподалік у будинку Е.Ф. Капенберга на Ольгіївській, 17. Серед обладнання фабрики була парова машина у 14 к.с. Річний оборот підприємства складав 326 тисяч рублів.

У 1910-х роках у пасажі Менделевича розмістився ковбасний магазин Густава Беккеля, також йому належала дача у слобідці-Дерибасівці.

 У будинку на Манежній жив сам Беккель, у його квартиру було проведено телефон, який мав номер: 18-34. У 1906-му році у приданому ним прибутковому будинку у провулку Чайковського, 10 за проектом архітектора Л.М. Чернігова була зроблена реконструкція з повним переоздобленням фасадів.

Дослідником В.І. Тимофієнко було помилково визначено Мюльнера власником будинку на Манежній за сучасною адресою Манежна вул., 24, але насправді наявна ділянка у 1894-му році мала №8 і належала Г.А. Беккелю, тоді як тодішній №24 дійсно належав власнику механічного та ливарного заводу А. Мюльнеру. На жаль на місці ділянки Мюльнера розташовані корпуси Заводу ковальсько-пресових автоматів, який вірогідно є наступником заводу Мюльнера, старі будівлі не збереглись.

Фасад будинку Беккеля відповідає початку ХХ ст., таким чином вірогідно у даний період відбулася реконструкція споруди. Автором міг бути німецький колоністом і архітектор Пауль Ульрихович Клейн – фасади будівлі виконані з нетинькованої червоної цегли у суміші романської та ренесансної стилізацій німецької спрямованості.

Споруда головним фасадом виходить на площу і розташований на її центральній вісі. Будинок є самим мальовничім не тільки не тільки на цьому відрізку Манежної вулиці, але але є одним з найгарніших будинків Молдованки. Видовжений фасад розбавляє пластичне підкреслення центральної вісі, по який проходить в’іздна арка з плавними закругленнями. Вїздну арку повторює, арка ніші на другому поверсі будинку. Всередині арки розташованы двері для виходу на балкон, який на жаль втратив автентичну огорожу. Обабіч арки влаштовані вузькі вікна бійниці, які однак можуть свідчити про те що будинок було побудовано не у 1894-му році (як це вказано у В.А. Пилявського), а у добу модерну, яка у Російський імперії почалася близько 1900-го року. Арка і сандрики другого поверху мають стрічкуватий характер, що робить їх на тлі цегляного фасаду достатньо виразними. Центральна вісь будинку закінчується високим  фронтоном у стилі німецької готики, на даху по краям будинку розташовані приземкуваті романо-готичні фронтони.

Неподалік від будинку Беккеля на Ольгівському узвозі, 9 розташований ще один нетинькований будинок з елементами німецького романського стилю, однак з цегли виконані тільки декоративні елементи, а головний фасад виклвадений з каменю вапняку.

Будинок є представником цілої плеяди будинків  цегельного стилю на Молдаванці. Кожна така споруда має високі художні якості виглядає дуже самобутньо.

Вид з арки на подвір’я.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s