Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Київ. Прибутковий будинок Микільського військового монастиря (1913-1914 рр.)

Posted by Antique на П’ятниця, 23 Листопада 2012 р. (21:19)

Прибутковий будинок Микільського військового монастиря, арх. Є.Ф. Єрмаков, підрядник Ф. Альошин, 1913–1914 рр., вул. гетьмана Івана Мазепи, 11

Будинок на мапі: http://wikimapia.org/11805830/uk
Стиль: модернізована еклектика (цеглянний модерн з елементами неоренесансу).

Перед самою світовою війною поряд з Микільським військовим монастирем почалося будівництво великого прибуткового будинку монастиря. Проєкт будинку виконав відомий київський епархіальний архітектор, який побудував велику кількість монастирських будівель для Свято-успенської лаври. У добу модерна Єрмаков продовжував проєктувати будівлі у цегляному еклектичному стилі, однак декілька споруд були виконані у стилі модерну. Серед них слід виділити М.І. Антонова на Інститутській вул., 28 який видрізняється самобутньою переробкою еклектичних прийомів та прийомів цеглянного стилю згідно ідей модерну. Прямим продовженням цього руху став будинок Микільського військового монастиря на вулиці гетьмана Мазепи. Однак всупереч ретроспективності декору конструкція будинку є достатньо прогресивною. Він складається з трьох схожих секцій, приміщення мають коридорне планування, по можливості використовуються великі отвори вікон.Прості прямокутні форми будинку і підкреслені сходові клітки, які розташовані через однакові проміжки, велика площа засклення сходових кліток дуже сильно перекликається з наступним стилем конструктивізму.
Серед декоративних елементів особливе враження створюють півкруглі сандрикі вікон третього поверху, які спільно з рослинними ліпними елементами надають свіжий подих ретроспективній течії.

Завершення будинку відбулося вже після початку Першої світової війни, але ще до того, як будинок був побудований у ньому розмістили ІІ-е Київське піхотне училище у зв’язку з чим були переплановані перший поверх та підвал.

У Зошиті 2. Каталог-довідник пам’яток історії та культури України: м. Київ (стор. 1440) розповідається про влаштування допоміжних споруд:

На прибудинковій ділянці споруджено цегляні льодовні, два великі дров’яники, 15 невеликих сараїв з льохами, пральню, двірницьку й туалети (споруди не збереглися).

У цьому джерелі також розповідається і про долю будинку у період революції:

Містилося Військове міністерство Української Держави (травень–грудень 1918 р.), яке очолював до листопада генерал від інфантерії російської армії, генерал-бунчужний армії Української Держави, одночасно – військовий міністр О. Рогоза, у листопаді–грудні 1918 р. – генерал-хорунжий Д. Шуцький.

Автору статті не вдалося знайти, що саме було у будинку за радянських часів, за даними дослідників Марини Виноградової, Євгена Тимановича та Лариси Федорової з 1922-го року у будинку співіснували комунальні квартири та державні установи. Нині споруда закинута, балкони демонтовані, і, нажаль цей будинок поступово руйнується, хоча для свого часу він був достатньо сучасним (було проведено електрику,) і мав значні розміри.

План другого поверху.

Джерела:

  • Звід пам’яток історії та культури України. Київ/: Енцикл. вид.: У 28 т. / Голов. редкол.: В. Смолій та ін. — К.: Голов. ред. Зводу пам’яток історії та культури при вид-ві «Українська енциклопедія» ім. М. П. Бажана,  1999—2011 рр.
  • Пам’ятки історії та культури України: Каталог-довідник. Зошит 2: Каталог-довідник пам’яток історії та культури України: м. Київ / Горбик В.О. (кер. автор. колект.), Гаврилюк Л.О., Денисенко Г.Г., Катаргіна Т.І., Титова О.М., Пархоменко М.Т., Федорова Л.Д., Чешко В.М. – К., 2007. – 277 с.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s