Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Севастополь. Головпоштамт (1914 р.)

Posted by Antique на Середа, 7 Листопада 2012 р. (01:39)

Головпоштамт арх. Г. П. Долін, 1914 р., Велика Морська вул., 21

Будинок на мапі: http://wikimapia.org/137534/uk
Стиль: модерн.

Найбільший з дореволюційних будинків Севастополя, що збереглись до нашого часу є кутовий чотириповерховий будинок пошти на вулиці Великій Морській. Вірогідно управління пошти не змогло придбати ділянку для нового будинку і таким чином було вирішено орендувати будинок у приватного власника. Таким власником став П.С. Пожаров, який взяв клопоти по будівництву, що закінчилося у 1914-му році. Напевно Пожаров розраховував, що пошта не зможе зайняти весь будинок, який мав значні розміри, або взагалі відмовитися від оренди і таким чином споруда отримала вигляд звичайного прибуткового будинку. На третьому поверсі насправді були розташовані квартири для працівників телеграфного відомства. Проект склав громадянський інженер Георгій Прокоп’євич Долін, який починав свій шлях на Далекому Сході Російської імперії. У 1893-му році Долін переїхав у Севастополь де виконував функції архітектора при градоначальстві – тобто був міським архітектором. Відомо, що окрім будівлі пошти Г.П. Долін по власному проекту побудував Народний дім (1897, нині не існує), в Інкермані церкву св. Миколи Мірлікійського (1905, нині не існує), каплицю св. Георгія у с. Кадиковка (1912, зруйнована), допомагав архітектору А.М. Вейзену у розробці генерального плану Севастополя (1910), проекту севастопольської мечеті (1909-1914) та пам’ятників присвячених першій обороні Севастополя. Вірогідно портфоліо Георгія Доліна не обмежується означеними вище будівлями, але у Всесвітньої мережі відсутні відомості щодо інших проектів, якими могли бути деякі інші нечисленні севастопольські будинки доби модерну.

Дослідник Євген Чверткін у своєї книзі вказує, що у попередньому будинку жив у 1894 р. акцизний наглядач В.Н. Ржеплинський, у 1906-му році подпоручик Кейм, у 1912-му році також у будинку розмістилася фізико-механічна та оптична майстерня Є.Л. Сотникова. Однак не дуже зрозуміло, що мається на увазі під словом жив, означені люди могуть бути як жителями певних квартир так і власниками ділянки. Автор цієї статті більше схиляється до того, що Ржеплинський та Кейм були власниками ділянки у різні роки.

Будівля має Г-подібний план і довгою частиною обернена до невеликого провулку з боку якого влаштоване подвір’я. Головний вхід в операційний зал пошти розташований у іншому крилі, яке виходить у бік Великої Морської вулиці. Кутова частина будинку прикрашена п’ятикутним еркером, якій закінчується шатровим куполом зі шпилем. Фасади будинку виконані у поєднанні раціонального та неокласичної течій модерну, але переважає все ж таки раціональна течія. На фасаді присутні стрічки частих профілів та фільонки. Невелика кількість ліпного рослинного декору розташована у простінках вікон третього поверху і утворює своєрідний фриз. Широкий фронтон, що розташований з боку великої морської оздоблений гірляндами у дусі неокласицизму. У якості консолей, що підтримують рекер використовуються скульптурні обличчя левів. Довгому фасаду, що виходить на провулок за допомогою численних лопаток було надано вертикальне членування. Також вертикальний напрям акцентований двома вузькими ризалітами, які піднесені над карнизом. У бік вулиці Володарського виходить заднє крило споруди яке з вулиці здається одноповерховим будинком з напівпідвалом.

Первісно на фасаді будинку існувало багато балконів, але за радянських часів вони були демонтовані. Втрачені і цікаві віконні рами.

1920-і рр.

1930-і рр.

Міжвоєнні роки.

Міжвоєнні роки.

1944 р.

Двері не автентичні, але віддаленно схожі на ті, що були.

Джерела:

Логвиненко

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s