Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Садиба Бродського (ІІ-а пол. ХІХ ст.)

Posted by Antique на Неділя, 21 Жовтня 2012 р. (13:41)

Садиба Бродського, ІІ-а пол. ХІХ ст., Французький бул., 26
Корпус з ґанком на мапі
Значно перебудований корпус на мапі
Стиль: еклектика.


Основним джерелом, яке використовувалось для написання цієї статті, є сторінка на сайті Сергія Котелко “Французский Бульвар, 24 и 26.”

Комплекс будівель, який знаходився на нинішній території санаторію ім. Чувирина по меншій мірі вказується на мапі 1955-го року як Дача Кошелева. Будівлі були розташовані у східній межі величезної ділянки, яка доходила до проспекту Гагаріна, до групи будинків вела довга алея з проспекту Гагаріна. Згідно з мапою 1867-го року ділянка Кошелева була поділена, новим власником ділянки з комплексом будівель став Джембицький, а сама ділянка отримала вузьку форму і була розташована між Французьким бульваром та проспектом Шевченко. Також була влаштована нова алея, яка йшла від Французького бульвару до групи будинків. На мапі 1891-го року власником ділянки вказується Бродський, а пізніше вона перейшла до Раппопорта, який у якості власника вказувався на деяких мапах до 1919-го року. Однак, наприкінці ХІХ ст. ділянка була поділена на чотири частини – парк перед комплексом будівель був поділений надвоє, і нові ділянки були придбані новими власниками. Частина ділянки за комплексом будівель, що виходила у бік проспекту Шевченко також стала окремою ділянкою, яку придбав Густав Адольфович Бішлер. Остання ділянка, на який залишився згаданий комплекс будівель була придбана годинникарем, головою товариства  взаємодопомоги ювелірів А.С. Біском. Біск також мав склад золотих та сріблястих виробів у будинку О.І. Скаржинської на Катеринінській вул., 12. Ділянка Біска отримала №26 по Французькому бульвару, але пізніше поряд також з’являється  ділянка М.В. Посохової, яка значилася під №26а. Можна припустити, що А.С. Біск продав М.В. Посохової частину своєї ділянки, також за даними міжвоєнного періоду Посохової належало п’ять будинків, а площа ділянки складала 510 кв. сажнів (1088 кв.м.). Не дуже зрозуміло, яка саме частина ділянки дісталося Посохової, але велика кількість будівель зосереджених на ділянці №26а  може вказувати на те, що нова власниця придбала частину ділянки на якій був розташований комплекс будівель садиби, що залишився від Бродського, або від попередніх власників. На ділянці Бродській була розташований двоповерховий особняк з підвалом, стайні, службовий флігель, вбиральня, та флігель нез’ясованого призначення.

Після революції ділянка Біска була об’єднана з сусідніми ділянками і на новій території був створений санаторій, який по меншій мірі у 1980-х роках мав назву санаторію ім. Чувирина. Після встановлення Незалежності санаторій почав занепадати, а потім припинив своє функціювання.  Будівлі санаторію поступово руйнуються, на гаданій ділянці Біска або Посохової донедавна існувало три чотири будівлі, які згідно зі знімком Luftwaffe були побудовані раніше 1940-х років. У 2000-х роках поряд з ділянкою почалося будівництво двох багатоповерхових житлових будинків, що негативно відбилося на стані деяких будівель санаторію. У 2009-2010 роках було зруйновано дві будівлі, а у 2012-му році було зруйновано більшу частину будівлі, що розташована біля в’їзду на будівельний майданчик. Дана будівля вірогідно була службовим флігелем, вона мала велику довжину і була не дуже широкою. За ознаками, що збереглись на існуючий частині будівлі (станом на жовтень 2012-го року) споруда була побудована у епоху еклектики між 1980 – 1900-ми роками. Кути будівлі оздоблені рустованими лопатками, вікна прикрашені лиштвою з віяльними замками.

Ще одна будівля, яка може відноситися до дореволюційного періоду розташована впритул до більш сучасного корпусу (який згідно неокласичного стилю та відсутності на знімку Luftwaffe був побудований приблизно у 1950-х роках). Будівля є одноповерховою, фасади без тиньку, матеріал кладки не однорідний, що свідчить про пізніші перебудови.

Контуром показаний приблизний контур ділянки.

Значно перебудована будівля.

Значно перебудована будівля.

Джерела:

  • Сергей Котелко. Французский Бульвар, 24 и 26. Сайт “Путешевствия историей”.
  • План міста Одеси, 1955 р.
  • План міста Одеси. Упорядник: землемір Крилов, 1864 р. Доповнення 1867 р.
  • План міста Одеси, Видання К. Вісковського, 1891 р.
  • План міста Одеси. Типографія Акціонерного південно-російського товариства друкарської справи, дата видання невідома.
  • План міста Одеси. Видання М. Фармаковської, 1919 р.
  • Аерофото Luftwaffe. Одеса, 07.08.1944 р.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s