Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Житловий будинок Шкіртресту на площі Віри Холодної (1935-1939 рр.)

Posted by Antique на Субота, 13 Жовтня 2012 р. (13:25)

Житловий будинок Шкіртресту,арх. А.Б. Мінкус, М.А. Шаповаленко, 1935-1939 рр., пл. Віри Холодної, 3 Будинок на мапі: http://wikimapia.org/17804210/uk Стиль: міжвоєнний неокласицизм з елементами модерну.

Одним з останніх будинків для Шкіртресту був великий будинок спеціалістів у самому центрі міста навпроти будинку Папудова. Будинок розташований у перемотувальній забудові між сусідніми дореволюційними будинками. Будинок Шкіртресту не вище сусідньої будівлі колишнього Економічного товариства офіцерів і у цілому вписується у існуючу забудову. Місце будівництва було дуже гарним і лише декілька підприємств мали будинки в самому центрі. У 1920-1930-х роках для працівників Шкіртресту були побудовані ще два будинки на Молдаванці в Банному провулку, які мали значні розміри однак все ж таки поступалися розмірами і можливо комфортом будинку на площі Віри Холодної. Проект будинку був складений архітектором А.Б. Мінкусом у непритаманній йому глибокий неокласичній стилізації, однак наряду елементами доби ренесансу і класицизму будинок отримав і елементи стилю модерн. За ескізом архітектора будинок повинний був мати вигляд у дусі ренессансного палацу, передбачалося рустування двох верхніх поверхів під натуральний камінь, блоки повинні були відрізнятися кольором, але нині будинок покриває звичайний плаский руст. Будинок Шкіртресту побудований не впритул до будівлі Економічного товариства, між ними розташована невисока вставка з віконцем, яка можливо є трансформаторною підстанцією. За ескізом, бічний фасад з боку будівлі Економічного товариства  був теж потинькований і карніз під дахом переходив з головного фасаду на бічний,однак це не було втілено в життя.  Фільйонки четвертого поверху на ескізі виглядають суто модерновими, аналогічні використовувались у будівлях А.Б. Мінкуса з початку ХХ ст., однак в реалізованому проекті у фільонках з’явилися гутти. Як і будівля Економічного товариства офіцерів будинок Шкіртресту має рустованими два перших поверхи під цоколь, причому верхня межу русту обох будинків збігається.

Будинок має асиметричний фасад, арка дворового проїзду влаштована паворуч від центру будинку, один з балконів другого поверху розташований над аркою і є більш широким, ніж інші балкони, хоча для симетрії замість одного широкого балкона повинні були розташовані два менших балкони обабіч проїзду. Натомість балкони третього поверху рівномірно розподілені по ширині фасаду. Балкони другого поверху мають суцільну кам’яну огорожу з вбудованими металевими поручнями,  дизайн балконів запозичений з іншого проекту А.Б. Мінкуса – будинку Е.С. Вернетти на Ніжинській вулиці (1911 р.). Вікна другого поверху уявляють собою аркаду і прикрашені віяльними сандриками. Вікна третього поверху прикрашені трикутними фронтонами, а в фільонках під цими вікнами розташована балюстрада. На четвертому поверсі відсутні балкони та прикраси, профілем від останнього поверху відокремлене високе горище будинку.

Будинок має дворове крило, яке розташовано під тупим кутом повторюючи обриси ділянки, яка має форму паралелограма.  На подвір’ї уздовж правої межі ділянки побудований невеликий триповерховий флігель.

Сходова клітка виділена на дворовому фасаді ризалітом і у цілому подібна сходовим кліткам будинків взуттєвої фабрики (арх. А.Б. Мінкус, 1935-1937 рр.). Сходова клітка має особливість в розташуванні, вона розташована на певній відстані від арки проїзду в який влаштований вхід і таким чином від входу до сходів повинен пролягати довгий коридор. У місті з’єднання крил розташовані довгі балкони, а над аркою розташовані балкони меншого розміру.

Будинок уявляє собою зразок якісного багатоповерхового житла центру міста і не перевантажений ліпним оздобленням.

Ескіз А.Б. Мінкуса (з матеріалів виставки родини Мінкус-Нудельман у Одеському муніципальному музеї власних колекцій ім. О.В. Блєщунова).

Дворовий фасад.

Двері під’їзду.

Дворовий флігель.

Реклама

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s