Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Санаторій «Україна» (1932-1933 рр.)

Posted by Antique на Понеділок, 8 Жовтня 2012 р. (09:29)

Санаторій «Україна», арх. Ф.А. Троупянський або І.О. Гродський, 1932-1933 рр., Французский бульв., 54
Спальні корпуси на мапі: http://wikimapia.org/25636170/uk, http://wikimapia.org/25636176/uk, http://wikimapia.org/25636165/uk, http://wikimapia.org/25636186/uk
Стиль: модерн.

За адресою французький бульвар, 54 розташований закинутий санаторій “Україна”, який вказаний у довіднику В.А. Пилявського у якості санаторію №5, що був побудований у 1932-1935 роках архітектором І.О. Гродським. Однак у довіднику одеських курортів надрукованому за радянських часів у ІІ-ї половини ХХ ст. зазначено, що під номерами 54, 56, 58 розташований санапторій №3, а для санаторію №5 вказано написано лише, що санаторій розташований у Аркадійському парку. “У книзі В.І. Тимофієнко “Одесса: Архитектурно-исторический очерк” сповіщається, що санаторій №3 був побудований архітектором Ф.А. Троупянським у 1932-1933 рр., причому опис корпусів відповідає тим, що розташовані на території санаторію “Україна”. Можливо, що обидва автора мають на увазі цей санаторій, але знайшли різні дані стосовно автора і первісної назви санаторію. Багато санаторіїв у ті роки створювались групами архітекторів і цілком можливо, що участь у складанні проектів приймали і Ф.А. Троупянський і І.О. Гродський,а може і ще хтось інший. Слід також зазначити, що Ф.А. Троупянський, який працював у курортному управлінні звичайно очолював групи архітекторів, хоча не завжди був автором всіх споруд. За думкою автора цієї статті зовнішній вигляд корпусів більш притаманний Гродському, ніж Троупянському.  На території санаторію у правильному порядку розташовані попарно розташовано чотири спальних двоповерхових корпуси місткістю 40 ліжок. Неподалік від них розташовані адміністративний та лікувальний корпуси, їдальню, кухню.

Корпуси не мають ліпного оздоблення, вигляд корпусів утворюється виключено формою, декількома ризалітами, отворами вікон різних розмірів та декоративними огорожами балконів. Між ризалітами влаштовані галереї. Замість карниза під дахом розташована широка стрічка білого кольору, яка створює контраст з фасадам пофарбованими у колір вохри. Подібну контрастну схему фарбування і дещо схожий вигляд має виробничій корпус Ювелірного заводу на Бульварі Жванецького (фактична адреса: Софіївська вул., 7).  Певну схожість з корпусами санаторію Україна мав один з корпусів Міжрейсової бази моряків, який був розташований у сотні метрів від території санаторію Україна.

Ніні санаторій закинутий і поступово руйнується, скоріше за все дехто чекає поки будівлі зовсім не зруйнуються, а потім на землі санаторію будуть побудовані чергові котеджі для нуворишів.

Санаторій №3 ім. Канторовича.

Один зі спальних корпусів. Автор: , джерело: Panoramio. Ліцензія: CC-BY-SA. Посилання на першоджерело.

Один зі спальних корпусів. Автор: , джерело: Panoramio. Ліцензія: CC-BY-SA. Посилання на першоджерело. Змінений оригінал.

Алея санаторію. Автор: , джерело: Panoramio. Ліцензія: CC-BY-SA. Посилання на першоджерело.

Бесідка. Автор: al_ka, джерело: Panoramio. Ліцензія: CC-BY-ND. Посилання на першоджерело.

Фонтан. Автор: al_ka, джерело: Panoramio. Ліцензія: CC-BY-ND. Посилання на першоджерело.

Джерела:

  • Владимир Иванович Тимофеенко – Одесса: Архитектурно-исторический очерк. Київ: Будівельник, 1984 р.
  • В.А. Пилявский. Здания, сооружения, памятники Одессы и их зодчие. — 2-е изд. — Одесса: Издательство “Optimum”, 2010. ISBN: 978-966-344-377-5

Sorry, the comment form is closed at this time.