Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Житловий триповерховий будинок селекційного інституту (1934 – 1936 рр.)

Posted by Antique на Субота, 6 Жовтня 2012 р. (17:26)

Житловий триповерховий будинок селекційного інституту, арх. А.Б. Мінкус, М.А. Шаповаленко, 1934 – 1936 рр., Овідіопольська дор., 3/6
Будівля на мапі: http://wikimapia.org/24898111/uk
Стиль: міжвоєнний неокласицизм.


Перейти до огляду будівель комплексу

Опис:

Триповерховий будинок спеціалістів на 12 квартир є одним з двох житлових будинків інституту побудованих у міжвоєнний період. За даними В.А. Пилявського будівництво в селекційному інституті здійснювалось впродовж 1934-1936 років, однак не виключено що окремі споруди могли бути побудовані раніше або пізніше означений часових меж. Ближче до лабораторій торцем до алеї, що веде від інституту до Овідіопольської дороги розташований двоповерховий будинок. На протилежному боці алеї уздовж неї і ще ближче до дороги розташований триповерховий будинок достатньо значних розмірів. Безумовно, що вище керівництво інституту та провідні вчені жили саме в цьому будинку. Оздоблення головного фасаду кардинально відрізняється від інших – його виконано в неокласичному стилі, а інші – в стилі раціонального модерну. Весь ббудинок рівномірно покритий пласким рустом, перший поверх визначений, як цокольний, його руст має більш глибокі проміжки, а над першим поверхом проходить карниз.

На парадному фасаді розташовані іонічні пілястри без канелюр, в фільонках під вікнами в залежності від поверху влаштовані кам’яні балюстради або модернові квадрати. Балкони другого поверху мають кам’яні балюстради (не сі збереглись), а балкони третього поверху мають металеву огорожу на кам’яних опорах.

Бічні та зворотні фасади окрім русту прикрашені тільки фільонками,  причому, якщо фільонки бічних фасадів під вікнами другого поверху прикрашені балюстрадами, то відповідні фільонки зворотнього фасаду не містять декоративних елементів. Отвори вікон відрізняються різноманітністю. Вікна першого поверху не дуже великі, а на інших поверхах мають великі розміри, за виключенням деяких вузьких вікон що виходять на зворотній фасад, вірогідно, що це вікна санвузлів. Дах будинку має великі відступи та коники, що дещо наближує будинок до садибної архітектури.

Будинок має два однакових під’їзди, їх вікна виходять на зворотній фасад, а входи розташовані з обох сторін (входи з боку подвір’я нині не використовуються). Над входами влаштовані бетоні піддашки. Інтер’єри під’їздів будинку нагадують дореволюційні часи, однак такий стан спостерігається і в багатьох інших будинках міжвоєнної доби. Майданчики виконані з достатньо якісної бетономозаїки, але найбільш цікавими в підїздах будинку є огорожі сходів, які аналогічні візерунку сходів будинку Блюмберга. Будинок Блюмберга був побудований у 1912-му році за проектом архітекторів А.Б. Мінкуса та В.І. Кундерта, тобто ці будинки мають одного головного автора. Також А.Б. Мінкус використав в огорожі сходів однієї з лабораторій Селекційного інституту декоративний елемент з побудованого по власному проекту у 1919-му році будинку Шевстопалів.  У під’їздах також розташовані входи в підвал.

Огорожа сходів ідентична огорожі іншого твору А.Б. Мінкуса – будинку Блюмберга (1912 р.).

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s