Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Їдальня санаторію КУРУПРу №6 (1930-і рр.)

Posted by Antique на Вівторок, 4 Вересня 2012 р. (16:25)

Їдальня санаторію КУРУПРу №6, арх. Ф.А. Троупянський, 1930-і рр., Французький бул., 42
Стиль: міжвоєний неокласицизм.
Будівля на мапі: http://wikimapia.org/24804709/uk

Їдальня нинішнього санаторію “Аркадія” була побудована до 1940-х років, про що свідчить аерознімок Luftwaffe на якому дана будівля є присутньою.  До революції ділянка належала Я.Ф. Кноделю і була розташована по сусідству з ділянкою Міського санаторію. Після революції вона була приєднана до санаторію разом з ділянкою Маврокордато і школою сліпих. Невідомо, чи існував особняк на ділянці Кноделя, можливо власник відкладав будівництво (на деяких ділянках Французького бульвару були розташовані лише сади) і вона залишилась незабудованою. Також особняк міг бути включений до складу їдальні, якщо не мав значних оздоблень – південна частина їдальні могла бути дачею. Будівля була вірогідно побудована Ф.А. Троупянським, який активно займався курортним будівництвом  і можливо працював в Курортному управлінні. Будівля їдальні нагадує адміністративні корпуси санаторію “Росія” (арх. Ф.А. Троупянський, 1935 р.), які хоча і є дискретними, але розташовані під тим же самим  кутом, а прохід між корпусами оформлений напівкруглою колонадою, яка по свідченням дуже схожа на втрачену колонаду перед входом в їдальню. Від вулиці ділянку відокремлює огорожа, яка є аналогічною огорожі Лермонтовського санаторію (арх. Ф.А. Троупянський, 1927-1928 рр.) та Санаторію ім. В.І. Леніна на Куяльнику (арх. Ф.А. Троупянський ,1928 р.).

Будівля має форму триліснику, яка також притаманна санаторію імю Крупської в Чорноморці та згаданому санаторію на Куяльнику. Один з лучів обернений в бік задньої частини ділянки – у цьому крилі розташована кухня та допоміжні приміщення. Інших два крила створюють парадний фасад їдальні з входом між крилами. Первісно вхід прикрашала напівкругла колонада, яка у ІІ-й половині ХХ ст. була знищена в наслідок розширення залу для приймання їжі. Цей зал розміщується у обидвох передніх крилах і вірогідно через певний час став дуже тісним. Завдяки нетрадиційній формі залу варіанти місць для здійснення прибудови були дуже обмеженими і було вирішено прибудувати об’єм з фасадної частини на місці колонади. Однак реалізація прибудови є дуже невдалою – вона цілком зіпсувала вигляд парадних фасадів будинку. Також дах ъдальны був критий черепицею, але пізніше вона була замінена на шифер, що не покращило вигляд їдальні. Ніні територія навколо їдальні дуже заросла і будинок став достатньо непомітним, а влітку взагалі видно лише фрагменти фасадів. Нині санаторій має назву “Аркадія”.

Головний фасад їдальні у ІІ-й половині ХХ ст. до розширення. Фото з книги: “В.І. Тимофієнко. Відродження Одеси: Архітектура повоєнного десятиріччя».

Головний фасад. Вид з Французького бульвару.

Головний фасад. Вид з території санаторію.

Торець лівого крила.

Ліве крило.

Ліве крило.

Заднє та ліве крило.

Заднє крило.

Заднє крило.

Торець заднього крила.

Заднє крило.

Праве крило та заднє крило.

Огорожа.

Огорожа.

Огорожа.

Огорожа.

Джерело:

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s