Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Склад, житловий будинок спеціалістів (1847 р.; рек. вірогідно 1933-й р.)

Posted by Antique на четвер, 30 Серпень 2012 р. (12:06)

Склад В. Шемиот, арх. Трубников Я. О., 1847 г. (остаточно не підтвержденно). Надбудова та реконструкція у житловий будинок спеціалістів, арх. можливо А. Б. Мінкус, поч. 1930-х рр., Єлісаветинська вул., 21а
Будинок на мапі: http://wikimapia.org/16605546/uk
Стиль: функціоналізм.

Будинок виконаний у стилі функціоналізму, але вікна є дуже невеликими, що не відповідає часу. Можна припустити, що дана споруда була зведена ще у ХІХ ст. Ділянка на якій знаходиться даний будинок належала В. Шеміоту, який тримав хлібний склад. Можливо, що дана споруда також була складською і мала 1-2 поверхи, а у міжвоєнний період була надбудована і реконструйована. За даними учасника форуму “Одеський форум” Jorjic, який посилається на особисту розмову з Б.А. Мінкусом – сином архітектора А.Б. Мінкуса, будинок був побудований за проектом А.Б. Мінкуса, а будівництво почалось одноразово зі зведенням корпусу Всесоюзного механіко-технологічного інституту консервної промисловості (ВМТІКП) та будинку спеціалістів – будівників (тема “Одесса, которую мы не должны потерять”, повідомлення № 16357). Всі наведені будівлі були розташовані поряд, будинок спеціалістів будівників був розташований на ділянці з будинком на Єлісаветинській. Ділянка на якій були побудовані обидва будинки була утворена об’єднанням двох ділянок: ділянка по Єлісаветинській належала В.С. Шеміот, а ділянка по Преображенській належала А.М. Ельману. За даними В.А. Пилявського будинок по Преображенський був побудований по проекту архітектора Л.М. Чернігова у 1934-му році, що цілком імовірно, за зовнішнім виглядом будинок має певні єгипетські риси притаманні творчості Л.М. Чернігова. Майже навпроти будинку на Єлісаветинській вул., 12а розташоване Т-подібне перехрестя від якого починається Дворянська вулиця. Біля перехрестя, навпроти колишньої будівлі Новоросійського університету за даними В.А. Пилявського впродовж 1935-1940-х рр. був зведений корпус Всесоюзного механіко-технологічного інституту консервної промисловості (нині Одеська державна академія холоду). Однак датування будівництва  є сумнівним у зв’язку існування фотознімку корпусу, який знаходився у процесі будівництва, датоване 1933-м роком. Оригінал знімку зберігається у приватному архіві професора А.Ф. Фан-Юнга, але електрона копія доступна в мережі Інтернет і зберігається на сайті “Odessastory”. Таким чином корпус вже в 1933-му році був побудований до четвертого поверху. Таким чином враховуючи авангардний стиль житлового будинку на Єлісаветинській цілком вірогідним було будівництво у 1933-му році (в середині 1930-х років в Одесі будували лише в стилі міжвоєнного неокласицизму).

Будинок спеціалістів має тридольну композицію – в центрі будинку розташований ризаліт з стрічковими вертикальними вікнами парадного під’їзду, края будинку фланкують ще два ризаліти в яких розташовані вікна квартир. Подібну композицію також має житловий будинок Шкіртресту в Лазневому провулку (арх. А.Б. Мінкус, 1925 р.). Хоч будинок і виконано в конструктивістському стилі, але будинок здається дещо масивним. Вікна побудовані згідно новим радянським стандартам і мають меншу висоту пропорційно висоті сталі. Вікна розташовані на відстані більшій, ніж ширина самих вікон, а поодинокі вікна в широких ризалітах створюють асоціації з бійницями фортець. Центральний ризаліт є більш яскравим, як було вказано раніше у ньому розташовані вікна сходової клітки. Ці вікна безпосередньо розташовані в ніші завдяки чому не здаються такими маленькими, як інші вікна. Аскетичність зовнішнього оформлення частково компенсувалось дрібним членуванням віконних рам, що однак було притаманно пізньої архітектурі європейського модернізму. У ІІ-й половині ХХ-го століття в Одесі відбувся черговий етап боротьби з конструктивізмом і головний фасад було вкрито не дуже привабливими кахлями. Зворотній фасад не був вкритий кахлями, але особливо відрізняється різноманітними отворами вікон, що надає схожість з фасадами будинку шкіртресту в Лазневому провулку – присутні отвори, які аналогічні тим, що розташовані головному фасаді, а також більш вузькі та більш широкі вікна. Достатньо незвичайними є віконні рами великих вікон. З боку подвір’я також розташований вхід до службових сходів, до яких, напевно також існують входи з кожного поверху парадної сходової клітки подібно будинку Шкіртресту в Лазневому провулку.

Головний фасад.

Дворовий фасад.

Двері службових сходів.

Джерела:

Advertisements

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s