Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будівля інституту інженерів Комунгоспу (1930-й р.)

Posted by Antique на Середа, 22 Серпня 2012 р. (15:46)

Будівля інституту інженерів Комунгоспу, арх. Ф.А. Троупянський, 1930 р., Дідріхсона вул., 4 корпус 1

Будівля на мапі: http://wikimapia.org/24324314/uk/
Стиль: функціоналізм.

В 1930-х роках декілька факультеті Одеського політехнічного інституту були виділені в окремі ВНЗ, що було цілком закономірним для свого часи, коли у наслідок розвитку техніки деякі сфери її сфери потребували спеціалізованих закладів. Інститут Комунгоспу був вірогідно був створений постановою ЦВК та СВК СРСР №237 від 23 липня 1930-го року на базі відокремленого інженерно-будівельного факультету Одеського політехнічного інституту. Інститут отримав новий корпус в колишньому саду Інституту шляхетних дівчат безпосередньо за головним корпусом політехнічного інституту (Політехнічний інститут займав будівлю колишнього Інституту шляхетних дівчат). Будівля розташована тильним боком до заднього фасаду колишнього інституту шляхетних дівчат і таким чином була розміщена компактно, не значно зменшив ділянку саду. Корпус був побудований архітектором Ф.А. Троупянським у прогресивному на той час стилі конструктивізму, хоча більшість будівель архітектора відносилася до ретроспективному напряму. Корпус у плані прямокутний і триповерховий, а головний фасад має асиметричну композицію. До правого торця прибудований окремий одноповерховий об’єм, який здвигнутий дещо вперед.  Головна сходова клітка виділена у ризаліт і височіє над дахом – вона розташована праворуч на певній відстані від головного входу. Біля одноповерхової прибудови розташована менша сходова клітка, яка також височіє над дахом, але в ризаліт непідкреслена ризалітом. В лівій частині будинку розташований великий об’єм, що здвигнутий вперед, а його дах розташований на рівні об’ємів сходових кліток. Вірогідно, що в цьому об’ємі розташовані великі аудиторії.

6-го квітня 1951-го року інститут дещо змінів спеціалізацію і отримав назву Одеського державного гідротехнічного інституту. У 1954-1962 рр в стилі радянського післявоєнного неокласицизма  були побудовані нові корпуси, які утворюючи курдонер відокремили територію інституту від території саду.

В 1957-му році інститут отримає чергову назву – Одеський інженерно-будівний інститут. У 1966-му році були створені нові факультети, а впродовж 1968-1976 рр. були побудовані три нові учбово-лабораторні корпуси, гуртожиток №2, дипломантської зали та обчислювального центру. 25 січня інститут отримав статус академії, а 18 травня навчальний заклад отримав назву Одеської державної академії будівництва та архітектури.

Джерела:

Одна відповідь до “Одеса. Будівля інституту інженерів Комунгоспу (1930-й р.)”

  1. TNTU said

    Цікавий матеріал,сподобалась стаття.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s