Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Адміністративна будівля ІІ-го шкірзаводу шкіртресту ім. Тищенка (ймов. поч. 1930-х рр.)

Posted by Antique на Неділя, 19 Серпня 2012 р. (10:57)

Адміністративна будівля ІІ-го шкірзаводу шкіртресту ім. Тищенка, арх. ймовірно А. Б. Мінкус, поч. 1930-х рр., Дальницька вул., 44
Будівля на мапі: http://wikimapia.org/25162968/uk
Стиль: функціоналізм.

У 1885 році на розі Дальницької та Бугаївської вулиці і був заснований завод Південно–російського шкірного виробництва. У 1910-х роках підприємство було модернізоване. У 1912 році на заводі працювало 220 робітників, управляючим був Г. М. Пекаторос. Завод був обладнаний трима паровими і трьома нафтовими двигунами загальною потужністю 300 к. с. Щорічний оборот – 2 мільйони 200 тисяч рублів.

У період 1920 – 1930-х років за даними В. І. Тимофієнка архітектором А. Б. Мінкусом були побудовані нові корпуси шкірзаводів. Мінкус у той час працював архітектором Шкіртресту. Один з таких заводів був започаткований ще до революції . Після революції цей завод був переданий Шкіртресту ім. Тищенка і отримав назву 2-ї чинбарні (шкірзаводу).  У 1920-1930-х роках (В. І. Тимофієнко не вказує точну дату) шкіртрест вирішив розширити свої підприємства і доручив архітектору А. Б. Мінкусу побудувати нові корпуси. Ймовірно 2-ій чинбарні на Бугаївці було достатньо великого дореволюційного виробничого корпусу і тому були побудовані лише невеликі одноповерхові корпуси уздовж Дальницької вулиці. На червону лінії виходять три будівлі, але з повною впевненістю до міжвоєнних років можна віднести лише лівоворотню будівлю з вузькими вікнами і підвішеною частиною (станом на 2011-й рік пофарбована в блакитний колір). Її архітектура дещо схожа з будівлею контори 5-го шкірзаводу на Слобідці (1928 р.). Будівля з маленькими, що розташована поруч від брами виглядає дещо ретроспективно, вона імовірно перебудована і може відноситися як до революційного, так і до пізніших часів. Будівля, яка розташована ліворуч від брами (лівоворотня) за формою брандмауера у зоні даху схожа на дальню правоворотню будівлю, однак по деяким причинам не булі застосовані вузькі вікна і таким чином дата її побудови може відноситися вже до післявоєнного періоду.

На 5-ій чинбарні існує будівля подібна до правоворотній і також розташована праворуч від брами.

Путівник Г. Каранта, 1901 р.

Вид на шкірзавод з Дальницької вулиці.

Лівоворотня будівля.

Лівоворотня будівля.

Прибудова праворуч від брами.

Правоворотня будівля.

Правоворотня будівля. Подібна споруда була побудована і на 5-ї чинбарні ім. Тищенка.

Джерела:

  • Владимир Иванович Тимофеенко. Одесса: Архитектурно-исторический очерк. Київ: Будівельник, 1984 р.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s