Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Спальний корпус санаторію (1920-і — 1830-і рр.)

Posted by Antique на П’ятниця, 17 Серпня 2012 р. (23:27)

Спальний корпус санаторію, у межах 1920-х — поч. 1930-х рр., курорт Куяльник
Будівля на мапі: http://wikimapia.org/17299479/uk
Стиль: модернізм.

Ця двоповерхова будівля в стилі конструктивізму була побудована між будинком на колишній ділянці Серебреннікової (арх. Е.Я. Меснер, А.Е. Шейнс, 1880-і рр.)  та шпиталем для поранених офіцерів (арх. Ф.А. Троупянський, Ф.П. Нестурх, 1914-1915 рр.). Виникнення будівля слід пов’язувати з будівництвом санаторію ім. Кагановіча в 1927-му році, коли за проектами Ф.А. Троупянського була побудована велика санаторна будівля, їдальня та зелений театр. Вірогідно, що саме Троупянський побудував двоповерхову будівлю між згаданими закладами дореволюційних часів. До того ж типологічно міжвоєнна двопоповерхова будівля подібна сусідньої будівлі колишнього офіцерського шпиталю, який був теж побудований Троупянським , але 13 років до того.

До будівництва наявної споруди на ділянці була розташована одноповерхова споруда, яка вірогідно була розібрана у рамках нового будівництва.

Корпус не дуже широкий, центральну частину головного фасаду займає півкруглий ризаліт, якій первісно закінчувався конічним куполом (нині не існує) і таким чином корпус мав певну схожість з дачами курорту, тому що деякі з них мали вежі, що також закінчувались куполом.  Майже на всю ширину будинку обабіч ризаліту розташовані довгі балкони, окрім них біля самого ризаліту з кожного його боку також існують балкони, але дуже малих розмірів. На першому поверху на кшталт балконів обабіч ризаліту огороджені  веранди. Задній фасад містить три ризаліти між якими розташовані довгі балкони. В центральному дворовому ризалиті влаштоване велике вікно сходової клітки. На кожен з довгих балконів обох фасадів виходять двері двох приміщень, ще по одному двох приміщеннях може бути розташовано у кінцях будинку, таким чином можливо у корпусі було розташовано 24-30 кімнат.

Дана будівля є єдиним прикладом конструктивізму на території Куяльнику, який дожив до наших днів. Також достатньо цікавим є спорідненість корпусу з будівлею колишнього санаторію для поранених офіцерів.

До 1917-го року: Ділянка з одноповерховою будівлею.

1930-і рр.: корпус вже побудований. (на фото – ліворуч)

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s