Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Санаторій ім. Леніна (1928 р.)

Posted by Antique на Четвер, 16 Серпня 2012 р. (15:04)

Санаторій ім. Леніна, арх. Ф.А. Троупянський, 1928 р. Зруйнований у 1940-х рр., курорт Куяльник
Приблизне колишнє розташування на мапі: http://wikimapia.org/25107288/uk
Стиль: функціоналізм.

Після Жовтневої революції лікувальні заклади стилі більш доступними для жителів колишньої Російської імперії. Таким чином виникла потреба у розширенні існуючих санаторіїв та будівництва нових. До приходу більшовиків до влади більшу частину курорту складали невеликі приватні санаторії, пансіони та дачі. Достатньо великим був лише корпус грязелікарні, який виконував суто лікувальні функції. У 1928-му році відбулося розширення Куяльницького курорту, який у 1920-і роки іменувався Куяльницький курорт ім. Кагановіча. Новостворений санаторій ім. Кагановича  включав до свого складу новозбудовані головний корпус санаторію, їдальню та літній театр. Будівлі, що були побудовані до радянської доби теж  увійшли до складу санаторію.

Головний корпус місткістю 120-150 чоловік був виконаний у формі трилисника, яка декілька разів застосовувалась архітектором Ф.А. Троупянським при проектуванні санаторних будівель. Корпус був виконаний в стилі яскраво вираженого конструктивізму з розвинутими об’ємами на кінцях крил та всередині трилиснику. Об’єми на кінцях орієнтованих в бік північного заходу крил були однаковими і орієнтованими сходовими клітками у протилежному напрямку. Сходи, що були в них розташовані були виконані в вигляді вежі з високими вертикальними вікнами. Вежі закінчувались ротондами, які нагадували італійську архітектуру. Подібна, але квадратна у плані вежа була розміщена в виші центрального об’єму, який був розташований між двома західними крилами. Центральний об’єм мав розвинутий піддашок з балконом на даху. Крило, що було орієнтовано в бік південного заходу вірогідно було симетричним, а вежа з ротондою вірогідно була відсутня.

Над входом був розташований надпис на кшталт: “УРСР … НКЗ санаторій ім. Кагановича”.

На раковині літнього театру був розташований надпис “УРСР Н.К.З. ОДКРУПР”, який розшифровується як: “Українська радянська соціалістична республіка Народний комісаріат охорони здоров’я Одеське курортне управління”.

Санаторій був відокремлений від Лиманної вулиці огорожею, що ідентична огорожі Лермонтовського санаторію на Ланжероні та розширеній частині санаторію №6 на Французькому бульварі (нині Санаторій “Аркадія”). Також до нашого часу збереглась двоповерхова будівля тих часів  на ділянці біля колишнього санаторію для поранених офіцерів (арх. Ф.А. Троупянський, 1914-1915 рр.), яка вирогідно теж була запроектована Ф.А. Троупянським і схожа на будівлю санаторію для поранених офіцерів, що був запроектований ним же..

Надпис на поштівці: “Куяльницкий курорт. Общий вид”. 1931 р.

Парк та літній театр санаторію.

Парк та літній театр санаторію.

Літній театр санаторію.

Літній театр санаторію.

Літній театр санаторію.

Літній театр санаторію.

Джерело:

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s