Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Шпиталь для поранених офіцерів (1914-1915 рр.)

Posted by Antique на Понеділок, 6 Серпня 2012 р. (12:57)

Шпиталь для поранених офіцерів, арх. Ф. А. Троупянський, Ф. П. Нестерух, 1915 р., курорт Куяльник

Будівля на мапі: http://wikimapia.org/17299505/uk
Стиль: модерн.

Після початку Першої світової війни в Російській імперії назріла необхідність в розширенні шпиталів та санаторіїв, в яких могли лікуватися поранені військові. Дуже актуальним питання розміщення хворих було в Куяльницькому курорті, на території якого було розташовано багато дрібних приватних санаторіїв та окрема державна лікувальна будівля. Вірогідно, що розміщення військових в багатьох санаторіях було не дешевою справою, тому прямо навпроти згаданого лікувального корпусу була побудована будівля шпиталю для поранених офіцерів, який уявляє собою спальний корпус, хоча можливо, що ті хто не міг пересуватися приймали процедури саме в цей будівлі. Після революції на базі будівель курорту було створено декілька санаторіїв. Найбільш крупним був санаторій ім. Кагановича, який пізніше став санаторієм ім. Леніна. Тоді знову ж за проектом Федора Троупянського для санаторію в 1928-му році була побудована нова велика санаторна будівля. Також до санаторію увійшли будівлі колишнього шпиталю для поранених офіцерів та лікарні Товариства піклування про незаможних. Також в 1920-і роки впритул до колишній будівлі шпиталю був прибудований схожий за плануванням корпус, який судячи за все був також побудований Ф.А. Троупянським. На відміну від головної будівлі санаторію колишня будівля шпиталю для поранених офіцерів пережила війну і нині в неї розташований гуртожиток для працівників санаторію.

Будинок побудований під натхненням найвідомішого київського прибуткового будинку, який належав Гінзбургу (1910-й р.) і був розташований за адресою Інститутська вул., 16-18. Перенесеним з будинку Гінзбурга прийомом є ризаліти з трапецоїдними фронтонами, які задають чіткий ритм на протяжному фасаді з малою кількістю декору. Подібне вирішення також було використане Ф.А. Троупянським в прибутковому будинку торгового дому “Авіч та Ізраільсон” в Одесі (1910-й р.). Щоби підкресліти центральну частину фронтон в центральному ризалиті був дещо змінений і закінчується кутом. На другому поверсі розташовані довгі балкони – на деякі з них існує вхід з двох окремих палат. Балконні ґрати виконані в стилі декоративного модерну і уявляють собою стеблі, що огинаються дугою. Аналогічні огорожі використовуються по меньшій мірі в двох будинках фонової забудови часів модерну (автори невідомі), а схожі за виглядом ґрати були застосовані в житловому флігелі Нізгольца (арх. А.І. Гольцвурм).  По верхній частині другого поверху проходить декоративний профіль, окрім фронтонів і ґратів балконів це майже єдиний декоративний елемент на фасаді. Зворотній фасад взагалі немає прикрас та виступів і на сю його довжину по другому поверху проходить балкон.

На сайт mail.ru користувачем “сергей аратюнов” була завантажена фотографія споруди 1968 року.

Особу цінність будинку надає той факт, що курорт Куяльник втратив значну частину будівель (за думкою автора близько 90%), і таким чином необхідно збереження всіх будівель, що і понині існують. Тривала відсутність ремонту з одного боку позначилася на стані будівлі, з іншого боку оригінальні дерев’яні вікна збережені і цей факт необхідно враховувати перед реставрацією. Також будинок дуже цікавий схожістю певними рисами з київським будинком Гінзбурга. Слід враховувати і те, що будинок уявляє собою спеціалізовану санаторну будівлю доби імперії, які нараховуються в Одесі в дуже малої кількості.

Фото радянських років. Праворуч від санаторію розташована одноповерхова прибудова радянськіх часів, а у правого края знімку розташована колишня лікарня Товариства піклування про незаможних.

ІІ-а половина ХХ ст. Вид на колишній шпиталь зі зворотнього боку.

Праве крило та правий ризаліт.

Центральний ризаліт та праве крило.

Центральний ризаліт.

Ліве крило.

Лівий ризаліт.

Балкон в лівому крилі.

Вхід в правому ризаліті.

Дворовий фасад, вид на ліве крило.

Вид на дах та центральний фронтон з зворотнього боку.

Джерело:

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s