Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Слюсарно-художня школа ім. В. І. Афанасьєва (1914 р.)

Posted by Antique на Неділя, 5 Серпня 2012 р. (17:17)

Слюсарно-художня школа ім. В. І. Афанасьєва Міщанського товариства, арх. Троупянський Ф. А., проект: 1913 р., будівництво 1914 р., Старопортофранківська вул., 34

Пам’ятка архітектури місцевого значення № 825-Од
Будинок на мапі: http://wikimapia.org/14321843/uk
Стиль: раціональний модерн з елементами модернізованого неокласицизму.

У жовтні 1913 році Міщанське товариство узгодило проект Слюсарно-художньої школи ім. В. І. Афанасьєва, який був виконаний Ф. А. Троупянським. Але проект було затверджено Міською управою лише у січні 1914 року.

Ще до спорудження у інших будівлях ділянки – у 1911 році було розміщено Інвалідне одеське училище, а в довіднику “Вся торгово-промышленная Одесса” 1914-го року згадується Народне училище.

Будівля Слюсарно-художньої школи розташована між вулицями Мечнікова та Старопортофранківській на довгій та вузькій ділянці, яка належала Міщанському товариству. Окрім училища на ділянці також розташовані ще дві будівлі, всі будівля побудовани впритул та виходять головними фасадами на Старопортофранківську вулицю.  Першою був побудований Інвалідний будинок міщанської управи (арх. Ю.М. Дмитренко, 1890-й р.), ближче до перетину з Колонтаївською була побудована будівля Міщанської управи (арх. О.Й. Бернардацці, 1896 р.) і останнім вже в 1910-х роках було побудовано ремісниче училище за проектом Ф. А. Троупянського.

Будівля училища має зовнішній вигляд схожій на павільйони єврейської лікарні (арх. А.Б. Мінкус, Ф.А. Троупянський, 1912-1914 рр.), таким чином Федір Троупянський застосував вже відпрацюванні ним засоби, стосовно будівництва споруд, для яких на перший план виходила вимога функціональності. Будинок прямокутний в плані з невеликими ризалітами по головному фасаду та більш глибоким трапецоїдним торцевим розалітом. Праворуч від торцевого фасаду розташована брама подвір’я комплексу в стилі неокласицимзму, з боку вулиці Мечнікова ділянка Міщанської управи огороджена стіною. Неокласичні (неоренесансні) тенденції також використовувались для декорації самого будинку – це ренесансні аркові вікна першого поверху та неокласицний портал всередині головного фасаду. Портал майже ідентичний порталу будинку Е, С. Вернетти на вул. Льва Толстого (арх. А. Б. Мінкус, 1914 – ? рр.). Вхідний портал нині закладений – замість дверей влаштовано вікно, однак підвіконня не відрізняється нічим від інших. Нині портал не несе ніякого змістовного навантаження. Перший поверх також облямує фактурна стрічка оригінальної фактури. На головному фасаді в ризалітах між поверхами влаштовані дві однакові ліпні композиції, які складаються з накладених друг на друга вимірювальних приладів (трикутника, лінійки та циркуля.), стрічки та лаврової гілки. Таким чином була підкреслена технічна спеціалізація закладу. Під барельєфами влаштовані аркові ніші.

Дворовий фасад будинку виконаний без оздоблень цілком в раціональному дусі.

Будинок є одним з небагатьох навчальних закладів 1910-х років, його вигляд обумовленій в більшій мірі розташуванням в комплексі з іншими будівлями Міщанської управи. В будівля також проявляється самобутній підхід архітектора Ф. А. Троупянського до будівництва функціональних споруд.

Неокласичний портал є дуже подібним до порталу прибуткового будинку Шестопалів на Ніжинській вул. (арх. А.Б. Мінкус, 1917 р.)

Барельєф в правому ризаліті.

Барельєф в лівому ризаліті.

Брама в’їзду на подвір’я комплексу будівель Міщанської управи.

Дворовий фасад.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s