Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Ремісниче училище міщанської громадьської комісії (1910-1914 рр.)

Posted by Antique на неділя, 5 Серпень 2012 р. (17:17)

Ремісниче училище міщанської громадської комісії, арх. Ф.А. Троупянський, 1910-1914 рр., Старопортофранківська вул., 36а
Будинок на мапі: http://wikimapia.org/14321843/uk
Стиль: раціональний модерн з елементами модернізованого неокласицизму.

Відомостей про училище Міщанської управи, що доступні в інтернеті та друкованних виданняхдуже мало. В довідниках вся одеса цей навчальний заклад не згадується в відповідному розділі, а в переліку адрес воно вказується под різними назвами. В довіднику “Вся  Одеса” за 1911-й рік воно вказано як Інвалідне одеське училище, а в довіднику “Вся торгово-промышленная Одесса” 1914-го року видання вказано як Народне училище.

Будівля розташована між вулицями Мечнікова та Старопортофранківській на довгій та вузькій ділянці, яка належала Міщанському товариству. Окрім училища на ділянці також розташовані ще дві будівлі, всі будівля побудовани впритул та виходять головними фасадами на Старопортофранківську вулицю.  Першою був побудований Інвалідний будинок міщанської управи (арх. Ю.М. Дмитренко, 1890-й р.), ближче до перетину з Колонтаївською була побудована будівля Міщанської управи (арх. О.Й. Бернардацці, 1896 р.) і останнім вже в 1910-х роках було побудовано ремісниче училище за проектом Ф.А. Троупянського. В довіднику В.А. Пилявського також серед авторів Міщанської управи та училища вказаний архітектором Ю.М. Дмитренко, який (якщо його ім’я вказано не помилково)можливо виконував певні роботи та/або здійснював нагляд за будівництвом.

Будівля училища має зовнішній вигляд схожій на павільйони єврейської лікарні (арх. А.Б. Мінкус, Ф.А. Троупянський, 1912-1914 рр.), тобто Федір Троупянський застосував вже відпрацюванні ним прийоми, стосовно будівництва споруд, для яких на перший план виходила вимога функціональності. Будинок прямокутний в плані з невеликими ризалітами по головному фасаду та більш глибоким трапецоїдним торцевим розалітом. Праворуч від торцевого фасаду розташована брама подвір’я комплексу в стилі неокласицимзму, з боку вулиці Мечнікова ділянка Міщанської управи огорожена стіною. Неокласичні (неоренесансні) тенденції також використовувались для декорації самого будинку – це ренесансні аркові вікна першого поверху та неокласицний портал всередині головного фасаду. Портал майже ідентичний порталу будинку Шестопалів (арх. А.Б. Мінкус, 1917-й р.). Вхідний портал нині закладений – замість дверей влаштовано вікно, однак підвіконня не відрізняється нічим від інших. Таким чином можливо, що вже в процесі будівництва від входу з боку Старопортофранківській відмовились. Нині портал не несе ніякого смислового навантаження. Перший поверх також облямує фактурна стрічка оригінальної фактури. На головному фасаді в ризалітах між поверхами влаштовані дві однакові ліпні композиції, які складаються з накладених друг на друга вимірювальних приладів (трикутника, лінійки та циркуля.), стрічки та лаврової гілки. Таким чином була підкреслена технічна спеціалізація закладу. Під барельєфами влаштовані аркові ніші.

Дворовий фасад будинку виконаний без оздоблень цілком в раціональному дусі.

Будинок є одним з небагатьох навчальних закладів доби модерну, його вигляд обумовленій в більшій мірі розташуванням в комплексі з іншими будівлями Міщанської управи. В будівля також проявляється самобутній підхід архітектора Ф.А. Троупянського до будівництва функціональних споруд.

Неокласичний портал є дуже подібним до порталу прибуткового будинку Шестопалів на Ніжинській вул. (арх. А.Б. Мінкус, 1917 р.)

Барельєф в правому ризаліті.

Барельєф в лівому ризаліті.

Брама в’їзду на подвір’я комплексу будівель Міщанської управи.

Дворовий фасад.

Advertisements

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s