Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Правоворотня будівля крамниці Католицького костелу (1913 р.)

Posted by Antique на Вівторок, 24 Липня 2012 р. (14:43)

Правоворотня будівля крамниці Католицького костелу, арх. Ф.А. Троупянський, 1913 р., Катеринінська вул., 33
Будівля на мапі: http://wikimapia.org/16865208/uk
Стиль: модернізований неокласицизм.

Ще на давньому рисунку на ділянці костелу помітна невелика одноповерхова будівля, яка можливо була крамницею. За часів імперії громадські організації отримували кошти на своє утримання у тому числі за рахунок здачі приміщень в оренду. На початку ХХ століття були побудовані прибуткові будинки православної єпархії, караїмів. Що стосується Католицького катедрального костелу, то до 1913-го року за проектом архітектора Ф.А. Троупянського були побудовані дві достатньо прогресивні для Російської імперії будівлі великих крамниць. В кожній крамниці могла розміщуватися тільки одна фірма, але торгові  площі були достатньо значними, значну частину будівлі займав великий виставковий зал з високою стелею.  Можливо ще до будівництва крамниць Католицька церква домовилось з фірмами  Fiat та Брати Тарнополь про оренду. Невідомо де саме була розташована кожна з фірм і на жаль користувалися вони цими крамницями недуже довго в наслідок того, що в наступний рік почалась Перша світова війна, а потім революція. Фірма братів Тарнополь встигла надрукувати рекламу власного магазину з фотографією по якій можна зробити висновок про те, що не всі елементи оздоблення збереглись до наших часів. Втрачені вази на колонах, автентичне членування віконної рами великого вікна виставкового залу та фриз під цим вікном. Таким чином будинок виглядає дещо спрощеним, для творів в стилі модерну достатньо втратити кілька на перший погляд незначних елементів і образ створений архітектором втрачає силу. Слід відмітити, що вази додавали будівлям урочистого вигляду, але форма цих елементів обумовлювала потребу належного догляду і зрозуміло, що такі крихкі елементи не пережили революцію та війну. Не поталанило і віконним рамам, які можливо стали жертвою сучасного ремонту і нині в будівлях встановлені металопластикові вікна.
Будинок виконаний в стилі модернізованого класицизму і первісно мав дуже урочистий вигляд, на який певний вплив вчинили раціоналістичні тенденції. Зовнішній вигляд будинку формується головним чином за допомогою подвійних колон іонічного ордеру, пропорцій вікон. Окрім елементів античності будинок має яскраво виражену стилізацію під спадщину давнього Єгипту. про це говорять монолітні трапецоїдні форми, малі подівійні колони вхідного порталу (не збереглись у правоворотньої крамниці) та оздоблення бічного фасаду. На відміну від лівої, до задньої частини правої крамниці прибудований невеликий флігель (станом на 1911-й рік – білого кольору).

Слід додати, що Ф.А. Троупянський мав досвід в проектуванні подібних споруд, а 1912-му році по власному проекту Троупянського була побудована споруда багатоповерхового магазину мануфактури Гальперіна. Подібним до крамниць костелу є будівля торгового дому Короне (арх С.А. Ландесман, 192 р.), який має менші розміри та необарокове оздоблення.

У 2012-му році була демонтована брама та знесена опора біля крамниці, в якій нині розташований магазин ПП “Одеський будинок моделей одягу “Модесса””, що належить Валентину Симоненко.

Крамниці уявляють собою добрий приклад спеціалізованих торговельних споруд 1910-х років, і є одними з найсучасніших споруд торговельного призначення тих часів.

Рисунок, імовірно середина ХІХ ст.


Осінь 2012 р. Брама з опорою вже знесена.

 

Джерела:

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s