Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Товариство дошкільного виховання єврейських дітей (1913 р.)

Posted by Antique на Неділя, 22 Липня 2012 р. (16:32)

Товариство дошкільного виховання єврейських дітей, арх. А. Б. Мінкус, 1913 р., Богдана Хмельницького вул., 62

Будівля на мапі: http://wikimapia.org/17800815/uk
Стиль: раціональний модерн.
Охоронний статус: щойно виявленая пам’ятка архітектури (Рішення Одеського облвиконкому № 580 від 27.12.1991 р.).

Відомі власники ділянки:

 • ІІ-а пол. ХІХ ст. – раніше 1898 р. – Ш. Шкляренко
 • раніше 1898 р. – 1902-1903 рр. – кін. 1900-х рр. – Н. Шкляренко
 • 1902-1903 рр. – 1913 р. – Єфим Петрович Шкляренко
 • 1913 р. – до Жовтневої революції – Товариство дошкільного виховання єврейських дітей

Наприкінці ХІХ ст. ділянка належала Ш. Шкляренко, для якого у 1891 році за проектом архітектора П.В. Йодко було споруджено житловий будинок. Більшість проектів даного архітектора відносилася до фонової забудови і скоріше за все будинок Шкляренко виглядав достатньо просто. На межі віків Ш. Шкляренко вмирає, змінюється декілька спадкоємці. У 1913 році ділянка була придбана Товариством дошкільного виховання єврейських дітей, на замовленя яких було споруджено будинок закладу з дитячим садком. В довіднику В.А. Пилявського установа називається “Детский сад О. Бродского”. Вірогідно мався на увазі один з членів товариства Оскар Абрамович Бродський. Дана персона можливо належала до родини відомих цукрозаводчиків Бродських. Однак головою правління є Вера Осиповна Тауер, а О.А. Бродський був лише одним з численних членів правління, не виключено, що саме його коштами був споруджений даний заклад і тому у деяких дореволюційних джерелах таку назву дитячого садочку могли саме у цьому контексті .
Архітектор А.Б. Мінкус багато будував для Єврейських громад в Києві та Одесі, в Одесі ним було побудовано Єврейське казенне училище та деякі корпуси єврейської лікарні. Єврейська лікарня розташована на той же вулиці, що і дитячий садок, а корпуси лікарні будувались впродовж 1912-1914-х років і таким чином архітектору було зручно одноразово будувати і  дитячий садок. Через будинок за даними В.А. Пилявського був розташований молитовний будинок Гамілос-Хесед. Таку же назву мало і Позиково-благодійне єврейське товариство на вул. Утесова, 14. Будинок був призначений для незаможних родин, які не мали можливості найняти гувернантку, і були двох типів: денні притулки та дитячі сади. Дитячі денні притулки з’явилися в Одесі в 1880-х роках і в них не здійснювалася навчальний процес. Дитячі сади з’явилися дещо пізніше, у 1900-х роках. На відміну від денних притулків в дитячих садах відбувалося навчання і таким ці заклади виконували і підготовчу функцію.
Будівля займає вузьку, але довгу ділянку і розташовано з відступом від червоної лінії вулиці в глибину ділянки. Таким чином перед будинком утворився курдонер відокремлений від вулиці огорожею. В курдонері влаштована клумба, яка можливо передбачалась з самого початку будівництва. В плані будівля Г-подібна і видовжена в глибину ділянки. Будівля дитячого саду побудована з відступом від будівлі розташованою нижче по вулиці і таким чином скрізь ділянку проходить відкритий проїзд. Головне крило будинку має квадратну форму, а на фасад виходять великі вікна, що свідчить про те, що на другому поверсі розташована велика зала.  Також в головному крилі розташовані парадні сходи, вхід до яких з вулиці облаштований в торцевій стіні (брандмауері) будинку. Також будинок має дворове крило, яке побудовано в притул к сусідньому правому будинку. Скоріше за все в крилі було використано галерейне планування приміщень. На задньому кінці крила розташований ризаліт з чорними сходами. Ризаліт має більшу вишу ніж будінок, що вірогідно означає, що сходи ведуть до горища будинку.

Склад товариства:

 • голова Віра Йосипівна Тауер
 • товариш голови Віра Семенівна Гінзбург
 • секретар Габріель Абрамівна Рабінович
 • Ревізійний комісар Роз. Вла. Розен
 • Давид Абрамович Штейн
 • завідуючий дитсячим садочком Марія Олександрівна Брун
 • Оскар Абрамович Бродський
 • Олександра Владиславівна Геккер
 • Фанні Мойсейовна Геккер
 • Карл Феолю Тауер
 • скарбничій Рахіль Олександрівна Штейн
 • Полина Петрівна Руинштейн
 • Ан. Іс. Шварцман
 • Раїса Сигізмундівна Гальперін
 • присяжний повірений Йосип Абрамович Рабінович
 • Доктор Григорій Мойсейович Рубинштейн
 • Роза Еммануілівна Трахтенгерц

Після остаточного приходу більшовиків до влади заклад перетворили у дитячий садок №9. Нині у будинку розташована ГО “Організація ветеранів”.

Будівля виконана в стилі раціонального модерну, фасади майже не містить декору окрім широкого меандрованого карнизу на головному фасаді, лучкового сандріку та групи фактурних квадратів на брандмауері, окантовок на опорах вхідного порталу та фільонки на ризаліті дворового флігеля. Споруда є зразком оригінального підходу до громадських закладів нових типів, а також одним з небагатьох зразків раціонального модерну в Одесі.

Лівий брандмауер.

Вхідний портал в брандмауері.

Дворове крило. Вид в глибину подвір’я.

Вид з дальнього кінця подвір’я на дворове та головне крила.

Ризаліт в дворовому крилі.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s