Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Прибутковий будинок П.С. Толстого (1912 р.)

Posted by Antique на Неділя, 1 Липня 2012 р. (14:27)

Житловий будинок, ХІХ ст. Реконструкція і надбудова третього поверху для П.С. Толстого, арх. Ф. А. Троупянський, 1912 р., Нахимова пров., 2

Будинок на мапі: http://wikimapia.org/15946889/uk/.
Стиль: модернізований неоренесанс.

Відомі власники ділянки:

кін. ХІХ ст. – 1908 р. – Григорій Григорович Маразлі
1908 р. – до Жовтневої революції – Петро Сергійович Толстий

Будинок було споруджено ще у ХІХ ст., він мав лише два поверхи  за оздобленням був подібний сусідньому західному будинку, що був також розташований на даній ділянці. Наприкінці ХІХ ст. ділянка належала Г. Г. Маразлі, а після його смерті – П. С. Толстому.

П.С. Толстий був далеким родичем відомого одеського градоначальника Г.Г. Маразлі. Після смері Маразлі через смерть попереднього спадкоємця Толстий випадково отримав в 1908-му році в спадок великі кошти. Він постійно проживав у Санкт-Петербурзі, але в Одесі ним було придбана велика ділянка у початку Маразліївської вулиці на який в 1906-му році Толстим в глибині ділянці був побудований особняк, а в 1912-му році надбудований третім поверхом сусідній житловий будинок. Цілком вірогідно, що надбудова будинку свідчить про те, що П.С. Толстий ще на початку 1910-х років, або навіть раніше планував переїхати в Одесу, але це відбулося лише у 1917-му році. Толстий жив в Одесі лише рік, 1-го грудня 1918-го року він помирає, а згодом родина Толстого іммігрує спочатку до Туреччини, а потім до європейських країн (більше інформації можна почерпнути у джерелах наприкінці статті). Автору цієї статті не вдалося знайти. Автору статті не відома історія розташування організацій в цьому будинку, однак по меншій мірі з 1980-х років в будинку був розташований відділ кадрів Чорноморського Морського Пароплавства. У 2010-х роках будинок було реконструйовано для Китайського консульства, причому по вже відреставрованому фасаду вдруге проводились роботи, причому були втрачені деякі елементи оздоблення.

Будинок Петра Тостого, який відкриває панораму Маразліївської вулиці можливо після надбудови не був прибутковим будинком. Будинок має не дуже великі розміри, на кожному поверсі скоріше за все була розташована лише одна квартира (якщо припустити, що будинок не використовувався у якості особняка або конторського будинку). На головному фасаді будинку розташований лише один балкон, який мав достатньо невеликі розміри. Фасади виконані в модернізованому неоренесансному стилі без явних елементів в стилі модерну. Завдяки масивним пропорціям будинок нагадує флорентійські палаццо. Оздоблення будинку змінюється від поверху до поверху а також змінюється на широкому, але не глибокому центральному ризаліті. Фасад цілком рустований, руст першого поверху виділений кольором та відокремлений від інших поверхів тягою. Первісно будинок був рустований більш об’ємним стрічковим рустом, але нині будинок вкритий пласким рустом з імітацією під кам’яні блоки. Вікна першого поверху мають лучкові отвори з віяльними замками. Вікна другого поверху у додаток оздоблені порталами з пілястрами іонічного ордеру фіьонки з балюстрадами під вікнами. У центральному ризаліті на другому поверсі розташований не глибокий балкон. з подвійними іонічними колонами обабіч. Вікна третього поверху мають прямі сандріки, за виключенням аркових вікон в ризаліті стилізованих під флорентійський ренесанс. Нинішні віяльні замки вірогідно також містять фрагменти первісного русту.На жаль карниз та фронтон ризаліту, виконаний у стилі модернізованого неокласицизму не збереглись. Після ремонту 2011-го року з головного фасаду зникли ліпні елементи під прямим сандріками та фільонки замінені на зовсім інші, неавтентичні. Первісно будинок був відгорожений від вулиці металевими ґратами, у 2010-2011-х роках була споруджена нова цегельна огорожа з ґратами.

ІІ-а пол. ХІХ ст.

2012 р.

2012 р.

2012 р.

2010 р.

2011 р.

2011 р.

2010 р.

2010 р.

2012 р. Видно новостворені картуші між вікнами.

2010 р.

2010 р.

Джерела:

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s