Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок Ш. Ш. Шухер (1910-і рр.)

Posted by Antique на П’ятниця, 29 Червня 2012 р. (12:21)

Будинок Шаї Шимонівни Шухер, сер. або поч. ХІХ ст. Реконструкція, 1910-і рр., Кінна вул., 42 / Ніжинська вул., 9

Будинок на мапі: http://wikimapia.org/22677886/uk/
Стиль: модернізований неокласицизм.

Відомі власники ділянки:

  • 1870-і – 1890-і – Дойч
  • 1890-і – 1900 р. – спадкоємці Дойча
  • 1900 р. –  1911 р. – спадкоємці Жалковські (Матвій В. Жалковський)
  • 1911 – вірогідно до Жовтневої революції – Шая Шимонівна Шухер

Будинок розташований наприкінці вузького кварталу біля Нового ринку між Кінною, Ніжинською вулицями та провулком Богданова. На ділянки розташовані два будинки. Старий будинок виходить на вулицю Ніжинську та провулок Богданова, також між ним та провулком влаштована в’їзна брама. Новий будинок (або кардинально перебудована стара споруда), що розташований головним фасадом в бік Кінної вулиці прибудований до старої будівлі.

Будинок у 1910-х роках належав Ш. Ш. Шухер, яка викупила його у Жалковських.Площинні форми оздоблення даного будинку відповідають творчості Шульмейстера або Ф. Е. Кюнера. У ті роки Кюнер здійснив реконструкцію будинку Свінцинського (вул. Коблевська, 4). Також елементи античної архітектури є притаманними творчої спадщини архітектора М. І. Лінецького.

Даний будинок було лише реконструйовано – забудова Базарної площі відбулася у 1810-х роках.

У техніці виконання головного фасаду спостерігається певна схожість з будинком Барбаріги на Французькому бульварі (проект: Шульмейстер, нагляд Ж. Л. Гофман, 1912 р.), вони мають схожі пропорції та високий аттик. У тімпані фронтону розташована монограма “СШ” на картуші, який тримають два леви. Монограма знаходиться в поганому стані і не збігається з ініціалами Ш.Ш., але не виключено, що власницю звали Сая, або ініціали належать її батьку Симону (Шимону) Шухеру. Фасад виконаний у стилі модернізованого неокласицизму, в тязі вписаний орнамент огорож давньоримського часу, ідея якого була втілена в огорожі балконів. Під аттиком будинку розташований широкий карниз без прикрас та фриз з вертикальних профілей з вкрапленнями фільонок з ліпними вінками та гірляндами. Вуличні фасади будинку вкриті пласким рустом, окрім кутових лізен, що з боку головного фасаду вкрити тиньком під рваний камінь. Вертикально головний фасад членується лізенами, що проходять по обидвох поверхах. Бічний фасад немає ніяких оздоблень і суцільно плаский, вкритий лише пласким рустом. Таким чином з боку Ніжинський будинок має вигляд звичайної фонової забудови, автор цього огляду навіть припускає, що у 1910-х була здійснена лише перебудова існуючої раніше будівлі. Задня частина будинку нависає над іншим будинком, який виходить до провулку, що свідчить про те, що будинок в провулку Богданова був побудований раніше. Слід додати, що є загальна схожість і з особняком П. С. Толстого (арх. Ф. А. Троупянський, 1909 р.).

Консолі піддашка (ХІХ ст.).

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s