Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Житловий флігель В.С. Петрової на вул. Маразліївської, 38 (1912 р.)

Posted by Antique на Понеділок, 18 Червня 2012 р. (22:03)

Житловий флігель Віри Степанівни Петрової, арх. А.Б. Мінкус, 1912 р., Маразліївська вул., 38

Флігель на мапі: http://wikimapia.org/21397277/uk/
Стиль: раціональний модерн.

Відомі власники ділянки:

  • кін. ХІХ ст. – 1900 р. – Д. Інген
  • 1900 р. – 1902-1903 – Ю. Мортон
  • 1902-1903 – вірогідно до Жовтневої революції – дружина капітана у відставці Віра Степанівна Петрова

У 1912-му році жінка капітана у відставці Віра Степанівна Петрова замовила архітектору А.Б. Мінкусу перебудову свого вишуканого будинку та будівництва дворового флігеля, який був спроектований архітекторами Л.Л. Влодеком та А.Б. Мінкусом у 1902-му році. Разом з перебудовою головного будинку, яка імовірно не вплинула на зовнішній вигляд вуличного фасаду. Будинок було переплановано, а з боку подвір’я влаштовані галереї на бетонних опорах. А.Б. Мінкусу було також замовлено проектування і будівництво чотириповерхового житлового флігеля.
Флігель містить 8-м квартир,  Г-подібний у плані. Перекриття лівого видовженого крила будинку розташовані на нижчому рівні, ніж у правому крилі і за рахунок цього у правому крилі влаштовано горище.  Флігель був прибудований впритул до ділянки Р.В. Вассаля (нижче по вулиці), на який теж їснував будинок. Будинок Р.В. Вассаля був зруйнований від вибуху суміжного будинку Гойніген-Гюно. Вірогідно, що таке розташування флігелю В.С. Петрової не є випадковим, тому що будинок І.І. Гена на ділянці праворуч має неглибоку прямокутну форму і в випадку будівництва флігеля впритул ділянки Петрової власниця отримала би вигляд на високу стіну брандмауера флігеля. При існуючому розташуванні, ділянки Петрової та Гена є відгородженими огорожею з вапняку.

Флігель виконаний в стилі раціонального модерну, і є типовим оздобленням дворових фасадів. Деякі площини фасаду вкриті фактурним тиньком, між вікнами 2-го та 3-го поверхів розташовані фільонки, люкарни горища розкріповані. Огорожі балконів ідентична балконам іншого проекту Адольфа Мінкуса – Конторі відділення Азовсько-Донського банку (1910-1913 рр.). Цікаво вирішені вікна, що виходять на балкони, вони, подібно післяреволюційним тенденціям комбіновані з отвором двері. Балкони другого та третього поверхів мають надзвичайно великі розміри, тоді як балкони третього поверху значно меншої довжини. У флігелі влаштований один парадний під’їзд у центрі кутовий частини та два службових під’їзди в двох крайніх кінцях флігеля. В головному під’їзді сходи розташовані всередині будинку і освітлюються ліхтарем на даху. Від входу до головного простору пролягає Г-подібний вестибюль в якому перекриття підтримуються квадратними колонами виконаними в раціональному дусі. Основний об’єм сходової клітки має виражену прямокутну форму, у центі об’єму сходи утворюють вертикальну світлову шахту. Сходові майданчики виконані з бетоно-мозаїки з рамкою сірого кольору замість звичайної вохристої. В стулках вхідних квартирних дверей влаштовані великі вікна з автентичними ґратами.

Флігель уявляє собою приклад дворового флігеля з високим рівнем комфорту. На жаль в сучасні часи над правим крилом була надбудована мансарда, замінені віконні рами багатьох багатьох балконних вікон, фасад фрагментарно пофарбований в інші кольори.

Ліворуч від Г-подібного флігеля видно ліве крило головного будинку. Дворовий фасад головного будинку був переоздоблений А.Б. Мінкусом у спільному з флігелем вигляді.

Вхід в парадний підїзд.

Праве крило зіпсоване мансардою.

Закладені люкарни на горищі.

Двері вхідного тамбуру. Вид з боку вестибюля.

Колони в вестибюлі.Вид з боку сходів. За колонами, ліворуч розташований вхід у під’їзд.

Стеля вестибюлю.

Дерев’яні поруччя демонтовані.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s