Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Будинок І. Д. Тодоровського (1912 рр.)

Posted by Antique на Субота, 16 Червня 2012 р. (00:20)

Будинок Іллі Дмитровича Тодоровського, арх. Ф. А. Троупянський, 1912 р., Французький бул., 17 к1
Будинок на мапі: http://wikimapia.org/18859036/uk/
Стиль: модернізований неокласицизм.

Будинок розташований у кварталі щільної віллової забудови на Французькому бульварі між проїздом на дачу Жданової, який починається від арки в псевдомавританському стилі і Госпітальному провулку. В’їзд до особняка був влаштований саме з боку Госпітального провулка на який виходить головний фасад, але нині від провулка особняк огороджений глухою огорожею з нетинькованого вапняку. Нинішній проїзд до особняку розташований з боку проїзду без назви, який раніше вів до дачі Жданової.

Будинок має характерні форми та декор, що були притаманні творчості відразу двох архітекторів – А.Б. Мінкуса та Ф.А. Троупянського. Особняк виконаний у призматичних формах, особливо виділяється сходова клітка, яка виконана у вигляді призматичної вежі. По обидва боки від вежі на різних відступах розташовані менші об’єми. Правий об’єм уявляє собою крило, яке видається у правий бік, а об’єм ліворуч від сходової клітки видовжений у бік задньої частини. Третій поверх будинку у лівій частині має три поверхи з житловим напівпідвалом перебудований, фасад втратив автентичні тинькування та колір, донедавна на третьому поверсі можна було побачити балкон з автентичною огорожею, нині вона демонтована. Права частина будинку має два поверхи, житловий напівпідвал та горище, з боку головного фасаду розташований ризаліт на якому споруджений балкон другого поверху. Задня частина будинку дуже невиразна, вірогідно за нею була розташована огорожа ділянки, нині вигляд з цього боку цілком зіпсований надбудовами.
Найкращій вигляд особняк має з боку Госпітального провулку, тобто з головного фасаду. Головний акцент наданий мальовничій грі всіх трьох об’ємів. Також головний фасад помірно декорований у стилі модернізованого неокласицизму та єгипетських стилізації. У ліпних елементах у “єгипетському стилі” пізнається почерк архітектора Ф.А. Троупянського. Це стосується вхідного порталу будинку, який подібний двом вхідним порталам прибуткового будинку торгового дому “Авіч та брати Ізраільсон” (арх. Ф.А. Троупянський, 1911 р.), та двом ліпним картушам під дахом вежі, які подібні двом картушам під дахом двоповерхового будинку торгового дому “Авіч та брати Ізраільсон” (арх. Ф.А. Троупянський, 1910 р.). В правому крилі на головного фасаду над вікнами розташовані ліпні вінки – над центральним вікном потрійний з жезлом і одинарні обабіч. Вінки по техніці виконання ідентичні вінкам на будинку Р. К. Дулгерова. Огорожа балконів первісно була розташована між опорами, але збереглась тільки огорожа балкону в правому крилі та з відновленими опорами. Огорожа уявляє собою металеві ґрати з фризом-гірляндою з литих металевих сегментів у формі дубових листків. По нижній частині ґрат  проходить ламана лінія, яка звичайно є елементом балконів у єгипетській стилізації. Під вікнами другого поверху у фільонках розташовані медальйони з гірляндами. Праве крило будинку оздоблене також фактурним тинькуванням, по першому поверсі проходить стрічка з ліпних дубових листків.
У парадному під’їзді (ймовірно, що існує або існував службовий під’їзд) вікна мають великі розміри, подібно вікнам під’їздів будинку Е. Ф. Вернетти на Ніжинській (арх. А. Б. Мінкус, 1905 р.), завдяки забезпечується добре освітлення натуральним світлом. Як і в багатьох  інших особняках простору в під’їзді не багато. Візерунок огорожі сходів також був використаний Мінкусом в флігелі Вассаля на Маразліївської (1912 р.), а також іншими архітекторами, у тому числі в будинку Ломейера (арх В.І .Прохаска, 1911 р.), огорожа має змінений візерунок), та дворовому флігелі С. Я. Телала (арх. А.С. Панпулов, 1913—1914 рр.). Сходинки особняку виконані з мармуру, сходові майданчики з бетоної мозаїки. Стеля під’їзду прикрашена кесонами у стилі раціонального (геометричного) модерну, у тому же стилі виконані вхідні двері). За допомогою сходової клітки можна також потрапити до квартир напівпідвалу, які вірогідно призначались для прислуги. Особняк є багатоквартирний і у ньому, окрім власників мешкали також інші родини. Основний прибуток звичайно отримувалася під час курортного сезону.

Будинок має велике значення у якості зразка досконалого особняку з вільним плануванням доби пізнього модерну.  На жаль у 2012-му році був здійснений вкрай неякісний ремонт фасаду завдяки чому були знищена частина ліпних елементів та фактурне тинькування.

Балкон розташований ліворуч від сходової клітки. Огорожа демонтована мешканцями квартири у 2012 році.

Правий бічний фасад:

Лівий бічний фасад:

Задній фасад:

Під’їзд:

Вхід до підвалу.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s