Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Друкарня М.Ф. Шпенцера (1911 р.)

Posted by Antique на четвер, 14 Червень 2012 р. (18:27)

Друкарня Моісея Филиповича Шпенцера, арх. А.Б. Мінкус, 1911 р., Віри Інбер пров., 3а

Місце колишнього розташування: http://wikimapia.org/24491627/uk/

Стиль: раціональний модерн.

Купеець 2-ї гільдії Моісей Филипович Шпенцер був одним з керівників видавництва “Матезіс”, яке друкувало фізико-математичну літературу. За даними довіднику “Вся Одесса”, 1914 Моісей Шпенцер проживав за адресою Сурдзівський пров., 3а, куди у його квартиру було проведено телефону лінію 22-16. М.Ф. Шпенцер був членом попечительства про бідних єврейських дітей та членом товариства допомоги учителів євреїв Новоросійського краю. У той же квартирі жила жінка або мати Моісея Федотовича – Фаня Соломонівна Шпенцер, яка була членом притулку Ковлера на М’ясоєдовській вулиці та членом попечительства про бідних єврейських дітей.

Моісей Шпенцер був власником друкарні, яка  була заснована у 1897 році і з того часу займала деякі приміщення великого прибуткового будинку К. Ерісмана на Новосельського вул., 66. Аналіз книг видавництва “Матезіс”, що розташовані на сайті фонду «Математические этюды» показує, що у 1905 – 1909-х роках книги Видавництва, хоча і не всі, друкувались в друкарні Шпенцера, а після 1909-го року книги починають друкуватися у чотирьох різних друкарнях, а за адресою, де була розташована друкарня М.Ф. Шпенцера був влаштований склад товариства “Матезіс”. За різними даними відомо, що на початку 1910-х років для Шпенцера була  побудована нова будівля друкарні у провулку Вери Інбер. За даними В.І. Тимофієнко фабрика була побудована у 1908-1909-х роках. Також можливо що на цієї ділянці існував особняк, про який є запис у довіднику В.А. Пилявського у якому зазначено, що особняк був побудований у 1911-му році. Цей особняк також занесений у Перелік пам’ятників архітектури місцевого значення Одеси, але вочевидь за невірною адресою, така ж сама адреса вказана і в Довіднику В.А. Пилявського. Охоронна таблиця встановлена на фасаді особняку Ю.Л. Лемме, який теж був побудований у 1910-х роках і розташований через одну ділянку від друкарні Шпенцера.

Сама ділянка, на якій розташована друкарня за даними довідників “Вся Одесса” та “Вся торгово-промышленная Одесса” належала С.І. Соколової. Однак у довіднику “Вся торгово-промышленная Одесса” 1914-го року видання видавництво товариства “Матезіс” вказано за адресою “Стурдзівский переулок, 4а” (стара назва пров. Вери Інбер). У довіднику Вся Одесса 1911-гороку видавництва адреса товариства “Матезіс” не вказана, але вказано, що друкарня М.Ф. Шпенцера розташована на Новосельського вул., 66. Таким чином можливо, що на даній ділянці особняку Шпенцера не існувало, а “1911-й” рік будівництва може відноситися до друкарні Шпенцера.

У 1912 році друкарня все ще знаходилася у будинку Ерісмана, тоді на ній працювало десять робітників, а річний оборот складав вісім тисяч рублів.

У друкарні Моісея Шпенцера вірогідно не друкувались книги видавництва “Матезіс”, хоча воно і розміщувалось у цьому будинку, скоріше за все в друкарні виготовляли дрібну продукцію: бланки, брошури та інше подібне.

Будівля друкарні знаходилася у дальньому кінці ділянки, недалеко від ділянки Ісаковича та Люлюкімахера на який пізніше розташувався Приморський санаторій доктора Трігера, пізніше Лермонтовський. Будинок друкарні був виконаний у стилі раціонального модерну і має прості форми. Стіни виконані з вапняку. Обабіч фасаду були розташовані два невеликих ризаліти, праворуч від лівого ризаліту були влаштовані вхідні двері.Пізніше  у правій частині фасаду недалеко від його центру був прибудований ризаліт з червоної цегли. Фасад на рівні першого, та половині другого поверхів вкрити тиньком з імітацією під руст. Під вікнами третього поверху були розташовані фільонки,  вікна того же поверху були прикрашені стрічкою, яка огинала їх по верхній частині. У цілому фасад будинку має певну схожість з 1-м відділенням Товариства приватного ломбарду (1908 р.) та будинком Кройчика (1909 р.).

У 1920-х роках видавництво Матезіс не припинило свого існування, редколегію тоді складали професори Орбінський та Шатуновський. К 1930-му року видавництво було перетворене у Першу друко-літографію. Пізніше у будівлі друкарні розміщувался цех Одеської книжної фабрики. Після зникнення радянської влади фабрика була зачинена. Наприкінці 2000-х роках будівля друкарні спільно з розташованим на сусідній ділянці особняком була знесена новими власниками ділянки, нині на неї побудований багатоповерховий будинок.

Єдине доступне фото можна знайти в фотогалереї Odessastory в альбомі “Купальный переулок” та на Facebook.

Джерела:

  • Сайт “Mathesis” фонду «Математические этюды».
  • Тимофієнко Володимир Іванович. Зодчі України кінця XVIII — початку XX століть: Біографічний довідник. Київ, 1999 р.
Advertisements

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s