Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Контора одеського відділення Азовсько-Донського комерційного банку (1911-1913 рр.)

Posted by Antique на Неділя, 10 Червня 2012 р. (23:17)

Контора одеського відділення Азовсько-Донського комерційного банку, отримання дозволу: І. А. Футран, нагляд: А. Б. Мінкус, залізобетоні роботи: В. І. Кундерт, 1911—1913 рр., Рішельєвська вул., 9а / Грецька вул., 19

Будівля на мапі: http://wikimapia.org/14929873/uk/
Стиль: раціональний модерн з елементами неокласицизму.

Відділення Азовсько-Донського комерційного банку відкрилося у Одесі наприкінці 1900-х років у частині приміщень житлового будинку М. Сімоновича за адресою Пушкінська вул., 11. На початку 1910-х років у полковника Петро Сергійовича Толстого була придбана ділянка на Розі Грецьої та Рішельєвсьої вулиць, яка дісталась йому в спадок від вмерлого у 1907-му році градоначальника Г. Г. Маразлі. У 1913-му році було закінчено будівництво великої банківської контори відділення Азовсько-Донського комерційного банку. Проект був складений архітектором А.Б. Мінкусом та В.І .Кундертом за допомогою С.В. Домбровського – студента Санкт-Петербурзької академії архітектури сина відомого одеського архітектора В.О. Домбровського. Головна роль у проекті була у архітектора А.Б. Мінкуса, а інженер В.І. Кундерт був спеціалістом по спорудженню залізобетонних конструкцій і роль його у проекті скоріше за все полягала у розрахунках конструкції. Таким чином будівля контори була однією з найдосконаліших у дореволюційні роки.

Будівля складається у плані на декілька об’ємів. Найбільшою є кутова частина будинку з парадним під’їздом та дворовим проїздом з боку вулиці Грецької. З боку Рішельєвської вулиці між кутовою частиною та сусідньою ділянкою розташована прямокутна у плані частина. яка має яскраво виражений зовнішній вигляд, по причині того, що в неї був розташований головний вхід банку, а можливо і операційний зал. Також до частини будинку по Рішельєвській вулиці прилягає  розташований впритул флігель, який уявляє собою спеціальну прибудову нижчу ніж головна будівля банку. Флігель виглядає перебудованим у пізніші роки і таким чином важко уявити його первісний вигляд. Не виключено. що флігель був побудований за радянських часів у якості глядацького залу кінотеатру “Україна”.
На першому поверсі будівлі могло розміщуватись до десяти великих торгових приміщень. Імовірно торговельні приміщення по бажанню могли змінювати свою конфігурацію. Вікна приміщення були обладнані металевими ролетами, деякі з них все ще були присутні у 1990-х роках на вікнах з боку Грецької вулиці. Два верхніх поверхи з високими стелями імовірно займали не тільки приміщення відділення банку, але і приміщення для здачі в оренду.

Зовнішній вигляд будівлі дещо подібний до корпусу тютюнової фабрики Попова, яка теж була спроектована Мінкусом і Кундертом, однак фасади фабрики має набагато менш оздоблень. Вікна другого поверху  згруповані в групи по три і спільно з фільонкою над ними  пофарбовані у світлий колір. Вікна третього поверху мають подібну конфігурації, але замість центрального вікна влаштована напівкругла ніша з вазою. Над нашою розташована фільонка з карнизом та гірляндою. У ризалитах вази відсутні.  Подібні ніші з вазами також були реалізовані у більш пізньому проекті приватної гімназії на Канатній, 89.
З боку Грецької вулиці ближче до сусідньої ділянки на фасаді влаштовані два нешироких ризаліти, що увінчані трикутними фронтонами над якими розташований високий аттик. Посеред аттику влаштовані три прямокутних вертикальних люкарни, які виділенні фарбуванням світлою фарбою. Характер оздоблення фасаду між ризалітами дещо відрізняється: простінки вікон мають меншу ширину, а замість ніш між вікнами третього поверху влаштовані овальні медальйони з гірляндою.
Великий ризаліт по вулиці Рішельєвській вінчається високим аттиком над трикутним фронтоном, які підтримуються чотирма колонами з іонійськими капітелями без канелюр та на п’єдесталах. Трикутний ризаліт розташований у центрі композиції і підтримується двома центральними колонами, у його тімпані розташоване напівкругле вікно. На першому поверсі ризаліту розташований парадний вхід до відділення банку виконаний у стилі модернізованого неокласицизму за виключенням ренесансної фрамуги з елементів у вигляді лусок. Праворуч від ризаліту розташовані службові сходи вікна сходової клітини яких виходять на головний фасад будинку, а не на подвір’я, що нетрадиційно для архітектури Одеси. З боку Грецької вулиці в правому ризаліті розташований вхід до приміщень лівого крила які вірогідно здавалися у оренду. Він оформлений у вигляді порталу увінчаному карнизом, який підтримується двома букраніями. В лівому ризаліті знаходиться проїзд до подвір’я, його стіни оздоблені у стилі геометричного модерну, стулки брами також відносяться до поширеного різновиду брам у стилі геометричного модерну з трапецоїдними отворами. Донедавна подібну браму мали прибутковий будинок Вольфа на Ковальській вул., 52 (арх. А. І. Гольцвурм, 1913—1914 рр.) та будинок Александрової на Торговій вул., 49 (Реконстр. І. А. Розенфельд, А. В. Юргевич, 1913 р.). Подібну браму ще можна зустріти в  будинку Кемпе на Базарній вул., 95 (арх. І. А. Розенфельд, Ж. Л. Гофман, 1913 р.) і більш  віддалено схожу браму в будинку К. І. Кочубея на узвозі Степана Олійника, 4 (1910-і рр.).
Дворові фасади без оздоблення, до подвір’я виходять по меншій мірі вікна ще одних службових сходів. На сходи виходить невеликий балкон з огорожею у стилі геометричного модерну. Подібні огорожі іноді використовувались навіть у 1920-х роках.

У будинку було встановлено два ліфти німецької фірми “Louis Neubauer”.

За даними довіднику “Вся торгово-промышленная Одеса” 1914-го року видання керівником відділення  був Єфим Григорович Ройзман, який жив у квартирі у будівлі відділення банку.Також він був членом біржового комітету, арбітражної комісії біржового комітету, виборний купецького стану, попечительства про недостатніх студентів Коммерційного училища (Преображенська, 8), господарського комерційного училища К. С. Гефтєр, член товариства селища “Самодопомога”, член ОІІРТТ.

Три помічники жили у сучасних будинках, що були побудовані після 1900-хо року. Так Б. М. Каліновський жив у будинку В. С. Манжелей з ліфтом на Маразліївський, 4 авторства М. І. Лінецького на вулиці елітних будинків. Є. Г. Фрейліх жив у ексклюзивному будинку з чудовими сходами Є.П. Котляревської авторства В. І. Прохаски. Третій, бухгалтер І. П. Тімохін жив у щойно побудованому великому прибутковому будинку Шестопала (арх. ймов. Л. М. Чернігів) на Пантелеймонівській.

За радянських часів у торговельних приміщеннях був розташований кінотеатр “Україна”, вікно його каси виходило на Грецьку вулицю. За часів Незалежності торговельні приміщення знову використовуються по прямому призначенню, а кінотеатр було зачинено і деякі його приміщення на початку 2010-х років займав храм Реформатської християнської церкви прославлення. У ІІ-й пол. 2010-х років у колишньому операційному залі розмістився “Ринок їжі”.

Західний фасад:

Будівля на аерофотознімку Luftwaffe.

1944 р.

Західний фасад.

Західний фасад.

Західний фасад.

Західний фасад.

Західний фасад.

Північний фасад.

Північний фасад.

Північний фасад.

Північний фасад.

Північний фасад.

Північний фасад.

Креслення головного входу (Західний фасад). Автор креслення Н. Золотухіна.

Західний фасад. Вхід у банк.

Західний фасад. Вхід у банк.

Західний фасад. Вхід у банк.

Креслення брами (Північний фасад). Автори креслення: О. Луговий, А. Котіна.

Брама. Північний фасад.

Брама. Північний фасад.

Брама. Північний фасад.

Брама. Північний фасад.

Вхідний портал з букраніями. Північний фасад.

Букраній. Північний фасад.

Один з тримачів прапорів. Північний фасад.

Вірогідно сучасний ліхтар. Північний фасад.

Арка проїзду.

Дворовий фасад західного крила.

Дворовий фасад західного крила.

Джерела:

Відповідей: 2 до “Одеса. Контора одеського відділення Азовсько-Донського комерційного банку (1911-1913 рр.)”

  1. stasyadivnaya said

    На верхніх поверхах, не знаю як зараз, але розташовувалося хореографічне училище, моя однокласниця там навчалася – класичний танець, балет.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s