Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Прибутковий будинок братів Тарнополь (1910-1911 рр.)

Posted by Antique на Четвер, 7 Червня 2012 р. (21:51)

Прибутковий будинок братів М. і Д. Тарнополь, арх. Ф.А. Троупянський, 1910-1911 рр., Пантелеймонівська вул., 38

Будинок на мапі: http://wikimapia.org/16013681/uk/
Стиль: модернізований неокласицизм.


Новий прибутковий будинок був побудований на частині кутової ділянки Моріца Іохимовича Тарнополь та Давіда Іохимовича Тарнополь, яка виходить на Пантелеймонівську вулицю. З 1875 по 1910-й рік на місці будинку була розташована шпалерова фабрика братів Тарнополь, яка переїхала в нові виробничі корпуси на Комітетській вулиці. Іншу частину ділянки займає розташований з боку Канатної вулиці еклектичний будинок, який було споруджено невідомим архітектором вірогідно на межі ХІХ-ХХ ст.

Будинок Тарнаполей на Пантелеймонівській ознаменував перехід архітектора Троупянського до модернізованого неокласицизму, хоча на цьому будинку ще присутні елементи на тему Єгипту.

Споруда має план наближений до Т- або h-подібного і складається  з двох крил: головного, яке розташовано уздовж червоної лінії вулиці, і заднього крила, яке розташовано у подвір’ї поперек головного крила ближче до лівого краю будинку. Головне крило будинку побудовано упритул до старого будинку і з боку вулиці має з ним однакову висоту, таким чином незважаючи на різні епохи перехід між будівлями не дуже помітний. Будинок має три поверхи з мансардою та мезоніном у головному крилі біля стику крил. У мезоніні вірогідно були розташована квартира двірника та іншої прислуги, подібне рішення було також застосовано архітектором В.І. Прохаскою у будинку Прокудіна (1903 р.) та у будинку Взуттєвої фабрики у Лазневому провулку (арх. А.Б. Мінкус1926 р.). Потрапити до приміщень мезоніну можна за допомогою службових сходів. Планування будинку боумовило існування двох подвір’їв та влаштування дворового проїзду до другого подвір’я у торцевому крилі.

Головний фасад будинку має симетричну композицію та стриманий неокласичний декор. Три неглибоких, але широких ризаліта з фронтонами впевнено задають ритм вертикального членування. Фільонки між вікнами другого та третього поверхів об’єднують їх і теж підсилюють вертикальне членування. Перший поверх відокремлений від інших карнизом та вкритий рустом, інші поверхи покриті тиньком “під шубу”. Спокійний характер фасаду переривається більш різноманітним оздобленням центрального ризаліту, де особливо виділяються еркер з балконом над ним, два барельєфи з обличчями єгиптян,  та великим неокласичним фронтоном з напівкруглим вікном у тімпані. Бічні ризаліти мають більш стриманий декор, ніж основна частина фасаду, але це компенсується наявністю фронтонів з напівкруглим барельєфом, що обіграє вікно у центральному фронтоні, балконами та балюстрадами під вікнами другого поверху. Напівкруглі барельєфи на фронтонах відносяться до типових фронтонів, які були присутні в великій кількості будівель неокласичного характеру. Звичайно у таких фронтонах був розташований  кошик з різноманітними плодами, на над ним створюючи півкруг з кесонів з квітами.
По головному фасаду будинку розташовані два входи у під’їзди з яких центральний розташований дещо ліворуч від головного ризаліту. Таке розташування обумовлено тим, що під’їзді розташований на лінії торцевого крила, і обслуговує також і його квартири. Означене крило у свою чергу прибудовано вліво від вісі симетрії.

Дворові фасади мають аскетичний вигляд, який дещо урізноманітнюють ризаліти та візерунчасті огорожі балконів. Дворові фасади старого будинку були оздоблені аналогічним чином і відрізняються від фасадів нового будинку лише ретроспективними огорожами балконів і закругленими ризалітами.

За розташуванням ліва сходова клітка головного крила влаштована на межі головного та заднього крил і до сходової клітки веде довгий вестибюль. Сходова клітка центрального під’їзду вражає своїми розмірами, самі сходи мають розмір подібний звичайному розміру сходів з освітленням через дах, а весь інший простір займають великі сходові майданчики. Скоріше за все такі розміри клітини виникли з-за потреби влаштувати вхід до квартир заднього флігеля. Для сходової клітки такого розміру краще підійшло би освітлення за допомогою ліхтаря на даху, але освітлення здійснюється за допомогою вікон у задньому фасаді флігеля, чого явно недостатньо. Стелі сходової клітки та тамбуру вкриті неокласичною ліпниною з кесонів, яка за технікою виконання нагадує ліпнину у під’їзді прибуткового будинку Товариства прикажчиків-євреїв (арх. Ф.А. Троупянський, 1913 р.).  Правий бічний під’їзд має звичайні розміри та освітлення з боку дворового фасаду і зберіг унікальне оздоблення стін, яке нагадує оздоблення під’їздів у головному будинку на ділянці Ломеєра (арх. В.І. Прохаска, 1911-й р.). Можливо, що під’їзди оздоблював один і той же майстер.

Під’їзд у торцевому крилі має величезних розмірів вестибюль з гарною стелею з кесонами та дерев’яним тамбуром, що є рідкістю у архітектурі Одеси. Сходова клітка має квадратну форму з великим простором для світла всередині сходів. Дуже незвичним рішенням є влаштування високої стелі вестибюлю таким чином, що нижній марш сходів ближчий до вестибюлю має огорожу з двох боків.  Сходова клітка освітлюється за допомогою невеликої світлової шахти, що не сприяє добрій інсоляції. Стіни під’їзду прикрашають барельєфні композиції з лаврових вінків та гірлянд. Двері квартир є майже аналогічними на двері вищенаведеного будинку прикажчиків-євреїв.

Технологічна досконалість будинку ставить під сумнів рік його створення, схожість з будинком прикажчиків-євреїв дозволяє припустити, що будинок було споруджено у 1913-1914 роках. Будинок братів Тарнополь має цікаве оздоблення у “єгипетському стилі” і нестандартне планування, яке було обумовлено потребою вмістити на ділянці велику кількість приміщень при невеликій кількості під’їздів.

Геометрія знімку не є вірною.

Дворові фасади:

Вікна сходової клітки у правій частині головного крила (вхід з боку вулиці)

Дворовий фасад головного крила. У центрі: службові сходи.

 

Двері службових сходів.

Вид на службові сходи. Автентична огорожа вірогідно втрачена.

Фасад торцевого крила.

Торцеве крило. У ньому влаштований проїзд до подвір’я, та парадний під’їзд ліворуч від проїзду.

Вхід до парадного під’їзду у торцевому крилі.

 

 

Лівий під’їзд головного крила:

Парадний під’їзд торцевого крила:

 

Під сходами вірогідно розташоване приміщення для двірника. Нині за призначенням не використовується.

 

 

Стеля з кесонами.

 

 

Рештки оздоблення стіни на першому поверсі.

Світлова шахта парадного під’їзду у торцевому крилі.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s