Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Благоустрій ІІ-го єврейського кладовища (1910-й р.)

Posted by Antique на Четвер, 7 Червня 2012 р. (22:03)

Благоустрій ІІ-го єврейського кладовища, арх. Ф.А. Троупянський, 1910-й р., Люстдорфська дор., 5-9

Копія брами на мапі: http://wikimapia.org/24446003/uk/

Стиль: модернізований неокласицизм.


ІІ-е єврейське еладовище відкрилося у 1873-мц році у зв’язку з тим, що можливості І-го Єврейського кладовища на Водопроводній вулиці були вичерпані.

Архітектор Ф.А. Троупянський виконував функції архітектора при Раді духовних правлінь синагог і молитовних будинків в Одесі. У 1910-му році по проекту Федора Троупянського було споруджено молитовний будинок та нову браму кладовища, імовірно також імовірно, що у тому же році по конкурсному проекту був споруджений Меморіал жертвам 1905-го року.

У якості парадного входу були  влаштовані дві з високою стіною між ними, що символізувала стіну плачу у Єрусалимі. Композиція брам більш притаманна єгипетським вхідним порталам, на могутніх пілонах з напівобелісками розміщений архітрав з глибоким карнизом у стилі класицизму. Стулки брам були виконані у еклектичному стилі Під карнизом розташовані тригліфи та метопи. До стіни плачу прилягають колони доричного ордеру на стилобаті, які підтримують архітрав прикрашений тригліфами та метопами. У стіні під архітравом між колонами влаштовані потрійні прямокутні вертикальні віконці в яких встановлені грати.

Молитовний будинок виконаний у оріенталістському стилі і має невеликі розміри ,чим нагадує мавзолей. У стінах будинку влаштовані стрілчасті вікна, а на даху розташована ціліндрічна баня архітектури Ближнього сходу.

Меморіал жертвам 1905-го року вирогідно був споруджений у тому же 1910-му році, що і брама. Відомо, що архітектор Я.Г. Гервіц у 1908-му році подав на конкурс свій проект меморіалу, але переміг Ф.А .Троупянський. Таким чином імовірно проект Ф.А .Троупянського теж був складений у 1908-му році, а пізніші могли бути здійснені доопрацювання проекту, а реалізація бути приуроченою до інших будівельних заходів на кладовищі. За даними статті Олександра Дорошенка “Второе еврейское кладбище” меморіал був розташований на ділянці розміром 26 х 35 метрів і по периметру був обнесений кам’яною тинькованою огорожею у яку були вмуровані плити з габро на яких були вказані списки з прізвищами євреїв, які загинули під час погромів 1905-го року. Кожна плита була поміщена у своєрідну монументальну стелу в єгипетській стилізації, яка була імітована під кам’яні блоки. Особливо виділявся центральний портал, у якому були розташовані колони між двох пілонів, а зверху був влаштований фронтон з зіркою Давіда. Список на плитах містив 308 записів і  був пронумерований, таким чином були відмічені і ти загиблі, що були не упізнані, тобто навпроти номеру таких не стояло прізвище.  Всередині території були розташовані тільки горбки, що позначали місця окремих поховань.

Згідно постанові 6-го вересня 1973 го року кладовище було ліквідоване у IV-му  кварталі 1974 року. Постанова ґрунтувалась на законі по якому кладовище могло бути ліквідоване, якщо він не діє певний час. Однак незабаром була побудована приблизна копія лівої брами кладовища у зв’язку з її меморіальним значенням. Копія не містить ліпних елементів, отвір брами закладений. На фасаді встановлена меморіальна таблиця з наступним надписом:

“В ночь с 1 по 2 марта 1919 года у этих ворот французскими интервентами расстреляны члены Коллегии иностранной пропаганды /”Иностранной коллегии”/ при Одесском подпольном обкоме КП/Б/У”.

За радянських часів на честь керівника Колегії іноземної пропаганди Жанни Лябурб, яка була теж розстріляна у ті дні, була названа вулиця, а сама Ж. Лябурб похована на ІІ-му християнському кладовищі Одеси.

Макет влітку.

Макет восени.

Джерела:

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s