Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Прибутковий будинок торгового дому “Авіч та брати Ізраільсон” (1910-і рр.)

Posted by Antique на Середа, 6 Червня 2012 р. (15:45)

Прибутковий будинок торгового дому “Авіч та брати Ізраільсон”, арх. Ф.А. Троупянський, 1910-і рр., Старосінна пл., 15 / Водопровідна вул.

Будинок на мапі: http://wikimapia.org/16617686/uk/

Стиль: пізній модерн з єгипетськими ремінісценціями.

Відомі власники ділянки:

  • кін. 1890-х рр. – 1907-1909 рр. – Едуард Карлович Шварц
  • 1907-1909 рр. – до Жоввтневої революції – Лейба Беркович Авіч, Вульф Соломонович Ізралільсон, Давід Соломонович Ізралільсон

Торговий дім “Авіч та Брати Ізраільсон” належав купцям 2-ї гільдії Лейбі Берковичу Авічу, Вульфу Соломоновичу Ізралільсону та Давіду Соломоновичу Ізралільсону. Фірма мала у власності посередницьку контору, консервну фабрику та деяке виробництво пов’язане з виготовленням жерстяних коробок.

У середині 1900-х років торговий дім розміщувався у будинку Л. Кременчуцького на Пушкінській вул., 24, тоді існувала тільки агентурна контора, а між 1906 та 1907 роками торговий дім придбав ділянку Шварца у не дуже привабливому периферійному кварталі за Старосінною площею за нинішньою адресою Старосінна пл., 15 де розмістилася не тільки сама контора а і був влаштований консервний завод. Консерви вироблялися в оцеті. У 1912 році на консервній фабриці працювало 15 робітників , управляючим був М. Грінштейн. Серед обладнання був паровий двигун у 6 к.с. Річний оборот складав 46 тисяч рублів.

У 1910-му році на замовлення торгового дому за проектом архітектора Ф.А. Троупянського було споруджено двоповерховий будинок, де вірогідно розмістилася контора. Дещо пізніше на той же ділянці поряд було споруджено великий триповерховий будинок. У ті роки у будинках за площею селились люди середнього достатку, але нині у сквері на площі нерідко бувають неблагополучні верстви населення та й частина населення у кварталах є не дуже заможною і будинки, у тому числі і будинок, що описується, знаходяться у поганому стані. Первісно ж, незважаючи на бюджетність, квартир будинок був достатньо комфортним і приємно оздобленим.

У довіднику В.А. Пилявського зазначено, що будинок був побудований архітекторм Х.Г. Васильєвим, але у частині довіднику з переліком архітекторів архітектор з даними ініціалами відсутній. Однак у довіднику вказаний деякий Васильєв, що має схожі ініціали, але вказано, що він працював у Одесі до 1908-го року, а у якості дати будівництва вказаний у 1910-й рік. У довіднику Пилявського також є запис стосовно будинку Ізраільсон на Старосінній вулиці, 5 побудований архітектором Ф.А .Троупянським у 1910-му році, однак вказана адреса існувала до революції і відповідає нинішній адресі №15.

Невпевненість у визначення точного номеру сучасного будинку Ізраельсон пов’язана з тим, що у  довіднику “Вся торгово-промышленная Одесса” 1914-року видання наступною ділянкою за ділянкою торгового дому “Авіч там Ізраільсон” (у довідниках прізвище Ізраільсон написано через літеру і) вказана також ділянка №7, яка належала М.Ю. Попелло. Безперечно лише те, що будинок на Старосінній площі, 15 був спроектований архітектором Ф.А. Троупянським. Про це свідчить багато ознак, у тому числі деякі ліпні елементи, що зустрічаються на фасадах інших будинків архітектора, але найбільш цікавим є той факт, що будинок на Старосіній має прототип у якості найвищого будинку Києва першої половини ХХ ст. Композиція головного фасаду будинку на Старосінній вулиці була запозичена у дворових фасадів київського  прибуткового  будинку Л.Б. Гінзбурга на Інститутській вулиці, 16-18, який є результатом спільної творчості А.Б. Мінкуса та Ф.А. Троупянського. Суть запозичення полягає вирішенні вікон сходових кліток на фасаді  в обрамленні  ризалітом, якій завершується на даху трапецоїдним фронтонам з трьома вертикальними прямокутними отворами в тімпані. Подібний прийом також був втілений Ф.А. Троупянським в лікарні для поранених офіцерів на курорті Куяльник. Розташування вікон сходової клітки на головному фасаді також притаманно київській  архітектурі.

Окрім елементів привнесених з Києва, прибутковий будинок торгового дому “Авіч та Ізраільсон” має оздоблення фасадів у дусі єгипетської архітектури, яка також була реалізована архітектором в особняку П.С. Толстого та прибутковому будинку Х.-С. Мандельблата. Окрім трапецоїдних фронтонів, які дуже добре вписуються у стиль Давнього Єгипту простими кутастими формами відрізняються кутовий фронтон з еркером та вхідні портали, що нагадують входи до єгипетських храмів. Ліпне оздоблення виконане у стилізованій техніці, яке використовував також архітектор Л.М. Чернігов у своїх стилізованих під Єгипет спорудах.

Будинок простягнувся уздовж дороги, яка з’єднує Середнефонтанську та Водопровідну вулиці і кутовою частиною виходить на перехрестя з Водопроводною вулицею. У плані будинок майже прямокутний, за виключенням невеликого крила по Водопроводній вулиці довжиною навряд чи більше ніж ширина одного вікна. Кутову частину прикрашає незвичний п’ятикутний фронтон з рядом численних прямокутних отворів у ньому. З кожного боку кутової частини розташовано по одному широкому ризаліту без фронтонів. Далі від фронтону на певних відстанях друг від другу розташовано два ризаліти з трапецоїдними фронтонами, посеред фронтонів розташований ряд з трьох вертикальних прямокутних отворів.  На кожний ризаліт з фронтоном виходять вікна та вхід сходової клітини. У кутовій частині будинку влаштований трапецоїдний еркер з дахом широкого виносу, форма якого повторює форму еркера. Перший та частина другого поверху оздоблені фактурним рустом, по межі першого і другого поверхів пролягає карниз, а по межі рустованої та гладкої стіни пролягає фриз  з фільонок заповнених рослинною ліпниною, що нагадує  високі трави, що похилились. Під вікнами другого поверху розташовані фільонки без заповнення ліпниною. Між вікнами третього та другого поверху розташовані фільонки у яких розміщений прямокутник та ліпні гірлянди рослинного характеру навколо нього. Більшість фільонок мають лише по два сегмента гірлянди з кожного боку, окрім фільонок у кутовій частині, в яких гірлянда повністю оточує прямокутник. На даху був влаштований карниз з глибоким виносом та великими пласкими дентикулами та аттик. Огорожа балконів виконана у стилі геометрічного модерну (тобто пізнього модерну) і достатньо проста.
Окрім двох під’їздів у ризалітах з фронтонами існує під’їзд, що розташований усередині кутової частини і освітлюється за допомогою ліхтаря в даху. Вхід у цій під’їзд розташований у широкому ризалиті біля еркера з боку Старосінної площі. Вхід у під’їзд підкреслений композицією що складається з аркового вікна на третьому поверсі над входом, класичним фронтоном над арковим вікном та лопатками які проходять обабіч від вікна по двом верхнім поверхам. У фільонці під арковим вікном розташований овальний медальйон з монограмою “АИ”, що вірогідно означає Авіч та Ізраільсон. Вхідний портал має облямування, що надає йому форму трапеції, над дверми розташоване маленьке вікно, яке допомагає освітлювати вузький вестибюль, що веде до середині будинку до сходовій клітки. На стелі вестибюлю розташований ліпний плафон з трьох лаврових вінків. Клітка має у плані прямокутну форму, що наближена до квадрату, по периметру клітки закріплені сходи а у її центрі є великій отвір для освітлення нижчих поверхів. Отвір ліхтаря освітлення прикрашає ліпний неокласичний карниз з потрійних лаврових вінків  обв’язаних стрічкою. Скрізь вінки проходять модернові канелюри. Майданчики виконані з бетоно-мозаїки з зображеннями трьох октаграм. Огорожа сходів достатньо проста у виконанні, але достатньо самобутня і її візерунок не зустрічається в інших будинках.

Лівий та середній під’їзди мають сходові майданчики з аналогічними візерунками, огорожами сходів та дверми, але завдяки  розташуванню вікон сходової клітки на головному фасаді над вхідними дверми під’їзду відсутнє вікно. Всередині клітини стіна з вікнами має невелике закруглення, малі сегменти в вікнах сходової клітки мають традиційний для подібних елементів у Одесі  жовтий колір.

Також на ділянцірозташований двоповерховий з флігелем будинок торгового дому “Авіч та братів Ізраільсон”, який можливо був конторською спорудою.

Вхідний портал кутового під’їзду з вікном над дверми.

Вхідний портал центрального під’їзду. Портал лівого під’їзду ідентичний.

Дворовий фасад.

Кутовий підїзд:

Ліпнина на стелі вестибюлю.

Центральний під’їзд:

Стеля сходової клітки.

Міжкімнатні двері.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s