Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок Авіч та Ізраільсон (1909 р.)

Posted by Antique на Середа, 6 Червня 2012 р. (16:22)

Будинок Авіча та Ізраїльсона та реконструкція флігеля, арх. Ф.А. Троупянський, 1909 р., Старосінна пл., 15
Будинок на мапі: http://wikimapia.org/22616996/uk/
Стиль: пізній модерн / фонова забудова.

Відомі власники ділянки:

  • ІІ-а пол. ХІХ ст. – Халайджогло
  • кін. 1890-х рр. – 1907-1909 рр. – Едуард Карлович Шварц
  • 1907-1909 рр. – до Жоввтневої революції – Лейба Беркович Авіч, Вульф Соломонович Ізралільсон, Давід Соломонович Ізралільсон

Первісно дана ділянка була частиною території яка належала гагаузу Халайджогло. Наприкінці ХІХ ст. він вирішив розпродати свої ділянки під забудову, заздалегідь були розроблені детальні плани територій. Вже у 1890-х роках даною ділянкою володів Едуард Шварц, на замовлення якого було споруджено одноповерховий флігель на високому цоколі.

У довіднику В. І. Тимофієнко вказано, що на Старосінній площі, 5 за проектом Ф. А. Троупянського у 1905  -1906 роках було споруджено будинок для деякого Південно-Російського Костянтинівського товариства, про яке на жаль не вдалось дізнатись. Серед прохань тих років відомостей про це не має і таким чином вірогідно, що запис є помилковим, проект міг бути не реалізованим, або взагалі відноситься до іншого міста.

Фасадний будинок насправді побудований на замовлення контори “Авіч та Ізраїльсон” у 1909-му році. Дещо пізніше (приблизно у 1911 році) на той же ділянці і у тому же стилі було споруджено триповерховий прибутковий будинок за проектом архітектора Ф. А. Троупянського. Слід зазначити, що декор обох будинків є схожим і таким чином архітектор Ф. А. Троупянський є автором обох будинків.

Торговий дім “Авіч та Брати Ізраільсон” мав посередницьку контору, консервну фабрику та деяке виробництво пов’язане з виготовленням жерстяних коробок. Посередницька контора займалась оптовим постачанням товарів, зокрема спиртного фірми В.Є. Петров (вірогідно у тому числі так звану горілку “Петрівка”.  Враховуючи розміри у будинку могло розміщуватися представництво торгового дому. Власниками торгового добу були євреї Лейба Авіч та брати Вольф та Давід Ізраільсон.

Будинок був побудований не у дуже привабливому периферійному кварталі за Старосінною площею. але більшість будинків цього району мають три поверхи. Раніше місце на куті Старосінної площі та Водопроводної вулиці вважалось привабливим, і таким чином саме ця ділянка була вибрана для самого великого будинку району, але нині у сквері на площі нерідко бувають неблагополучні верстви населення та й частина населення у кварталах є не дуже заможною і будинки, у тому числі і будинок, що описується, знаходяться у поганому стані.

Цей двоповерховий будинок був побудований на одній ділянці з триповерховим будинком, і розташований ліворуч від триповерхового будинку. Головні фасади обох будинків виконані у єдиному стилі в єгипетській стилізації, але двоповерховий будинок має спрощене оздоблення. До того ж, на жаль фасад лише фрагментарно зберіг своє оздоблення, так були втрачені ліпні гірлянди фільонок у правій частині будівлі, автентичні огорожі балконів і більша частина стрічки у вигляді меандру, що проходила уздовж верхньої частини першого поверху. Фільонки є аналогічними фільонкам між другим та третім поверхами  кутового триповерхового будинку цей ділянки. Фасад активно членується лопатками.

Посередині будинку розташований проїзд до подвір’я. Стеля проїзду оздоблена у стилі модерну контурами з квадратів. Ліворуч до будинку прибудований протяжний одноповерховий з напівпідвалом флігель у стилі історизму. У флігелі розташовано декілька під’їздів які освітлюються за допомогою вікна над дверми. У вікні встановлена рама з візерунчастим членуванням у стилі притаманному кінцю ХІ-го ст. Огорожі сходів у під’їздах еклектичного стиля і виконані у вигляді окремих типових балясин з металевої стрічки.

Дворовий фасад головного будинку.

Дворовий флігель:

Сходи одного з під’їздів дворового флігеля.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s