Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Лікарня “Санітас” (ХІХ ст., 1905, 1908 рр.)

Posted by Antique на Середа, 30 Травня 2012 р. (21:55)

Флігель, ХІХ ст. Реконструкція та надбудова для І. Л. Конельського, проект: 1905 р. Перебудова двоповерхового будинку та флігеля з добудовою по фасаду для І. Л. Конельського (для “Лікарні з постійними ліжками для хворих, що приходять “Санітас”), арх. А. Б. Мінкус і ймовірно Е. Я. Меснер, 1908 р., Бєлінського вул., 13

Будівля на мапі: http://wikimapia.org/15010880/uk/
Стиль: неогрек.

Лікарня розташована між ділянкою Євангельської лікарні та особняком Й.Л. Конельського і за даними краєзнавця В. П. Нетребського була побудована на замовлення її власника лікаря Бронштейна, який був зятем володаря тютюнової фабрики Йосипа Львовича Конельського. Цікаво, що Йосип Конельський жив на протилежній ділянці з лікарнею “Санітас” у прибутковому будинку П.Гершеневського, в внутрішній двір лікарні “Санітас” примикає до ділянки Йосипа Конельського. За даними довідників “Вся Одеса” у 1907-му році лікарня “Санітас” була розташована за адресою “Спирідонівська вулиця, 8”, а у 1909-му році вже була розташована на вулиці Бєлінського за той же адресою, за якою розташований особняк Конельського.

Фасад будинку не зважаючи на загальний неоампірний характер має елементи декору, схожі та ті, що використав А.Б. Мінкус у будинку Е.С. Вернетти на вулиці Ніжинській (1905 р.), а також подібний будинку Р. В. Вассала на Маразліївській, 40а (невідомий арх., 1908 р, плани отримував Х. Я. Скведер).

У журналі подавання планів приватних осіб 1904 – 1910 рр. виявилося, що у 1905 році 1907 року І. Л. Конєльський подав прохання на надбудову другого поверху над флігелем і влаштування двірницької, у 1907 році на будівництво триповерхового приміщення для водяного опалення, у 1908 – перебудова двоповерхового будинку і флігеля з добудовою по фасаду. Також можна припустити, що у проханні 1908 року мався на увазі той самий флігель, що Конельський збирався надбудувати у 1905 році. У архівній справі ДАОО, ф. 16, оп. 127, д. 2, л. 1 та наступні листи є фасад будинку лікарні датований 1908 роком з підписом А. Б. Мінкуса. Однак у записках ОВІРТТ вказано, що нагляд здійснював Е. Я. Меснер. Фасад будинку у проекті кардинально відрізняється від наявного фасаду будинку, і не виключено, що Меснер дійсно має відношення до цього будинку і робив певні зміни (не переплутали Мінкуса і Меснера).

Охоронна таблиця під номером 42-Од на будівлі лікарні “Санітас” встановлена помилково, або будівля лікарні “Санітас” спільно з корпусом Євангельської лікарні внесені, як єдина пам’ятка.

Лікарня “Санітас” рекламувалась у декількох випусках довіднику “Вся Одесса”. У довідниках 1910-го і 1911-го років використовується майже ідентичний текст, однак існують певні відміни: оформлення об’яви у довіднику 1910-го року виконано у ретроспективному стилі, а у 1911-го року у стилі модерну, а з тексту видалена ціна поради. Існує також реклама у стилі модерну у який наведено фото будівлі та наведений перелік послуг (можливо скорочений).

У 1908-му році у рекламі назва набрана латинськими буквами – “Sanitas”, у виданнях 1910 та 1911 років кирилицею – “Санітас”. Sanitas слово латинське і означає “Здоров’я”, це слово й досі іноді використовують у якості назви різних медичних закладів.

За даними довіднику “Вся торгово-промышленная Одесса”, 1914 у лікарні працював лікар по внутрішнім хворобам І.Б. Шапошников.

Будівля уявляє собою головну двоповерхову з антресоллю будівлю та прибудований зліва до її заднього фасаду Г-подібного двоповерхового флігеля. Головний будинок має у плані прямокутну форму Вуличний фасад головного будинку асиметричний з двома невеликими ризалітами, причому лівий ризаліт у три рази ширше правого. У кожному з ризалитів на другому поверсі розташований балкон з кам’яною огорожею на пілонах якої розміщений рослинний декор. У правому ризалиті розташовані на два вузьких вікна на першому поверсі і одно аркове вікно з дверним отвором на другому. Замковий камінь вікна прикрашені барельєфом квітки, дуже схожого до подібної квітки на фасаді будинку Е.С. Вернетти на Ніжинській вулиці (1905 р.). Вікно обрамляє мальовничий портал з канелірованними півколонами доричного ордеру. У лівому ризаліті на першому та другому поверхах розташовано по три вікна і подібно правому ризаліту центр лівого ризаліту теж прикрашено порталом, але він композиційно об’єднує всі три вікна другого поверху цього ризаліту. У просторі між ризалітами на кожного поверсі розташовано три вікна, а також на антресольному поверсі ще три невеликих вікна. Вікна антресольних поверхів згідно зі старим фото були первісно меншого розміру і вірогідно мали лиштву. Лиштва має трапецоїдну форму яка нагадує вхідні портали єгипетських храмів, простір між вікнами люкарен прикрашений медальйонами з квітковим візерунком. Над люкарнами уздовж всього фасаду проходить тонка профільна стрічка, а під самим дахом уздовж фасаду проходить глибокий карниз. Ризаліти увінчані фронтонами, які скоріше за все мають прототипи у античній епосі. Перший поверх рустований фактурними стрічками, над його вікнами між ризалітами розташовані своєрідні фільонки, які виконують роль сандриків. Подібні фільонки також були використані архітектором А.Б. Мінкусом у будинку Вернетти на Ніжинській вулиці. Вікна першого поверху мають розміри відносно від свого розташування. Найбільш вузькі вікна – у правому ризалиті, середнього розміру – у просторі між ризалітами та більш великі – у лівому ризаліті. На першому поверсі посеред лівого ризаліту також влаштований вхід у будівлю. Правий торець будівлі уявляє собою брандмауер, а лівий торець уявляє собою фасад з вікнами оздоблений таким же чином, як і простір між ризалітамі на головному фасаді.

Г-подібний флігель, що прибудований до лівого боку дещо виступає у бік від лівого торцевого фасаду і таким чином складається враження, що флігель був прибудований пізніше і побудований з відступом з метою збільшення внутрішнього подвір’я. На південь від будинку раніше розташувалась територія на якій міг рости сад і хоча з вулиці ділянка відокремлена одною огорожею з колишньою Євангельською лікарнею, але імовірно між ділянками Євангельської лікарні і лікарні “Санітас” існувала ще одна огорожа, яка була зруйнована за радянських часів, коли території лікарень об’єднали. Можна припустити що огорожа уявляла собою грати між металевими стовпами, а вже за радянських часів грати замурували. Стовпи огорожі, які розташовані ближче до друг-друга ніж інші говорять про те, що у огорожі первісно існувала хвіртка за допомогою якої можна було потрапити на території лікарні “Санітас”, але хвіртка вже багато десятиліть, як закладена. Фасад флігеля оздоблений достатньо невигадливо. Перший поверх вкритий таким же стрічковим рустом як і вуличний фасад головного будинку, вікна другого поверху не мають ніякої лиштви, вони прикрашені лише замковими каменями і двома фільонками з перехрестями під кожним вікном. Найбільш яскраво виражена центральна частина фасаду у який влаштована глибока ніша висотою у два поверхи і увінчаною фронтоном. На рівні другого поверху у ніші влаштований балкон, а на першому поверсі розташований вхід з зовнішнього подвір’я будинку.

У 1920-1930-х роках в будівлі лікарні “Санітас” був влаштований нічний санаторій. Пізніше будівля була одним з корпусів Протитуберкульозного диспансеру, але нині вірогідно приватизована рестораном “Олександрівський”, який розташований у колишньому особняку Йосипа Конельського.

Реклама з довіднику “Вся Одесса” видання 1910-го року.

Реклама з довіднику “Вся Одесса” видання 1911-го року.

Джерело невідоме.

Реклама з довідника “Вся Одесса”, вірогідно видання 1913-го року.

Автор фотографії: Володимир Георгійович Нікітенко, 1970-і рр.

Лікарня з постійними ліжками для хворих, що приходять “Санітас”.

Праворуч від лікарня видно закладену хвіртку до зовнішнього подвір’я.

Джерела:

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s