Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Навіс відкритого типу зупинки трамваю (1912 р.)

Posted by Antique на Понеділок, 28 Травня 2012 р. (16:38)

Навіс відкритого типу зупинки трамваю, арх. імовірно А.Б. Мінкус, приблизно 1912 р., Чернишевського вул., 60 (умовна адреса)

Павільйон на мапі: http://wikimapia.org/22740131/uk/

Стиль: пізній модерн.

Зупинка відноситься у основному тип зупинок у межах міської забудови, з великої їх кількості залишилася лише єдина, але і та перебуває у жалюгідному стані. Павільйон був розташований на кінцевої зупинці трамвайного маршруту №10а. Лінія відкрилася у 1912-му році і таким чином можна припустити, що павільйон був споруджений саме у рік відкриття лінії. У 1910-х роках маршрут починался на розі Градоначальницької та Скісної вулиць, далі по Скісній, а потім по Степовій вулицям трамвай виходив на вулицю Чернишевського і йшов до самого її кінця. Маршрут передбачав організацію сполучення північної частини Молдаванки з районом Ближні Млини, але до Жовтневої революції лінію встигли побудувати лише до кінця вулиці Чернишевського. Після Жовтневої революції павільон був закритий, але по слухам, що розповідають місцеві жителі павільйон використовувався як зупинка деякого автобусного маршруту, але це може бути невірним.

Єдині відомі фотографії цього типу павільйонів відносяться до павільйону навпроти колишнього Інституту шляхетних дівчат (Нині ОНМА), який ще на початку другій половині ХХ-го сторіччя був у стані наближеному до дореволюційного та павільйону на успенській вулиці перед будинком №18. Павільйон біля ОНМА був зруйнований у 1970-х роках у наслідок будівництва висотного корпусу ОНМА. Павільйон на розі Успенській та Канатній вулиць також не існує, трамвайна лінія також демонтована.

Павильон є монолітною бетонною конструкцією і уявляє собою навіс на двох опорах між якими первісно були закріплені дерев’яні лави. На даху були розміщені декоративні пілони. Від опор у місці з’єднання з навісом на всі боки відходять ребра жорсткості, одне з ребер з’єднує обидві опори. Поверхні опор та ребра жорсткості опоряджені у стилі раціонального модерну, тобто геометричними візерунками та фільонками.

Таким чином існуючий павільйон на вулиці Чернишевського є унікальною пам’яткою інженерного мистецтва у Одесі і його потрібно було би хоча б занести до переліку пам’ятників місцевого значення, але поки павільйон продовжує руйнуватись.

вул. Мечникова, 34. Павільйон іншої зупинки перед корпусом колишнього Інституту шляхетних дівчат.

вул. Мечникова, 34. Павільйон невдовзі перед руйнуванням.

Навіс на Рішельєвській вулиці біля Оперного театру. 1950-ірр.

Навіс на вулиці Жуковського (праворуч) на розі з Рішельєвською.

 

Павільон зупинки та вулиця Чернишевського. Вид у напрямок Північного заходу.

Джерела:

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s