Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Адміністративний будинок нової міської електростанції (1910-й р.)

Posted by Antique на Неділя, 27 Травня 2012 р. (16:15)

Адміністративний будинок нової міської електростанції, арх. А.Б. Мінкус або В.І. Кундерт, 1910-й р., Чорноморського козацтва вул., 70/1

Будинок на мапі: http://wikimapia.org/17894766/uk/

Стиль: раціональний модерн.

За даними довідника В.А. Пилявського електростанція на цьому місті з’явилася ще у 1904-му році і була побудована за проектом архітектора Б.А. Бауера. Також у довіднику вказані дати розширення (арх. В.І. Кундерт, 1927 р.) та відновлення у 1944-1946 рр. Однак адміністративна будівля електростанції має вид подібній  адміністративним будівлям  трамвайної інфраструктури, є фотографія на який електростанція вказана, як трамвайна. Таким чином частина будівель електростанції відноситься до 1910-х років. У Переліку пам’ятників місцевого значення  міста Одеси вказано, що електростанцію побудував В.І. Кундерт у 1910-му році. Сам Володимир Кундерт у друкованій рекламі 1910-х років згадує те, що він проектував електростанції, але не уточнив які. Однак адміністративна будівля електростанції виконана у схожому оздобленні, як і будівлі трамвайної архітектури спроектовані архітектором А.Б. Мінкусом. Таким чином можна припустити, що електростанція була  спроектована побудована Б.А. Бауером у 1904-му році, а у 1910-му році  по проекту А.Б. Мінкуса або В.І. Кундерта, або по спільному проекту вона зазнала розширення у зв’язку з тим, що електрична трамвайна мережа (трамвайне сполучення з’явилося у Одесі у 1910-му році) потребувала значного навантаження. Імовірно, що 1927-му році Радянська влада доручило В.І. Кундерту здійснити чергове розширення. Під час Другої світової війни електростанція зазнала суттєвих пошкоджень, але більше за все постраждало обладнання, а більшості будівель будівель збереглась. Одразу ж після повернення Радянської влади відбулося відновлення  (1944-1946 рр.), пізніше неподалік постала будівля Північного району електричних мереж (Північний РЕМ). У другій половині 1900-х років електростанція була повністю зачинена і як спадок від неї залишився тільки згадуванний раніше Північний РЕМ. Колишні корпуси електростанції були підпорядковані різним виробничим підприємствам. Корпуси електростанції, що розташовані по правий бік вулиці Чорноморського Козацтва були частково перебудовані, з боку вулиці з’явився новий багатоповерховий виробничий корпус (нині належить НВП “Реафарм”), який цілком закрив вигляд з боку вулиці Чорноморського Козацтва на старі корпусі. Нині деякі корпуси електростанції по лівий бік вулиці Чорноморського козацтва займало підприємство “Сан-Клін Інт”, а корпуси, що розташовані по правий бік вулиці займає підприємство ТОВ “Реафарм”. Колишній адміністративний будинок займає торговельна фірма “Облпаливо”.

Корпуси електростанції розташовані на ділянках по обидва боки вулиці Чорноморського козацтва. Адміністративний будинок розташований по правий бік вулиці під номером 70/1. Будинок триповерховий, виконаний з червоної цегли, має форму паралелепіпеду з невеликим ризалітом у центрі головного фасаду. У ризалиті розташовані великі вікна сходової клітки, яка розміщена упритул до головного фасаду. На даху над ризалітом розташований фронтон з трьома декоративними вікнами у тімпані. Як і адміністративні будівлі депо та трамвайних підстанції фасади оздоблені фільонками, віконною лиштвою та стрічками з цементу, причому сандрікі ідентичні адміністративним будівлям трамвайної інфраструктури. Перший поверх вкритий стрічковим рустом, вікна першого поверху мають декоративні підвіконня з цементу подібно вікнам машинного залу трамвайної підстанції на Фонтанській дорозі. Нині зовнішній вигляд корпусу змінився у поганий бік по причині  фарбування цегляних площин приблизно у 2011-му році. Дерев’яні віконні рами також були збережені на металопластикові без збереження візерунку.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s