Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Дача Ф. С. Вернетти (XIX ст., 1912 р.)

Posted by Antique на Понеділок, 2 Квітня 2012 р. (23:37)

Дача, XIX ст. Реконструкція і прибудова для Ф. С. Вернетти, арх. А. Б. Мінкус, 1912 р., Французький бул., 29/2

Стиль: раціональний модерн.

Будинок на мапі: http://wikimapia.org/22117587/uk/

Підпис: будівля Одеського відділення Інституту економіки АН УРСР. Автор фото: Г. Л. Клейман або А. А. Подберьозький (ініціали рос.). Джерело: Вознюк Юрий Михайлович. В Одессе научной. Одесса: Маяк, 1976

Приблизний контур будинку.

За даними В.А. Пилявского особняк Вернетти (арх. А.Б. Мінкус, 1912 р.) був розташований за Адресою Французький бульвар, 40 на території нинішнього санаторію “Аркадія”, але за довідниками “Вся Одесса” ділянки Вернетти у тому районі не спостерігається, а також відсутні будівлі, які би відповідали стилю архітектора та часу. Таким чином дана інформація вірогідно відноситься до справжній ділянці С.Ф. Вернетти, яка розташована за сучасною адресою Французький бульв., 29/2, проте на території Міського санаторію (нині санаторій “Аркадія” на Фр. бул., 42-44) була розташована майстерня Франца Вернетти.

Ділянка була придбана у свій час Септимом Вернеттою, а після його смерті у 1903 році перейшла до оного з його синів. У 1913-му році за довідником “Вся торгово-промышленная Одесса” на 1914 р. особняк належав родичу (можливо сину) С.Ф. Вернетти – Францу (Франциску) Септимовичу Вернетті, який жив разом Ернестом Септимовичем Вернеттою у будинку на власній ділянці Вернеттів на Соборної площі, 4. У тому же будинку на Садовій наприкінці ХІХ ст. була розташована скульптурна майстерня мармурових діл майстра Ернеста Септимовича Вернетти.

За даними дослідника Сергія Котелко Септим Францович Вернетта вмер, і у довіднику “Вся Одесса”, 1904-1905 на 1903-й рік вказано, що майстернею володіють нащадки., а у довіднику “Вся Одесса” видавництва “Одеській новини” на 1910-й рік та пізніше він зовсім не згадується. У Криму біля Бахчисарая у Чуфут-кале на караїмському кладовищі Батла Тімез зберігся надгробок виконаний скульптором С.Ф. Вернеттою.

Будинок має складну форму і складається з декількох крил. Імовірно, що це була не дача, а лікувальний заклад або пансіонат. Будинок дуже великий для мешкання однієї родини, балкони відсутні, а план будинку достатньо специфічний, північне крило має вигляд прибудованого, у ньому присутні окремі сход, які могли бути і чорними. З боку моря розташований ганок. Стіни з північно-східного боку є брандмауерами – скоріше за все у майбутньому передбачалось будівництво ще одного крила. Інші фасади виконані у стилі раціонального модерну, вони вкриті тиньком “під шубу”, перший поверх рустований. Між вікнами двох поверхів розташовані фільонки, вікна об’єднані розкріповками, які надають вертикальне членування фасаду. Можливо будинок мав більше елементів ліпного декору але до нинішнього часу дійшов тільки ліпний вінок на південному фасаді. З західного боку будинку у центральному ризалиті розташовані мармурові сходи, Бильця сходів виконані у вільному стилі, їх візерунок утворюється за допомогою кривих та прямих квадратних прутів. Двері і вікна вітражні, можливо вони зберегли автентичний візерунок.

Джерела:

Відповідей: 2 до “Одеса. Дача Ф. С. Вернетти (XIX ст., 1912 р.)”

  1. stasyadivnaya said

    А как это “під шубу”?

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s