Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок Л. А. Розена (1902—1903 рр.)

Posted by Antique на Понеділок, 26 Березня 2012 р. (17:54)

Будинок Лазаря (Лейзера) Абрамовича Розена, арх. А. Б. Мінкус, тимчасовий нагляд: Ф. А. Троупянський, 1902 р. Новий проект: арх. А. Б. Мінкус, 1903 р., Митракова пров., 6
Стиль: історизм.

Власник будинку Лазар Розен жив у набагато коштовнішому будинку князя Анатолія Гагарина на вул. Катеринінській, 2, а у будинку у провулку Митракова жив його брат Роб. Абрамович Розен, який займався торгівлею будівельними матеріалами. Цікаво, що первісна назва провулка Мітракова – Будівельний, можливо що провулок названо у зв’язку з діяльністю Р. А. Розена. Окрім даного будинку Розен мав дві незабудовані ділянки біля дачі архітектора А.Б. Мінкуса на Малому Фонтані. Таким чином не виключено, що Лейзар Розен був родичем А.Б. Мінкуса і Е.І. Мінкус.

Будинок Розен конструктивно уявляє собою зменшену копію сусіднього будинку Е. І. Мінкус, який відрізняється від будинку Розен спрощенним оздобленням без застосування характерної для архітектора Мінкуса лиштви вікон. Фасади будинку Розен пласкі, вони розподіляються трьома ризалітами. У центральному ризаліті розташований балкон однієї з квартир другого поверху та арковий проїзд до подвір’я. Подібно будинку Е.І. Мінкус від брами збереглась тільки фрамуга, яка виконана у схожому стилі з будинком Мінкус. Щоби якось урізноманітнити головний фасад  будинку вікнам другого поверху була надана лучкова форма, а під вікнами розміщені не дуже помітні фільонки.

У будинку збереглися автентичні двері під’їздів та деяких квартир, все виконано у еклектичному стилі. На відміну від будинку Е.І. Мінкус сходи ведуть лише до другого поверху. Балясини металевих сходів інші, ніж у будинку Мінкус, але їх дизайн теж створений на базі іншої версії сходів.

Певний час у квартирі № 7 жив поет та художник Олег Аркадійович Соколов (1919-1990 рр.), який був засновником кінетичного мистецтва. Соколова було поховано на 104-й ділянці ІІ-го Християнського кладовища.


Джерела:

  • И.В. Арутюнова, Н.Н. Мотырева. Указатель памятников и памятных мест по городу Одессе. Одесса: ФЛП “Фридман А.С.”, 2011. – 140 с. ISBN 966-96-181-X-8

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s