Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок Е. І. Мінкус (1902 р.)

Posted by Antique на Неділя, 25 Березня 2012 р. (15:18)

Будинок Етлі Ізраільйовни Мінкус, арх. А. Б. Мінкус, 1902 р., Митракова пров., 4
Стиль: історизм.

Будинок було зведено архітектором А. Б. Мінкусом на ділянці матері Єтлі на околиці Молдаванки у провулку Митракова. Провулок Митракова первісно мав назву Будівельний і був утворений приблизно на початку 1900-х років. Це було не дуже популярне місце для будівництва, хода до центру було не так далеко, інші будівлі провулка не уявляють собою нічого цікавого, окрім подібного сусіднього будинку Розен, який теж був побудований згаданими архітекторами. Провулок розташований паралельно вул. Мечнікова, але знаходиться нижче її,  на терасі, і закінчується тупиком.

Будинок було споруджено у 1902 році, про що згадується у газеті “Одесскія новости” №5994 від 10.06.1903:

Засмічення чужої землі. А. Мінкус, споруджуючи будівлю свого будинку по Ольгіївського узвозу, всю землю з виїмок – до 60-ти кубічних сажень – звалював на пустопорожнє місце Кухтіцкого. Щоб уникнути знецінення своєї ділянки, Кухтіцькому доводиться вивозити землю, що звалена Мінкусом. З огляду на це він і пред’являє позов у 300 р., заступаючись про зобов’язання відповідача вивезти всю землю. Справа ця тягнеться понад рік. Світовий суддя М. І. Тимофєєв зобов’язав А. Мінкуса вивезти все сміття з ділянки Кухтіцкого, в іншому випадку визначив стягнути з нього 200 р.

Будинок відноситься до фонової забудови, але має деяке оздоблення, згідно якому головний фасад виконаний у стилі неокласицизму. Будинок має два поверхи, напівпідвал та антресоль. Вікна обох поверхів мають лиштву, окрім цього вікна першого поверху прикрашені замковими каменями, а вікна другого поверху об’єднані горизонтальним профілем. Фасад будинку членується трьома ризалітами, причому центральний ризаліт виділений трикутним фронтоном. Будинок дещо асиметричний, праворуч від правого ризаліту фасад продовжується на довжину одного вікна. Вікна першого та другого поверху у бічних ризалітах об’єднанні елементами декору, а у напівпідвалу використовується єдине широке вікно. Проїзд до подвір’я влаштований у центральному ризаліті і має велику вишу доходячи до другого поверху. Отвір строго прямокутної форми, від брами збереглася тільки фрамуга, що виконана у еклектичному стилі. У ризаліті на другому поверсі розташований єдиний балкон на фасаді, огорожа якого теж виконана у стилі еклектики (можливо з елементами романського стилю). Отвори вікна та балконної двері об’єднуються напівкруглим сандріком з замковим каменем, подібні форми повторюються і у бічних ризалітах, де замість сандріка влаштовані напівкруглі ніші.

Стіни проїзду оздоблені у модернізованому трактуванні еклектичного оздоблення. Дворові фасади будинку не тиньковані, подвір’я велике – можливо, що будинок використовувалася у якості заїзду. У бік подвір’я по краям будинку відходять два невеликих крила, біля місця їх з’єднання з центральним крилом розташовані два під’їзди, сходові клітки яких виділені ризалітами. Під’їзди ідентичні, вони обладнані сталевими сходами, огорожі сходів відносяться до групі найпоширенішого бюджетного типу сходів, однак балясини будинку дуже відрізняються від інших подібних литими вставками, та закрученими у спіраль фрагментами. Сходи підїздів ведуть аж до антресолі, яка імовірно теж використовувалась під житло, але на цих двох маршах сходи мають меншу ширину.  У вікнах під’їзду збереглися фрагменти вітражного стекла. На кожному поверсі було розміщено шість квартир, відповідно цьому на кожний сходовий майданчик ведуть трі двері. Імовірно, що квартири невеликі і мають дві або три кімнати, таким чином будинок призначався для не самих заможних верств населення. Після революції будинок навіть не було поділено на комунальні квартири.
Автор фотографії: Володимир Георгійович Нікітенко, 1970-і рр.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s