Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Шпалерова фабрика братів Тарнополь (1911-1912 рр.)

Posted by Antique на Вівторок, 20 Березня 2012 р. (12:53)

Шпалерова фабрика братів М. і Д. Тарнополь, арх. А.Б. Мінкус, 1909-1910 рр., Комітетська вул., 18

Стиль: раціональний модерн.

Фабрика братів Тарнополь Моріца Іохимовича Тарнополь та Давіда Іохимовича Тарнополь була заснована у 1875-1876 рр. на перехресті вулиці Жуковського та Покровського провулка, але у 1980-х роках фабрика була переведена на ділянку Тарнаполей  на розі Пантелеймонівської та Канатної вулиці. У ті часи фабрики шпалер у Російській імерії були тільки у Петербурзі та Москві, пізніше з’явилася фабрика у Різі.

У 1886 році на фабриці працювало 20 працівників. У рік виготовлялося до 200 тисяч рулонів шпалер. Річний оборот складав 60 тисяч рублів.

У 1893 об’єми виробництва були вже значно нижчими. На фабриці працювало 15 робітників, серед обладнання була парова машина у 8 к.с. У рік вироблялося 9000 рулонів шпалер та 10000 рулонів бордюру. Річний оборот складав 30 тисяч рублів.

Наприкінці ХІХ ст. на фабриці працювало 50 робітників. У 1911—1912 роках для фабрики були споруджені корпуси на Комітетській вулиці за проектом архітектора А. Б. Мінкуса.

У 1912 році на фабриці працювало 100 робітників, серед обладнання було два двигуна у 55 к.с. Річний оборот сягав 270 тисяч рублів. Відомості можливо стосуються старої фабрики на Пантелеймонівській вулиці.

На місці фабрики на Пантелеймонівській вулиці архітектором Ф.А. Троупянським у 1912—1913 роках-му році був побудований триповерховий прибутковий будинок у стилі модернізованого неокласицизму.

У 1913 році на ділянці Катедрального католицького собору на Катеринінській вулиці проекту Ф. А. Троупянського (родич архітектора А.Б. Мінкуса) були побудовані дві будівлі крамниць, одну з яких займав фірмовий магазин братів Тарнополь.

У 1923-му році націоналізована фабрика отримала назву “Гособойна фабрика им. Комінтерну” (рос.). У 1930-му році фабрика пройшла реконструкцію. Після Другої світової війни у корпусі розташувалась фабрика “Поліграфмаш”, яка займалась виробництвом поліграфічного обладнання, а шпалерова фабрика переїхала у інше місце. У 2000-х роках завод “Поліграфмаш” збанкрутував і виробничий корпус був переобладнаний під офісні приміщення.

Виробничий корпус був спроектований та побудований архітектором Адольфом Борисовичем Мінкусом упродовж 1911 – 1912 років у стилі раціонального модерну.  Планування багатосекційне, від довгого центрального крила у бік ділянки відходять чотири поперечні крила. У якості єдиного декоративного елемента на головному фасаді будинку розташовані фронтони у місцях з’єднання крил. Також деякі вікна окантовані ліпними профілями, на фасаді зустрічаються і трикутні сандрики, але напевно ці елементи з’явилися у наслідок реконструкції корпусу у 2000-х роках. За часів другої світової війни крайнє ліве крило було пошкоджено і пізніше відновлено у спрощеному вигляді та без фронтону.

За даними М. В. Кобзаря у 1897 році було вироблено 100 тис. рулонів, у 1913-му році 280 тис. рулонів.

Джерела:

Відповідей: 3 до “Одеса. Шпалерова фабрика братів Тарнополь (1911-1912 рр.)”

  1. stasyadivnaya said

    “абриба братів Тарнополь Моріца Іохимовича Тарнополь та Давіда Іохимовича Тарнополь…” – это “садиба”? Полиграфия и обои всегда были интересным объектом)

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s