Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок Кройчика (1909 р.)

Posted by Antique на вівторок, 20 Березень 2012 р. (11:32)

Житловий будинок Мовші-Давіда Михайловича Кройчика, арх. М.А. Шелковський, 1909 р., Велика Арнаутська вул., 88
Будинок на мапі
Стиль: модерн.
Охоронний статус: виключено з переліку пам’яток місцевої спадщини (Наказ МКТ № 662/0/16-07 від 16.06.2007 р.)


За даними переліку пам’яток архітектури місцевої спадщини на вулиці Великій Арнаутській, 88 у 1909 році архітектором А.Б. Мінкусом був побудований будинок деякого Кройчика. Даною ділянкою і дійсно володів купець другої гільдії єврейського походження Мовша Кройчик. Одну з крамниць будинку займав галантерейний магазин М.Д. Кройчика та М.Б. Заіонца (тел 31-55).

Будинок уявляє собою невеликий двоповерховий житловий будинок, який умовно можна вважати міським особняком. На другому поверсі вірогідно була одна або дві квартири, а на першому були влаштовані дві крамниці і таким чином будівлю можливо класифікувати як торгово-житлову споруду.

Фасади будинку виконані у стилі модерну з елементами еклектики. Виділяється центрально розташований ризаліт з напівкруглим карнизом. Скрізь ризаліт проходить проїзна арка. Над широким вікном другого поверху розташована композиція з гірлянд та вінків. З еклектичних елементів були використані рустовані лопатки по краям будинку та класичні гутти під стилізованими під модерн сандріками вікон другого поверху. Подібні сандрики зустрічаються у будинку на вул. Успенський, 75 (І-а третина ХІХ ст., рек. поч. ХХ ст.).

На житловому (другому) поверсі будинку розташовано два балкони, що скоріше за все свідчить по те, що на другому поверсі було дві квартири. Частина приміщень квартир відходить до задніх бічних крил  П-подібного у плані будинку, причому праве крило більш довге. На першому поверсі розташовані дві крамниці.  Аналізуючи супутниковий знімок і враховуючи те, що будинок має високий аттик можна стверджувати, що дах будинку односхилий, він знижується у бік подвір’я. Аттик, який погано зберігся до нинішнього часу, але подібний аттик можна побачити на ризалітах будинку Блюмберга на Преображенській, 64 (арх. А.Б. Мінкус, В.І. Кундерт, 1910 р.).

Після побудови  будинку справа від брами була встановлена металева таблиця, яка до 2012-го року була вкрита великим шаром тиньку і важко читалася. Невідомі напевно хотіли очистити надпис – на прізвищі архітектора помітні сліди тертя. У монографії “А.В. Красножон – Эпиграфические мелочи старой Одессы” процитований надпис на таблиці: “Построенъ по проекту N.A. Шелковского.” У 2012-му році невідомі розчистили надпис на якому насправді написано “Построен по проэкту М.А. Шелковскаго”. Такі дані заперечують авторство А.Б. Мінкуса, однак будинок міг бути споруджений по переробленому М.А. Шелковським проекту А.Б. Мінкуса,як то, наприклад, було з картинною галереєю Толстого (1880-і, 1896-1897 рр.), на фасаді якої вказується авторство архітектора Г.К. Шеврембранта. Однак Герман Шеврембрандт лише вніс зміни до первісного проекту архітектурного бюро “Fellner & Helmer”.

Також архітектор М.А. Шелковський встановив на фасаді  будинку на Градоначальницькій подібну таблицю. Однак ніде на таблиці не з якихось обставин не згаданий архітектор А.Б. Мінкус, хоча будинок носить багато рис притаманних саме Мінкусу. Цікаво, що вищезгаданий будинок на Градоначальницькій має певні риси притаманні архітектору Л.М. Чернігову. Не виключено, що М.А. Шелковський запозичував елементи і принцип оздоблення будівель більш відомих архітекторів.

Дата будівництва споруди вказана відповідно даним монографії “В.І. Тимофiєнко. Зодчі України кінця XVIII – початку XX століть. Біографічний довідник.”

Навпроти, за адресою Велика Арнаутська, 105 також знаходилась ділянка М.М. Кройчика.

У 2007 році будинок було виключено з переліку пам’яток місцевої спадщини, споруда є закинутою і поступово руйнується.

Будинок у 2011-му році.

Будинок у 2013-му році.

2011 р. Надпис на таблиці: “Построен по проэкту М.А. Шелковскаго”.

2013 р. Надпис на таблиці: “Построен по проэкту М.А. Шелковскаго”.

Один з аттиків будинку Блюмберга, арх. А.Б. Мінкус, В.І. Кундерт, 1912 р., Преображенська вул., 64

Advertisements

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s