Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок Кройчика (ХІХ ст., 1911 р.)

Posted by Antique на Вівторок, 20 Березня 2012 р. (11:32)

Житловий будинок, ХІХ ст. Реконструкція для Мовші-Давіда Михайловича Кройчика, проект: М. А. Шелковський, нагляд: М. Д. Шульгін, 1911 р., Велика Арнаутська вул., 88
Будинок на мапі
Стиль: модерн.
Охоронний статус: виключено з переліку пам’яток місцевої спадщини (Наказ МКТ № 662/0/16-07 від 16.06.2007 р.)


За даними переліку пам’яток архітектури місцевої спадщини на вулиці Великій Арнаутській, 88 у 1909 році архітектором А.Б. Мінкусом був побудований будинок деякого Кройчика, однак ці відомості, як це притаманно для даного переліку вигадані. Насправді двоповерховий будинок є достатньо старим. У березні 1911 року М. М. Кройчик подав прохання на влаштування у будинку магазинів, а на другому поверсі двох квартир із новими металевими сходами. Ймовірно що до реконструкції будинок був галерейним. Також вочевидь, що у рамках реконструкції було влаштовано новий фасад у стилі модерну із широким вікном по центру.

Ділянкою на початку ХХ ст. володів купець другої гільдії єврейського походження Мовша Кройчик. Одну з крамниць будинку займав галантерейний магазин М. Д. Кройчика та М .Б. Заіонца (тел 31-55).

Будинок уявляє собою невеликий двоповерховий житловий будинок. На другому поверсі вірогідно було дві квартири, а на першому були влаштовані дві крамниці і таким чином будівлю можливо класифікувати як торгово-житлову споруду.

Фасади будинку виконані у стилі модерну. Виділяється центрально розташований ризаліт з напівкруглим карнизом. Скрізь ризаліт проходить проїзна арка. Над широким вікном другого поверху розташована композиція з гірлянд та вінків. З елементів історизму були використані рустовані лопатки по краям будинку та стилізовані у формах пізнього бароко умовні сандріки вікон другого поверху. Подібні сандрики також зустрічаються у будинку на вул. Успенський, 75 (І-а третина ХІХ ст., рек. поч. ХХ ст.).

На житловому (другому) поверсі будинку розташовано два балкони, ймовірно по одному балкону на квартиру. Частина приміщень квартир відходить до задніх бічних крил  П-подібного у плані будинку, причому праве крило більш довге. На першому поверсі розташовані дві крамниці.  Аналізуючи супутниковий знімок і враховуючи те, що будинок має високий аттик можна припустити, що дах будинку односхилий, він знижується у бік подвір’я. Аттик, який погано зберігся до нинішнього часу, але подібний аттик можна побачити на ризалітах будинку Блюмберга на Преображенській, 64 (арх. А. Б. Мінкус, В. І. Кундерт, 1910 р.).

Після побудови  будинку справа від брами була встановлена металева таблиця, яка до 2012-го року була вкрита великим шаром тиньку і важко читалася. Невідомі напевно хотіли очистити надпис – на прізвищі архітектора помітні сліди тертя. У монографії “А.В. Красножон – Эпиграфические мелочи старой Одессы” процитований надпис на таблиці: “Построенъ по проекту N.A. Шелковского.” У 2012-му році невідомі розчистили надпис на якому насправді написано “Построен по проэкту М. А. Шелковскаго”. Такі дані заперечують авторство А.Б. Мінкуса.

Також архітектор М. А. Шелковський встановив на фасаді  будинку на Градоначальницькій подібну таблицю. Цікаво, що вищезгаданий будинок на Градоначальницькій має певні риси притаманні архітектору Л.М. Чернігову. Таким чином М. А. Шелковський запозичував елементи і принцип оздоблення будівель більш відомих архітекторів.

Навпроти, за адресою Велика Арнаутська, 105 також знаходилась ділянка М. М. Кройчика.

У 2007 році будинок було виключено з переліку пам’яток місцевої спадщини, споруда є закинутою і поступово руйнується.

Будинок у 2011-му році.

Будинок у 2013-му році.

2011 р. Надпис на таблиці: “Построен по проэкту М.А. Шелковскаго”.

2013 р. Надпис на таблиці: “Построен по проэкту М.А. Шелковскаго”.

Один з аттиків будинку Блюмберга, арх. А.Б. Мінкус, В.І. Кундерт, 1912 р., Преображенська вул., 64

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s