Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок Р. К. Дулгерової (ХІХ ст., поч. ХХ ст.)

Posted by Antique на Понеділок, 19 Березня 2012 р. (14:25)

Будинок, ХІХ ст. Реконструкція або лише новий фасад для Ромуальди Кон. Дулгерової, поч. ХХ ст., Грецька вул., 38

Будинок на мапі
Стиль: модерн.


Ділянка розташована у самому центрі міста і була забудована достатньо рано. У нинішній момент на неї знаходяться двоповерховий головний будинок та Г-подібний флігель.

Ділянка є вузькою і таким чином головний будинок має дуже невеликі розміри, вірогідно у ньому на другому поверсі знаходилася лише квартира власниці.  Перші поверхи вірогідно були житловими, а позаду будинку повинна була розташовуватись галерея. Наприкінці ХІХ ст. була встановлена нова брама, а на початку ХХ ст. будівля зазнала чергової реконструкції, по меншій мірі було передекоровано головний фасад будинку із влаштуванням магазинів на першому поверсі.

За даними В.А. Пилявського реконструкцію було здійснено архітектором. А.Б. Мінкусом у 1908 році із влаштуванням магазину торгівельного дому “Чай Оборина”.  Підприємець Оборін тримав магазин у будинку Ісаковича на Гаванній вул., 10-12 до 1901 року, а пізніше у довідниках взагалі не згадується. Таким чином взагалі сумнівно, що у даному будинку був розташований даний магазин. У додаток у будинку Дулгерової був влаштований торговий дім Кіріона Феофиловича Дулгерова та Марії Феофілівни Дулгерової, якій здійснював постачання бакалійних та колоніальних товарів, у тому числі і чая. Поряд на ділянці З. Х. Гершенкопа (арх. А.Б. Мінкус, 1896 р.) Гершенкоп влаштував чайний магазин “Модест Орлов”.

У збережених справах Обласного архіву про затвердження планів і про видачу дозволів на склади будівельних матеріалів прохання від домовласника відсутнє.

На межі ХІХ – ХХ ст. на ділянці існувало представництво Московського товариства хімічно-фарбових заводів І.С. Осовецького, торговий представник Д. Левенсон.

У ІІ-й половині 1900-х років у будинку розмістився торговий дім “Герберт фон Шварцталь і Ко”, який проіснував до самої революції. Дана контора займалася постачанням спиртових напоїв, у тому чилсі шампанського Луї Редерера, родичем якого за деякими даними був засновник одеського підприємства Генрі Редерер.

Новий фасад будинку виконаний у раціоналістичній манері. Фасад вкритий тиньком з ледь помітними фактурами, на другому поверсі на рівні віконних отворів простягнулася горизонтальна профільована стрічка. Під і над вікнами розташований геометричний ліпний декор, окрім головного вікна, над яким розташована композиція, що складається з трьох лаврових вінків. На рівні цих вікон по кутам будинку розташовані одинарні вінки перев’язані стрічкою з бантом. У цілому новий фасад відповідає творчості архітектора А.Б. Мінкуса, хоча не виключено, що автором міг бути і інший архітектор.

У І-й половині ХІХ ст. був  зведений двоповерховий флігель. Зберігся балкон з товстою огорожею на завитках-консолях. Під’їзд у будинку розташований у місці з’єднання На даний момент вони не є галерейними, але який був їх первісний вигляд невідомо. Під’їзд у флігелі розташований у кутовій частині ділянці. Безумовно автентичними можна вважати сходи під’їзду з типовими для першої половини ХІХ ст. дерев’яними сходами та прутами балясинами. На початку ХХ ст., або вже за радянських часів флігель був надбудований третім поверхом, бічна частина флігеля була прикрашена трикутним фронтоном, що не відповідає підходу до реконструкцій у радянські часи, однак низька стеля третього поверху з іншого боку не відповідає дореволюційним стандартам. Не виключено, що міцність конструкції флігеля не дозволяли надбудувати його третім поверхом з високою стелею.

У 2011 р. роках був розроблений проект реконструкції, у наслідок якої будинок повністю втратив автентичний вигляд, що рівноцінно руйнації. По проекту другий поверх був зруйнований і буде побудований заново,  а також надбудований третій поверх. Фасади будуть передекоровані на сучасний лад, до модерну вони будуть мати слабке відношення. Зрозуміти, як будуть виглядати фасади можна по драпіруванню, якім вкритий будинок з боку вулиці. Станом на літо 2014 року власник відмовився від спорудження третього поверху, а праці зовсім зупинились.

“Вся Одесса”, 1900 р.

“Вся Одесса”, 1908 р.

“Вся Одесса”, 1908 р.

“Вся Одесса”, 1908 р.

“Вся Одесса”, 1910 р.

“Вся Одесса”, 1910 р.

“Вся Одесса”, 1914 р. видавництво “Одесскія новости”.

Т.Д. “Герберт фон Шварцталь і Ко”. “Вся Одесса”, 1914 р. видавництво “Одесскія новости”.Будинок після руйнування.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s