Одеса. Будівля 1-го відділення Одеського приватного Ломбарду (ймов. 1910-і рр.)
Posted by Antique на П’ятниця, 16 Березня 2012 р. (18:20)
Будівля 1-го відділення Одеського приватного Ломбарду, арх. ймовірно В. І. Зуєв, ймовірно 1910-і рр., Тираспольська вул., 26 / вул. Асташкіна, 4
Будівля на мапі
Стиль: неокласицизм.
Відомі власники ділянки:
- кін. ХІХ ст. – 1898 р. – М. Гіппіус
- 1898 р. – до Жовтневої революції – Акційне товариство Одеського приватного ломбарду
Згідно довідникам “Вся Одеса” у 1898 році частину ділянки М. Гіппіуса викупило акційне товариство Одеського приватного ломбарду, яке влаштувало на неї 1-е відділення, тобто філія. Раніше, у 1890-х роках перше відділення було розташовано у будинку №31 (сучасна адреса). У 1903 році за проектом А. Д. Тодорова була влаштована комора на подвір’ї для зберігання речей. Ймовіно пізніше, вже у 1910-х роках було споруджено фасадну будівлю по Тираспольській. У той час будівництвом для Одеського приватного ломбарду займався інженер В. І. Зуєв. На жаль у Одеському обласному архіві не вдалось знайти відомостей про спорудження фасадної будівлі.
Наприкінці 1920-х років ділянка була віддана Одеській тютюновій фабриці, яка була розташована на Малій Арнаутській вулиці (первісно тютюнова фабрика братів Попових). До фабрики було приєднано кутову ділянку Розенштейна.
Будівля у плані утворює літеру “Г” і виходять на червону лінію вулиці. Головний фасад будівлі виконано у райіональних формах неокласицизму, у простінках між вузькими високими вікнами головного фасаду розташовані лізени, над вікнами останнього поверху уздовж всього фасаду потягнувся класичний ліпний фриз з морськими хвилями. Ліве крило, що виходить до подвір’я прибудовано до великого цегляного флігелю комори.
У ІІ-й половині 1930-х років на ділянці розмістилася кашкетна фабрика ім. Лозовського.
Після війни, коли головний корпус тютюнової фабрики по Пушкінський опинився зруйнованим, у будівлі на Тираспольській переїхала тютюнова фабрика ім. Петровського.
Після встановлення незалежності фабрика не витримала конкуренції з іноземними виробниками і збанкрутіла. Нині будівля занедбана, у 2010-1912 рр. деякі віконні рами зникли. Також існують плани реконструкції даного будинку під готель, про які не можна промовити нічого доброго. Запланована перебудова спотворить існуючи будівлі і додасть багато несумісних елементів та об’ємів.

Будівля на місці будинку Н. Розенштейна попереду та ломбард позаду.
Будівля на місці будинку Н. Розенштейна.
stasyadivnaya said
Я еще помню, как там была табачная фабрика. Даже разок горела. Мы часто мимо нее ходили по дороге к брату.
Antique said
Случайно опубликовал пост – он был ещё не дописан ) Сейчас в принципе все изменения проведены.
Говорят, что качество сигарет было очень плохим, по этому фабрика закрылась. Вполне правдоподобно звучит. Но по проекту реконструкции её хотят надстроить стекляшкой что приведёт к утере аутентичного облика.
stasyadivnaya said
:) Это хорошо! Перечитала. Спасибо.
Ну сейчас это стандартные уже проекты реконструкции. Вспомни в Киеве напротив Оперного.
Я быстро смогла ответить, т.к. кручусь на этом сайте, пытаюсь разобраться, как создать свой личный блог.
Antique said
Тут в принципе не сложно, хотя поначалуу от настроек глаза разбегаются. Внешний вид настраивается в меню дизайн и зависит в большей мере от скина, ну а в виджетах можно боковые панели снабдить разными функциями вроде ссылок и последних комментариев.
stasyadivnaya said
Я сейчас этим и занимаюсь) Потом спрошу, когда разберусь :)