Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. 1-е відділення товариства Одеського приватного ломбарду (поч. 1900-х рр.)

Posted by Antique на п’ятниця, 16 Березень 2012 р. (18:21)

1-е відділення товариства Одеського приватного ломбарду, поч. 1900-х рр (раніше 1904 р.). Перебудова під цех філії Тютюнової фабрики (вірогідно), арх. А. Б. Мінкус, вірогідно 1928 – 1930 рр., Тираспольська вул., 26
Будівля на мапі
Стиль: історизм.

Відомі власники ділянки:

  • кін. ХІХ ст. – 1898 р. – М. Гіппіус
  • 1898 р. – до Жовтневої революції – Акційне товариство Одеського приватного ломбарду

Згідно довідникам “Вся Одеса” у 1898 році частину ділянки М. Гіппіуса викупило акційне товариство Одеського приватного ломбарду, яке влаштувало на неї 1-е відділення, тобто філія. Раніше ,у 1890-х роках перше відділення було розташовано у будинку №31 (сучасна адреса).

Вірогідно саме тоді на початку 1900-х років для ломбарду було споруджено складський флігель, це повинно було статися раніше 1904 року.

Наприкінці 1920-х років ділянку отримала Одеська тютюнова фабрика, вірогідно для якої існуюча будівля ломбарду була перебудована. Тоді ж до ділянки Тютюнової фабрики була приєднана кутова ділнка Розенштейна.

Акціонерне товариство Одеського приватного ломбарду було засновано у 1886-му році. До революції часто закладали у ломбардах різного роду майно – це потребувало існування у власності ломбарду великих приміщень для зберігання. Таким чином у Ломбарді, окрім головного відділення на вул. Буніна, у центрі міста, на Молдованці та Пересипі було створено шість відділень (філій) ломбарду.

Флігель нібито складається з двох секцій, які розташовані всередині ділянки і розподіляють її на два подвір’я. Фасади флігелю прикрашені рельєфними стрічками і карнизом у вигляді машикуль під дахом. Також вірогідно у 1910-х роках була добудована секція уздовж  північного боку ділянки.

Наприкінці 1920-х років будівля ломбарду була віддана під філіал Одеській тютюновій фабриці, яка була розташована на Малій Арнаутській вулиці (первісно тютюнова фабрика братів Попових). Після встанолення незалежності фабрика не витримала конкуренції з іноземними виробниками і збанкрутіла. Нині будівля занедбана, у 2010 – 1912 рр. деякі віконні рами зникли. Також існують плани реконструкції даного будинку під готель, про які не можна промовити нічого доброго. Запланована перебудова спотворить існуючи будівлі і додасть багато несумісних елементів та об’ємів.

 

 

 

 

 

 

Будівля на місці будинку Н. Розенштейна попереду та ломбард позаду.

Будівля на місці будинку Н. Розенштейна.

 

 Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s