Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Комора 1-го відділення товариства Одеського приватного ломбарду (поч. 1903 р., 1912 р.)

Posted by Antique на П’ятниця, 16 Березня 2012 р. (18:21)

Комора 1-го відділення товариства Одеського приватного ломбарду, арх. А. Д. Тодоров, 1903 р. Прибудова складу до дворової будівлі ломбарду, нагляд: Зуєв В. І., 1912 р., Тираспольська вул., 26
Будівля на мапі
Стиль: модерн.

Відомі власники ділянки:

  • кін. ХІХ ст. – 1898 р. – М. Гіппіус
  • 1898 р. – до Жовтневої революції – Акційне товариство Одеського приватного ломбарду

Згідно довідникам “Вся Одеса” у 1898 році частину ділянки М. Гіппіуса викупило акційне товариство Одеського приватного ломбарду, яке влаштувало на неї 1-е відділення, тобто філія. Раніше ,у 1890-х роках перше відділення було розташовано у будинку по Тираспольській вул., 31 (сучасна адреса).

У 1903 році для ломбарду було споруджено комору.

Наприкінці 1920-х років ділянку отримала Одеська тютюнова фабрика. Тоді ж до ділянки Тютюнової фабрики була приєднана кутова ділнка Розенштейна.

Акціонерне товариство Одеського приватного ломбарду було засновано у 1886-му році. До революції часто закладали у ломбардах різного роду майно – це потребувало існування у власності ломбарду великих приміщень для зберігання. Таким чином у Ломбарді, окрім головного відділення на вул. Буніна, у центрі міста, на Молдованці та Пересипі було створено шість відділень (філій) ломбарду.

Флігель нібито складається з двох секцій, які розташовані всередині ділянки і розподіляють її на два подвір’я. Фасади флігелю прикрашені рельєфними стрічками і карнизом у вигляді машикуль під дахом. Також вірогідно у 1910-х роках була добудована секція уздовж  північного боку ділянки, а саме можливо у 1912 році, коли було затверджено проект прибудови висотою 10 саж. без розділення на поверхи, підписку дав В. І. Зуєв.

Наприкінці 1920-х років будівля ломбарду була віддана під філіал Одеській тютюновій фабриці, яка була розташована на Малій Арнаутській вулиці (первісно тютюнова фабрика братів Попових). Наприкінці 1930-х за даною адресою розміщувалась кашкетна фабрика. Пілся другої світової війни на ділянці знову розмістилась тютюнова фабрика, на цей раз основне виробництво, тому що корпуси фабрики Петровського були зруйновані.

Після встановлення незалежності фабрика не витримала конкуренції з іноземними виробниками і збанкрутіла. Нині будівля занедбана, у 2010 – 1912 рр. деякі віконні рами зникли. Також існують плани реконструкції даного будинку під готель, про які не можна промовити нічого доброго. Запланована перебудова спотворить існуючи будівлі і додасть багато несумісних елементів та об’ємів.

Будівля на місці будинку Н. Розенштейна попереду та ломбард позаду.

Будівля на місці будинку Н. Розенштейна.Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s