Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Прибутковий будинок А.С. Тарасевич (1899 р., поч. ХХ ст., 1905 р.)

Posted by Antique на П’ятниця, 16 Березня 2012 р. (18:18)

Прибутковий будинок Анастасії Самійлівни Тарасевич, арх. ймовірно А. Б. Мінкус, можливо 1904 р. Флігель В. Мейдмана, арх. А. Б. Мінкус, 1899 р. Флігель А. С. Тарасевич, арх. А. Б. Мінкус, Ф. А. Троупянський, 1905 р., вул. лейтенанта Шмідта, 6
Будинок на мапі
Стиль: модернізований історизм.
Охоронний статус: пам’ятка архітектури місцевого значення номер 420-Од

Відомі власники ділянки:

  • кін. ХІХ ст. – 1904-1905 рр. – В. Мейдман
  • 1904-1905 рр. – до Жовтневої революції – Анастасія Самійлівна Тарасевич

Історія виникнення цього будинку загадкова, у Обласному архіві відсутні відомості про затвердження плану, дозволу для розміщення будівельних матеріалів на тротуарі також не надавалось.

Ще у 1899 році було затверджено проект трьох с половиною поверхового флігеля В. Мейдмана, побудова якого здійснювалась під наглядом архітектора А. Б. Мінкуса. Ймовірно тоді був спорудений правий флігель, який має високий цокольний поверх.

У 1904-1905 роках ділянку на вул. Лейтенанта Шмідта викупила Анастасія Тарасевич, у 1905 році було затверджено план для будівництва триповерхового флігелю з підвалом. І хоча архівна справа не надає відомостей про архітектора, але у той же самий рік було подано прохання на склад будівельних матеріалів, який було складено почерком А. Б. Мінкуса, а сам дозвіл будо доручено отримати Ф. А. Троупянському. Таким чином вони є авторами принаймні одного з флігелів, а враховуючи те, що інші флігелі будинку і навіть фасадна споруда мають таку ж саму архітектуру, то всі споруди ділянки виконали вони ж. Можливо, що основний будинок було споруджено у 1904 році, само за цей рік не збереглася справа про надання дозволів на склади будівельних матеріалів.

Таким чином на ділянці розташований фасадний будинок без підвалу, лівий флігель без підвалу, правий флігель з підвалом і задній флігель без підвалу. Правий флігель немає вікон горища можливо тому, щоб бути вирівняним по висоті з лівим флігелем, який немає підвалу, але має вікна горища.

Фасад фасадного будинку має малу кількість ліпних прикрас, більша частина головного фасаду покрита пласким стрічковим рустом. Над парами вікон другого поверху, які знаходяться у ризалітах розташовані однакові ренесансні сандрики. Центральний ризаліт будинку вінчає трикутний фронтон. Будинок був застрахований від пожежі Санкт-Петербурзьким товариством страхування.

Форма дворових фасадів та техніка виконання ліпних елементів вказують на те, що будинок був спроектований архітекторами А. Б. Мінкусом і Ф. А. Троупянським. Огорожі балконів на дворових фасадах такі же самі як і у будинку Таубеншляг (1900—1901 рр.). Ризаліти бічних крил виконані дуже подібні до ризалитів будинку М. і А. Тепер на Троїцькій (1899 р.). Однак на відміну від інших будинків Адольфа Мінкуса у будинку на Шмідта, 6 дворові фасади були оздоблені у стилі модерну: квадратні фільонки над вікнами, зображення віяльних сандриків на тиньку, профільовані стрічки. Це видає більш пізне виконання, ніж у згаданих будинків.

У головному крилі встановлена поширена модель еклектичної асиметричної огорожі сходів, що переважно використовувалась А. Б. Мінкусом. Ліве та праве крило дещо відрізняються, всередині лівого крила влаштовані службові сходи, а парадні під’їзди квартир розташовані у головному крилі і лівій частині заднього крила. У дальнього краю головного крила влаштований ще один парадний під’їзд. Всередині заднього крила розташований черговий парадний під’їзд із огорожею сходів оригінального виконання, що дуже нагадує огорожу сходів флігелів С. Мангубі на Тираспольській, 12 (невідомий архітектор, ймов. кін. 1890-х рр.).

Захисний стовп.

Ліве, головне та праве крило.

Головне крило

Права частина головного крила. Подвір’я.

Права частина головного крила. Подвір’я.

Сходи парадного під’їзду головного крила.

Новосельського вул., 57. Будинок Б.М. Шухгалтера (арх. А.Б. Мінкус, 1899 р.). Дані сходи є аналогічними сходам у будинку Тарасевич.

Ліве крило.

Ліве крило.

Ліве крило.

Ліве крило.

Ліве крило.

Вікна службового під’їзду у лівому крилі.

Ліве крило.

Ліве крило.

Праве крило, ймовірно споруджено у 1899 році

Праве крило, ймовірно споруджено у 1899 році

Двері парадного під’їзду правого крила.

Заднє крило.

Ліва частина заднього крила.

Ліва частина заднього крила.

Двері чорного ходу / парадного під’їзду лівого флігеля.

Права частина заднього крила.

Права частина заднього флігеля.

Права частина заднього флігеля.

Парадний під’їзд у задньому крилі.

Парадний під’їзд у задньому крилі.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s