Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Прибутковий будинок Якова Мойсейовича Тепера (1899 р.)

Posted by Antique на Четвер, 15 Березня 2012 р. (23:19)

Прибутковий будинок Якова Мойсейовича Тепера, А.Б. Мінкус, 1899 рр., Троїцька вул., 5

Стиль: історизм.
Охоронний статус: Пам’ятник архітектури місцевого значення номер 856-Од (Наказ МКТ №728/0/16-08 від 20.06.08 р.)

Відомі власники ділянки:

  • кін. ХІХ ст. – 1898  – нащадки Сочеванових
  • 1899 – 1901-1903 – М. і А. Тепер
  • 1901-1903 – 1907 – Яків Моісейович Тепер
  • 1907 – 1911-1913 Аграфена Миколаївна Верховська
  • 1911-1913 рр. – вірогідно до революції Рабінович (ініціали невідомі)

Будинок був побудований на замовлення Тепера. Між 1902-м та 1910-м роками власником будинку стала Аграфена Миколаївна Верховська. Верховська жила у власному особняку, за нинішньою адресою Лідерсовський бульвар., 19. Також Верховськой належав будинок на Прохоровській вул., 39 – нині зруйнований. Для Йосипа Дем’яновича Вершховського (призвіще має відміну у літері, але не виключено, що це родич Верховської)) по дещо зміненому проекту (у поривнянні з будинком на Троїцькій, 5) було побудовано будинок на Базарній вулиці, 52.

Будинок має три поверхи, напівпідвал та антресольний поверх. По центральній вісі фасаду розташований дворовий проїзд, а обабіч нього двері – ліві двері ведуть до лівої квартири першого поверху, а праві ведуть до під’їзду, що влаштований над аркою проїзду. Таке розташування під’їзду було використано у будинку Тепера на вул. Осіпова (арх. Троупянський Ф. А., 1901), а ідентичні різьблені двері зустрічаються у дворових флігелях будинку Таубеншляг (арх. Мінкус А. Б., 1900-1901). Будинок Тепера оздоблений класичними, ренесансними та барочними декоративними деталями, причому деталі у стилі класицизму виділяються серед інших згаданих.  Над вікнами другого поверху окрім лиштви, окремо розташовані трикутні сандрикі. Люкарни антресолі виконані у барочному стилі, окрім центральної напівкруглої люкарни, що виконана у стилі класицизму.Напівпідвал відділений від першого поверху масивною тягою.

Дворові фасади будинку виконані у схожому стилі з будинком Тепера на вул. Осіпова, 6 (арх. Троупянський Ф. А., 1901) та Будинком Тепера на Великій Арнаутський (архітектор невідомий, можливо Ю. Міндлін або А. Б. Мінкус), бічні крила мають три ризалити, причому у бокових ризалитів скруглені кути. У ризалитах будинку на Троїъцькій  також влаштовані ніші, аналогічно подібним нішам у будинку Тепера на вул. Осіпова. Цікаво вирішено оздоблення фасаду заднього флігелю. Отвори вікон та двері об’єднані однієї великою лиштвою, ще два вікна поверхом вище згруповані подібним чином.

У під’їздах бічних та заднього крил будинку встановлені бюджетні металеві сходи середнього розміру з одним з найпоширеніших типів балясин.Стелі під’їздів прикрашені ліпним карнизом та розеткою. Хоча під’їзд у головному крилі автором не досліджений, але скоріше за все під’їзд був обладнаний мозаїчними або мармуровими сходами.

Між 1911 та 1913 роками будинок А.М. Верховська продала будинок деякому Рабіновічу.

У будинку Таубеншляг архітектор Мінкус встановив такі же самі двері.

Дворовий фасад головного крила:

Заднє крило:

Ліве крило:


Праве крило:


Під’їзд заднього крила:
Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s