Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Флігель Антона і Марії Пансієрі (поч. ХХ ст.)

Posted by Antique на Середа, 14 Березня 2012 р. (20:49)

Флігель Антона Петровича і Марії Петровни Пансієрі, поч. ХХ ст., Велика Арнаутська вул., 12
Будинок на мапі
Стиль: раціональний модерн.

Ділянка під №12 з кінця ХІХ ст. належала спадкоємцям деякого Пансієрі (вірогідно Петра), у довідниках 1910-х років даною ділянкою володіли Антон Петрович, Марія Петрівна та Іван Петрович Пансієрі. Вірогідно ще одним членом родини був викладач Йосип Петрович Пансієрі, який жив у одному із зруйнованих будинків на Старобазарній площі. Він викладав у жіночій гімназії Н.А. Бутович та природознавство та історію у жиночій гімназії О.Г. Шольп.

На ділянці у червоній лінії вулиці розташований одноповерховий будинок, що був сильно перебудований у 2000-х роках. З лівого боку ділянки розташований двоповерховий галерейний житловий флігель, який за твердженнями жителів був стайнями. Можливо, що ці безстилеві будинки відносяться ще до першої половини ХХ ст., але за відсутністю стилю дуже важко хоча би приблизно датувати ці споруди.

З лівого боку ділянки у 1910-х роках було споруджено триповерховий житловий флігель, який є  самою значною спорудою ділянки. На відміну від означених споруд лівий флігель відноситься до  не дуже коштовних споруд не самої високої якості виконання.

Фасад флігеля Пансієрі вкритий фактурним тиньком “під шубу” та стрічками русту. Парадний під’їзд розташований у центрі і представлений  у якості ключового елемента композиції. Обабіч вікон парадного під’їзду знаходяться два пілони з закругленими краями за пластикою схожих на єгипетську архітектуру, що спільно з темним тиньком  утворює суворий монументальний вигляд.
Флігель Пансієрі має три поверхи і  імовірно був розрахований на шість квартир, по дві на кожному поверсі. Парадний під’їзд не є не тісним та освітлюється великими вікнами з вітражним склом. Візерунок рам вікон під’їздів є достатньо специфічнім і використовувався архітектором Ф.А. Троупянским (будинок Прикажчиків-євреїв, 1912-1914, будинок братів Тарнополь, 1912—1913 рр.).

Незважаючи на те, що ззовні будинок виглядає дуже просто, але парадні сходи виконані з мармуру, майданчики облицьовані кахлями, а стіни під’їзду  покрити у нижній частині фактурним тиньком. Жодні автентичні двері квартир не збереглись, є лише взірець виготовлений за радянських часів. Стеля під’їзду виконана з дерева, і знаходиться у дуже поганому стані. Сходи мають дуже простий функціональний візерунок і майже аналогічні сходам корпусу Павлівських дешевих квартир (арх. Е. Я. Меснер, 1912 р.).

У обох кінцях флігеля влаштовані службові під’їзди з металевими сходами, які зварені з листів металу і скоріше за все не є автентичними.

Таким чином флігель відрізняється від більшості подібних флігелів як оздобленням фасадів так і оздобленням сходової клітки, має хоч і простий, але оригінальний вигляд.

Вхід у службовий під’їзд.Старі, але не автентичні двері вірогідно були виготовлені за радянської доби.

Службові сходи у правому крилі.

Старий флігель І-або ІІ третини ХІХ ст. За даними жителів, колишні стайні.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s