Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Казенне дівоче єврейське училище Л. І. Бродського (1899-? рр.)

Posted by Antique на Вівторок, 13 Березня 2012 р. (11:40)

Казенне дівоче єврейське училище ім. Л. І. Бродського, арх. А. Б. Мінкус, 1899 – ? pp., Старопортофранківська вул., 61 / пров. Топольського / пров. Каретний

Будинок на мапі: http://wikimapia.org/8047338/uk/
Стиль: історизи

Оновлення 1: переписаний текст, додане фото 1930-х років.
Оновлення 2: змінена дата 1899 р. згідно архівному джерелу

Будівля єврейського училища була побудована коштами цукрозаводчиків Бродських, євреїв за національністю. У 1899-му році ділянка на Розі Ковальської, Старопортофранківської вулиць та провулка Топольського була придбана Бродськими у художника А. Швайкевича. У тому же році було затверджено проект училища з підпискою А. Б. Мінкуса. Кількома роками пізніше по схожому проекту к Києві було споруджено Київське єврейське училище для хлопчиків ім. С. І. Бродського.  У 1930-1931-роках будинок училища у Одесі змінив своє призначення – у ньому розмістився головний корпус Інституту інженерів зв’язку (майбутня Одеська національна академія зв’язку ім. А.С. Попова. Для інституту було надбудовано два поверхи, чим повністю знищений автентичний вигляд будинку. У 1941 р. у зв’язку з обороною Одеси від румунсько-німецьких військ у будинку розміщується полк зв’язку, а за часів окупації – німецький військовий шпиталь. Після повернення радянської влади у Одесу будинок повернули Інституту інженерів зв’язку але він не довго був головним корпусом цього навчального закладу. У 1946 – 1953 рр. по проекту архітектора І. С. Брейбурда на місці зруйнованого будинку колишнього Лютеранського училища св. Павла був побудований новий величний головний корпус Інституту інженерів зв’язку, а у будинку колишнього Єврейського дівочого училища був розміщений лабораторний корпус інституту.

У переліку пам’яток архітектури місцевого значення м. Одеси зроблена помилка, у результаті якої будинок переплутали з училищем Менделевича, яке бцло побудовано М.І. Лінецьким у 1911-му році, однак будинок училища Менделевича має справжню адресу: Старопортофранківська вул., 95 і таким чином М.І. Лінецький не має ніякого відношення до училища Бродського.

З трьох боків будинку проходять два провулка та вулиця. Будинок має три крила, центральне з яких виходить на провулок Топольського, ліве крило виходить на Каретний провулок. У правому крилі, що виходить у бік оку Старопортофранківської вулиці, влаштований проїзд до подвір’я, яке утворене між трьома крилами училища і будинком на сусідній ділянці. Єврейське дівоче училище має значно більшу ширину, ніж його київський брат. Тож різні розміри ділянок у Києві та Одесі не дозволяли використовувати проект без змін. У порівнянні з київської будівлею було запроектоване два великих бічних ризаліти з напівкруглими глухими вікнами.Фасади виконані у цегляній техніці, з елементами ренесансу та готики, але тиньковані.На жаль будинок був зіпсований перебудовою у 1930-1931-х роках. У ті роки будинок був переданий інституту будівництва та архітектури, на замовлення якого було надбудовано два поверхи у наслідок чого було зруйновано ключеві композиційні елементи – великі вікна у ризалітах та рельєфну форму даху з карнизом  та огорожею на ньому. Залишилися тільки другорядні елементи оздоблення такі як портал входу, брама та балкон з боку Старопортофранківській, грати напівпідвального поверху.

Училище після перебудови, яка була здійснена у 1930-х роках.

Будинок училища Бродського для хлопчиків у Києві, арх. А.Б. Мінкус, 1904, вул. Антоновича, 69

Джерела:

Відповідей: 5 to “Одеса. Казенне дівоче єврейське училище Л. І. Бродського (1899-? рр.)”

 1. stasyadivnaya said

  :) знакомое здание

  • Antique said

   Наверное было удивительно обнаружить, что здание раньше было очень красивым?

   • stasyadivnaya said

    Ты молодец, что нашел фото старые! Это очень интересно! Тем более, про это здание я хорошо все помню, ведь читала тогда тот текст внимательно (правда про Киевское училище), но там были указания и на это здание. Действительно, здание было куда больше похожее на киевский соответственник. И красивое… было. Сейчас оно вообще в ужасном и страшном состоянии. Я уже молчу за “спасибо за сына, спасибо за дочь”. Спасибо, за статью :-D

    • Antique said

     Но, однако, не я эту фотографию отгадал. Как-то на Одесском форуме её выложили, но место не сразу определили. Тогда и училище в Киеве обнаружилось, и из-за сходства одно время думали, что на старой фотографии изображено Киевское училище. Однако в конце концов удалось определить настоящее местоположение, хотя толком про само здание никто ничего не написал. Также оно является памятником архитектуры и обозначено в перечне, как училище Менделевича, и это до сих пор не исправлено и вводит в заблуждение.

 2. stasyadivnaya said

  Ну вот, благодаря такому сложному синтезу найдено верное решение вопроса. Молодцы, что этим интересуетесь и занимаетесь. Это здорово и полезно. Надеюсь следующий перечень будет подан с правками.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s