Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Казенне дівоче єврейське училище Л. І. Бродського (1899—? рр.)

Posted by Antique на Вівторок, 13 Березня 2012 р. (11:40)

Казенне дівоче єврейське училище ім. Л. І. Бродського, арх. А. Б. Мінкус, 1899—? pp., Старопортофранківська вул., 61 / пров. Топольського / пров. Каретний

Будинок на мапі: http://wikimapia.org/8047338/uk/
Стиль: історизм

Оновлення 1: переписаний текст, додане фото 1930-х років.
Оновлення 2: змінена дата 1899 р. згідно архівному джерелу

Будівля єврейського училища була побудована коштами цукрозаводчиків Бродських, євреїв за національністю. У 1899-му році ділянка на Розі Ковальської, Старопортофранківської вулиць та провулка Топольського була придбана Бродськими у художника А. Швайкевича. У тому же році було затверджено проект училища з підпискою А. Б. Мінкуса. Кількома роками пізніше по схожому проекту к Києві було споруджено Київське єврейське училище для хлопчиків ім. С. І. Бродського.  У 1930-1931-роках будинок училища у Одесі змінив своє призначення – у ньому розмістився головний корпус Інституту інженерів зв’язку (майбутня Одеська національна академія зв’язку ім. А.С. Попова. Для інституту було надбудовано два поверхи, чим повністю знищений автентичний вигляд будинку. У 1941 р. у зв’язку з обороною Одеси від румунсько-німецьких військ у будинку розміщується полк зв’язку, а за часів окупації – німецький військовий шпиталь. Після повернення радянської влади у Одесу будинок повернули Інституту інженерів зв’язку але він не довго був головним корпусом цього навчального закладу. У 1946 – 1953 рр. по проекту архітектора І. С. Брейбурда на місці зруйнованого будинку колишнього Лютеранського училища св. Павла був побудований новий величний головний корпус Інституту інженерів зв’язку, а у будинку колишнього Єврейського дівочого училища був розміщений лабораторний корпус інституту.

У переліку пам’яток архітектури місцевого значення м. Одеси зроблена помилка, у результаті якої будинок переплутали з училищем Менделевича, яке бцло побудовано М.І. Лінецьким у 1911-му році, однак будинок училища Менделевича має справжню адресу: Старопортофранківська вул., 95 і таким чином М.І. Лінецький не має ніякого відношення до училища Бродського.

З трьох боків будинку проходять два провулка та вулиця. Будинок має три крила, центральне з яких виходить на провулок Топольського, ліве крило виходить на Каретний провулок. У правому крилі, що виходить у бік оку Старопортофранківської вулиці, влаштований проїзд до подвір’я, яке утворене між трьома крилами училища і будинком на сусідній ділянці. Єврейське дівоче училище має значно більшу ширину, ніж його київський брат. Тож різні розміри ділянок у Києві та Одесі не дозволяли використовувати проект без змін. У порівнянні з київської будівлею було запроектоване два великих бічних ризаліти з напівкруглими глухими вікнами.Фасади виконані у цегляній техніці, з елементами ренесансу та готики, але тиньковані.На жаль будинок був зіпсований перебудовою у 1930-1931-х роках. У ті роки будинок був переданий інституту будівництва та архітектури, на замовлення якого було надбудовано два поверхи у наслідок чого було зруйновано ключеві композиційні елементи – великі вікна у ризалітах та рельєфну форму даху з карнизом  та огорожею на ньому. Залишилися тільки другорядні елементи оздоблення такі як портал входу, брама та балкон з боку Старопортофранківській, грати напівпідвального поверху.

Училище після перебудови, яка була здійснена у 1930-х роках.

Будинок училища Бродського для хлопчиків у Києві, арх. А.Б. Мінкус, 1904, вул. Антоновича, 69

Джерела:

Відповідей: 5 до “Одеса. Казенне дівоче єврейське училище Л. І. Бродського (1899—? рр.)”

 1. stasyadivnaya said

  :) знакомое здание

  • Antique said

   Наверное было удивительно обнаружить, что здание раньше было очень красивым?

   • stasyadivnaya said

    Ты молодец, что нашел фото старые! Это очень интересно! Тем более, про это здание я хорошо все помню, ведь читала тогда тот текст внимательно (правда про Киевское училище), но там были указания и на это здание. Действительно, здание было куда больше похожее на киевский соответственник. И красивое… было. Сейчас оно вообще в ужасном и страшном состоянии. Я уже молчу за “спасибо за сына, спасибо за дочь”. Спасибо, за статью :-D

    • Antique said

     Но, однако, не я эту фотографию отгадал. Как-то на Одесском форуме её выложили, но место не сразу определили. Тогда и училище в Киеве обнаружилось, и из-за сходства одно время думали, что на старой фотографии изображено Киевское училище. Однако в конце концов удалось определить настоящее местоположение, хотя толком про само здание никто ничего не написал. Также оно является памятником архитектуры и обозначено в перечне, как училище Менделевича, и это до сих пор не исправлено и вводит в заблуждение.

 2. stasyadivnaya said

  Ну вот, благодаря такому сложному синтезу найдено верное решение вопроса. Молодцы, что этим интересуетесь и занимаетесь. Это здорово и полезно. Надеюсь следующий перечень будет подан с правками.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s